Pielgrzymka Regionu 2 w tygodniku “Idziemy”

W tygodniku “Idziemy” z 14 maja 2023 r. w wersji papierowej oraz internetowej ukazały się krótkie artykuły z pielgrzymki Regionu 2 do Loretto. Zapraszamy do lektury.

Tygodnik Idziemy – Pielgrzymka małżeństw

Rekolekcje 5 plus w Regionie 2

   W dniach 17-19.03.2023 r. w Regionie 2, Super Regionie Polska-Europa Środkowa w Ośrodku Caritas (Popowo-Letnisko) odbyły się Rekolekcje dla Ekip ze stażem 5+ (ekipa z Szumowa, Ekipa Łódzka 4 i dwie Ekipy z Sektora Mazowieckiego B – W7B i W9B). Rekolekcje prowadzili Katarzyna i Marek Rymsza oraz Beata i Marcin Pińkowscy. Podczas Mszy Świętych posługiwał i homilię wygłosił ksiądz Rafał Winnicki Doradca Duchowy Ekipy z Serocka.
   Podczas wspólnie spędzonego weekendu uczestniczyliśmy w codziennej Eucharystii, a także wsłuchiwaliśmy się w Konferencje przygotowane i wygłoszone przez prowadzących, by później w oparciu o nie, jako Ekipa, spojrzeć na to co było, co jest obecnie, jak również zastanowić się nad czym musimy popracować i co zmienić, