“I ślubuję Ci…”

W niedzielę 18 września spotkaliśmy się przy Pałacu Ślubów na pl. Zamkowym w Warszawie, aby włączyć się w Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny organizowany przez Centrum Życia i Rodziny pod hasłem “I ślubuję Ci”. Jak mówią nasze dokumenty nie jesteśmy ruchem akcji, ale ruchem ludzi aktywnych, dlatego w sposób aktywny wyraziliśmy naszą wiarę, że sakramentalny związek małżeński jest decyzją o miłości, wierności i uczciwości na całe życie. Marsz Honorowym patronatem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
Przed rozpoczęciem marszu odbył się koncert Arki Noego z wspólnym śpiewem piosenek o świętości. Tuż przed 12-tą wszystkie małżeństwa zostały zaproszone do odnowienia przysięgi małżeńskiej. Odnowienie poprowadził ks. Bogdan Bartołd proboszcz warszawskiej Archikatedry. W trakcie marszu mogliśmy wysłuchać krótkiego przesłania Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Marsz przeszedł z pl. Zamkowego Krakowskim Przedmieściem do Kościoła św. Krzyża, gdzie została odprawiona Msza Św.
Dziękujemy małżeństwom, które szły z nami podczas marszu oraz tym, które podchodziły do nas w trakcie marszu, aby przywitać się. Były to małżeństwa z Augustowa, Warszawy i okolic.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego 2022/23 w Sektorze Podlaskim PRZASNYSZ 03.09.2022

Jak służyć Bogu na wzór Maryi

W sobotę, 3 września 2022 roku przeżyliśmy rozpoczęcie roku formacyjnego EQUIPES NOTRE DAME w sektorze podlaskim. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu.

Pierwszym punktem spotkania było słowo od pary odpowiedzialnej sektora: Basi i Kazika Karwowskich oraz sesja skierowana do par odpowiedzialnych wygłoszona przez Beatę i Andrzeja Garlickich z pierwszej ekipy łomżyńskiej.

Po spotkaniu przy kawie i ciastku wszyscy uczestnicy zebrali się na hali sportowej. Nad całym spotkaniem czuwał doradca duchowy ks. Robert Szulencki, który wygłosił konferencję na temat „Ja i moja relacja z Panem Bogiem”.  Wspomniał jak bardzo ważne dla naszego rozwoju duchowego są rekolekcje, słuchanie Słowa Bożego oraz modlitwa osobista. Swoim świadectwem i doświadczeniami z przebytych rekolekcji w Zakopanem podzielili się z nami Basia i Kazik Karwowscy. Piękne świadectwo dali małżonkowie Renata i Marek Twarowscy z ekipy z Somianki. Mówili nam o swoich przeżyciach w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu. Czas poświęcony dla Pana Boga  pomimo różnych trudności nigdy nie jest czasem straconym. Jasia i Janusz Jarnutowscy z ekipy z Szumowa swoim świadectwem pokazali nam, jak w ich życiu małżeńskim i rodzinnym ważne jest czytanie i rozważanie Słowa Bożego. Na spotkaniu był obecny ks. Romuald Ciesielski – proboszcz par. pw. Chrystusa Zbawiciela, a także doradca duchowy ekip przasnyskich. Następnym punktem było spotkanie w grupach mieszanych. Tematem do rozważań było – Jak służyć Bogu na wzór Maryi.

Po zakończeniu spotkania wszyscy udali się na pyszny obiad i po posiłku przeszliśmy na Eucharystię, którą koncelebrował także ks. Zbyszek Pruszyński – były doradca duchowy ekip z Grajewa. Homilię wygłosił do nas ks. Marek Ulatowski. Przypomniał nam jak bardzo ważne są relacje pomiędzy małżonkami i wspólne „zasiądźmy”. Bardzo ważnym punktem spotkania dla nas była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Podziękowaliśmy Bogu za wszelkie łaski i prosiliśmy o wsparcie dla nas na ten rozpoczęty rok pracy. Adorację pięknym śpiewem ubogacili Ania i Janusz Nachtygalowie z Przasnysza .Na zakończenie proboszcz z parafii z Przasnysza podsumował nasze spotkania w grupach. Uroczystość została zakończona błogosławieństwem i modlitwą Magnificat.

 Szczęść Boże – Ewa i Leszek Kondrat z ekipy Łomża II

Zakończenie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim Studzieniczna 25.06.2022

W ostatnią sobotę czerwca, w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej Sektor Podlaski zakończył rok formacyjny 2021/22. Wyjątkowość tego miejsca, miłe wspomnienia, uroki tamtejszego krajobrazu, piękna pogoda i perspektywa spotkania endowskich przyjaciół sprawiły, że ochoczo pielgrzymowaliśmy tego dnia do Naszej Pani. Radosne, powitalne rozmowy przy kawie, herbacie i ciastku uświadomiły nam jak bardzo podczas pandemii brakowało nam takich spotkań. Wyprzytulani i uradowani udaliśmy się do pobliskiego kościoła, gdzie oficjalnie wszystkich zebranych powitali Basia i Kazik Karwowscy – Para Sektora Podlaskiego. Basia i Kaziu swoją serdecznością i pogodą ducha dobrze przysposobili nas do wspólnotowego przeżywania tego spotkania. Bardzo się ucieszyliśmy, że mogli być z nami Helenka i Paweł Kukułowiczowie – para odpowiedzialna za Super-Region Polska-Europa Środkowa, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Ich piękne świadectwo wspólnego podążania drogą punktów konkretnego wysiłku zrobiło na nas wielkie wrażenie. Jesteśmy wdzięczni im za szczerość i wiele zawartych w ich wypowiedzi cennych wskazówek. To wielka radość widzieć jak Bóg zmienia serca, jak wzrastają w miłości, wzajemnym zrozumieniu i małżeńskiej jedności. Refleksje wywołane wypowiedzią Helenki i Pawła pogłębiliśmy adorując Najświętszy Sakrament, podążając za modlitewnymi rozważaniami przygotowanymi przez ekipę S2. Następnie uczestnicząc we mszy świętej, której przewodniczył doradca duchowy Ekipy Sektora Podlaskiego ks. Robert Szulencki, dziękowaliśmy Bogu za kolejny rok pracy w ruchu duchowości małżeńskiej, za 20 lat Ruchu END w Polsce oraz wszelkie otrzymane łaski. Dokonaliśmy również aktu zawierzenia Matce Bożej naszych małżeństw, naszych rodzin, doradców duchowych i całego Ruchu. W dzień 25 czerwca, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, wpatrywaliśmy się wzrokiem duchowym w Maryję, szukając w Niej wskazówek do dalszej naszej wspólnej drogi. Głoszący homilię ksiądz Wojciech Jabłoński – doradca duchowy ekipy A2 zaproponował, żeby szukać ich w samym słowie MATKA: M – miłość, A – adoracja, T- troska, K- krzyż, A- amen. Genialny klucz! Dziękujemy! Dostaliśmy receptę na nasze duchowe dolegliwości i pamiętamy, że nie wystarczy mieć lekarstwa, trzeba je jeszcze zażywać. Podczas homilii robiliśmy w duchu rachunek sumienia odpowiadając na wiele pytań: Czy prawdziwie kocham i w czym się to objawia? Czy dbam o osobiste spotkania z Jezusem w ciszy? Czy troszczę się o siebie, małżeństwo, rodzinę w najprostszych rzeczach? Czy próbuję zrozumieć, że nie ma świętości bez krzyża? Czy umiem mówić codziennie „Bądź wola Twoja” chociaż rzeczywistość jest daleka od moich oczekiwań? To były cenne przemyślenia, które mamy nadzieję długo pamiętać.

Na zakończenie mszy świętej Para Sektora podziękowała Marii i Zdzisiowi Jurkiewiczom oraz Eli i Wojtkowi Staniszewskim za pełnione posługi Par Łącznikowych. Po tradycyjnym wspólnym zdjęciu przyszedł czas na obiad, przyjazne rozmowy, dzielenie się życiem i wspólny, radosny śpiew przy akompaniamencie gitary i cudownej harmonijki. Po biesiadowaniu zostaliśmy zaproszeni do spotkania w grupach mieszanych. Była to okazja do wymiany refleksji, wzajemnego poznania się i ubogacania swoim świadectwem. Całe spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i Magnificat. Nie mogło brakować na koniec indywidualnych wędrówek do pięknie położonej Kapliczki Najświętszej Maryi Panny i modlitw przed cudownym obrazem Matki Bożej Studzieniczańskiej.

Bogu niech będą dzięki za to wspólne, przeniknięte Bożą obecnością świętowanie, pełne serdeczności, otwartości i radości. Jesteśmy wdzięczni ekipom augustowskim – gospodarzom miejsca za muzyczne uatrakcyjnienie tego dnia i trud organizacyjny. Dobrze że jesteście!

Basia i Kazik Karwowscy dziękowali już wszystkim za wszystko, a my chcemy podziękować im za to, że swoją posługę Pary Sektora sprawują zawsze z uśmiechem na ustach, spokojem, niezwykłą serdecznością i otwartością serca. Bóg Wam zapłać!

Beata i Andrzej Garliccy z ekipy Ł1

Skupienie dla doradców duchowych na Łotwie

W piątek 1 lipca przy Kościele św. Marii Magdaleny w Rydze zgromadzili się doradcy duchowi z ekip łotewskich wraz z biskupem Andrisem Kravalisem, aby posłuchać i porozmawiać o doświadczeniach przeżywania posługi doradcy duchowego w ekipie. Po wspólnej Eucharystii i krótkim zapoznaniu się mówiliśmy,o jakie działania proszą kapłanów dokumenty ruchu oraz jak rolę doradcy duchowego postrzegają małżeństwa. Zwracaliśmy uwagę, że kapłani pomagają w prawdziwym przeżywaniu sakramentu małżeństwa. Helena i Paweł Kukołowiczowie para odpowiedzialna Super Regionu Polska Europa Środkowa zaakcentowała, że przestrzeń ekipy może stać się bezpiecznym miejscem, w którym kapłan odnajdzie przyjaciół mogących wysłuchać go. Ojciec Jacek Gniadek SVD doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D zauważył mądrość dzielenia się życiem duchowym, które odnalazł w ekipach, a o które trudno w przestrzeni parafii czy nawet zgromadzeń zakonnych. Wszyscy obecni doradcy duchowi podzielili się swoimi świadectwami posługi w ekipach. Całość zakończyła agapa, po której pozostały nam wspomnienia życzliwych rozmów i przepysznej zupy rybnej. Bardzo dziękujemy ks. Andrisowi za tłumaczenie.
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”

Na jesieni 2021 roku Ruch Equipes Notre-Dame został poproszony przez Stolicę Apostolską o odpowiedzi na pytania przygotowujące do XVI Synodu Biskupów “Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Było to zadanie, do którego ekipa odpowiedzialna Super Regionu zaprosiła każdą ekipę i każde małżeństwo formujące się w naszym Super Regionie Polska – Europa Środkowa.
Wszystkie pytania z dokumentu przygotowawczego zostały przeniesione do anonimowej ankiety. W ankiecie uczestniczyło kilkadziesiąt małżeństw, a odpowiedzi zajęły 43 strony. Niektóre małżeństwa odpowiadały na wszystkie pytania, ale większość skupiła się na jednym lub kilku obszarach. Bardzo wszystkim dziękujemy za tak szczere, odważne i interesujące odpowiedzi.
Pewien żal budziła w nas konieczność przygotowania podsumowania, gdyż wszystkie odpowiedzi w oryginalnej formie budują pełen obraz naszego postrzegania Kościoła. Jednak podsumowanie mogło mieć jedynie 10 stron, dlatego opracowując podsumowanie przyjęliśmy metodologię, w której grupowaliśmy głosy podobne, później najbardziej rozbudowaną odpowiedź poszerzaliśmy o spostrzeżenia z innych, podobnych wypowiedzi. Zazwyczaj pierwsze stanowisko w podsumowaniu było prezentowane najliczniej, a kolejne w mniejszym stopniu. Wyjątek stanowiła sytuacja, gdzie głosy były prezentowane w takiej samej ilości. Niestety niewielka objętość podsumowania spowodowała, że głosy pojedyncze nie znalazły się w nim.
W maju po przetłumaczeniu podsumowania na angielski wysłaliśmy je do ERI. Wysyłając nasze podsumowanie przekazaliśmy dodatkową obserwację, że chociaż wszystkie pytania miały obszerne odpowiedzi, to w około 33% pytań pojawiały się pojedyncze odpowiedzi „nie rozumiem pytania”. Co potwierdza nasz osobisty wniosek, że część pytań była sformułowana niejasno.
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem : Odpowiedzi synodalne – podsumowanie.

Beata i Marcin Pińkowscy
Para odpowiedzialna Regionu 2

Nowa para odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego B

Podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim B nastąpiło radosne wydarzenie podjęcia posługi pary odpowiedzialnej sektora przez Beatę i Piotra Michalskich. Bardzo dziękujemy Beatce i Piotrowi za otwarte serca na ponowne wezwanie, z którym zwrócił się do nich Pan Jezus.

Bardzo dziękujemy Darii i Bartkowi Hałaczkiewiczom, którzy kończą swoją posługę pary odpowiedzialnej sektora, za troskę o potrzeby duchowe małżeństw. Daria i Bartek są dla nas świadectwem, jak spokojnie i w sposób otwarty wyjść naprzeciw opiniom członków END. Przez swą posługę dali przepiękne świadectwo życia w miłości i życzliwości. Dziękujemy Wam Kochani za prowadzenie małżeństw z Warszawy i okolic ku świętości.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Radość w tych ciężkich chwilach

W sobotę 21 maja podczas toczącej się wojny na Ukrainie Pan Bóg pobłogosławił nas wszystkich radością przyjęcia Karty END przez nową ekipę mieszkającą w pobliżu Czerniowców w Fedorovce. Podczas Eucharystii koncelebrowanej przez doradcę ekipy pilotowanej ks. Józefa trzy małżeństwa przyjęły Kartę, a czwarte przyjmie, kiedy mąż wróci z frontu, o co się modlimy. W związku z sytuacją para odpowiedzialna Regionu 2 łączyła się online i duchowo z małżeństwami obecnymi na miejscu. Po Eucharystii wszyscy zgromadzeni uczestniczyli w agapie i radosnym świętowaniu. Ten weekend był to też czas,uczestnictwa pary łącznikowej z Odessy w spotkaniach powierzonych jej opiece ekip. Dziękujemy ks. Józefowi i parze pilotującej Weronice i Romanowi Kotowskim za świadectwo życia i opiekę nad nową ekipą. Romanowi dodatkowo dziękujemy za tłumaczenie nas.
Dziękujemy Bogu za wszystko!

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Różaniec przebłagalny za grzechy świata i zachowanie pokoju

Kochani,
W niedzielę Miłosierdzia Bożego skończyliśmy wspólne odmawianie różańca przebłagalnego. Wraz z 32 małżeństwami, które są w ekipach na Ukrainie oraz doradcami duchowymi z Ukrainy gorąco dziękujemy wszystkim 290 osobom, które włączyły się w codzienne odmawianie różańca. Dzięki opublikowaniu informacji o różańcu na funpage’u ERI https://www.facebook.com/equipesnotredameinternational/ modliły się z małzeństwami i doradcami duchowymi z Polski małżeństwa z END z różnych części świata m.in z Kolumbii, Kanady, Gwatemalii, Argentyny, Brazylii, Paragwaju, Meksyku, Włoch, Czech, Kostaryki, Peru, Libanu, Ekwadoru, Hondurasu, Portugalii, Portoryko i Hiszpani oraz Polacy z Niemiec. Razem z nami modliło się również kilkaset osób z parafii ks. Wojciecha Zyśka, który był pomysłodawcą różańca przebłagalnego. Wiemy, że w wielu krajach zostały podjęte różne, inne inicjatywy modlitewne. Wszystkim jeszcze raz z całego serca dziękujemy

Kilka wieści z END z Ukrainy: Nasze ekipy są w dwóch ośrodkach w Czerniowcach i w Odessie. Obecnie 30 000 Czerniowce leżące w zachodniej Ukrainie są uważane za miejsce w miarę bezpieczne i przyjęło 8 000 uchodźców ze wschodu Ukrainy. W Odessie żyje się trudno, gdyż będąca tam jednostka wojskowa i zakłady chemiczne przyciągają ataki rakietowe. Na szczęście jednostka wojskowa ma obronę przeciwrakietową. Jednak zestrzeliwanie pocisków odbywa się nad osiedlami mieszkaniowymi, więc w czasie dnia ludzie widzą, jak nad ich domami przelatują rakiety. Niestety zdarzyło się, że pocisk trafił w blok mieszkalny, który miał 14 pięter. Wielu mężów jest w obronie terytorialnej, a żony, jeśli nie emigrowały, zostają z dziećmi w domach, dlatego katolickie Ukrainki utworzyły wartę modlitewną i modlą się 24 godziny na dobę, aby ochronić Odessę i Ukrainę.

Kochani,
Wojna na Ukrainie i wojny w innych częściach świata cały czas trwają i wybuchają na nowo. A wszystko zaczyna się w ludzkich sercach, dlatego cały czas prosimy o otaczanie modlitwą tych wszystkich miejsc na świecie, gdzie agresja w sercach manifestuje się przemocą.

Łączymy się w modlitwie Magnificat
Beata i Marcin Pińkowscy

Живу в Тобі| W Tobie żyję| Святі посеред нас

Zapraszamy do wysłuchania przejmującej pieśni “W Tobie żyję”, którą śpiewa Maria z ekip w Odessie. Nagranie pochodzi z Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie.

 

Rekolekcje 5+ w Regionie 2

W dniach 25 – 27 marca w Popowie-Letnisku odbyły się rekolekcje, w których uczestniczyły ekipy Regionu 2 z Somianki, Augustowa oraz W17A i W5B i MC3 z sektorów mazowieckich. Rekolekcje przeznaczone były dla ekip z przynajmniej 5-letnim stażem w ruchu END, a ich założeniem było odświeżenie oraz ponowne odkrycie charyzmatu Ruchu i jego propozycji dla małżonków. Ważnym warunkiem udziału w rekolekcjach było uczestnictwo całej ekipy. To trudne wyzwanie o czym świadczy fakt, że nasza ekipa pojechała na nie kończąc 10ty rok formacji w END :)

Rekolekcje organizowane przez Kasię i Marka Rymszów oraz Beatę i Marcina Pińkowskich były pięknym, ale też wymagającym doświadczeniem. Prowadzący w serii konferencji mówili o małżeństwie i jego duchowości, o tym czym powinna być (a czym nie) ekipa w END, a także o tym czemu służy braterskie upomnienie. Wszystko po to, by każda z ekip mogła jak najpełniej wykorzystać czas bycia razem oraz podjąć refleksję na temat swojej dotychczasowej pracy i zaplanować konieczne zmiany. Zanim jednak dotarliśmy do momentu wytężonej pracy w ekipach, pierwszego wieczoru każdy z uczestników rozpoczął od własnego rachunku sumienia oraz medytacji o tym z jakimi przemyśleniami i oczekiwaniami przyjechał na rekolekcje. W kolejnym dniu nadszedł czas na małżeński dialog – wspólny rachunek sumienia, by ocenić nasze zaangażowania w rozwój duchowości małżeńskiej, pracę ekipy i Ruchu. Kulminacyjnym momentem rekolekcji było „zasiądźmy razem” całej ekipy. Wspierani modlitwą obu par prowadzących adorujących Najświętszy Sakrament, każda z ekip rozmawiała w swoim gronie o rozwoju duchowym ekipy, o wzajemnych relacjach i oczekiwaniach, o tym w jakim momencie się znajduje i jakich zmian chce dokonać na swojej dalszej, wspólnej drodze.

Każda ekipa przeżyła rekolekcje na swój sposób. Dla naszej było to mocne, momentami trudne, choć przeważnie radosne, a przede wszystkim ubogacające doświadczenie. Dziękujemy Bogu, że pojechaliśmy na nie w tym właśnie momencie naszej drogi. Mamy świadomość, że kilka lat wcześniej moglibyśmy nie być w stanie z taką otwartością i wyrozumiałością spojrzeć na siebie nawzajem i na sprawy wymagające rozeznania. Niesamowitym doświadczeniem było także przeżycie całych rekolekcji razem, jako wspólnota. Dodało nam to sił i chęci do starania się i bycia odpowiedzialnymi za siebie nawzajem. Rekolekcje zakończyliśmy z poczuciem ogromu pracy jaki wykonaliśmy i zapałem do większego zaangażowania w rozwój duchowy naszych małżeństw. Wiemy, że jest on potrzebny nie tylko nam samym, ale i całej naszej ekipie. Chwała Panu za to doświadczenie!

Marta i Grzesiek Kalisz

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: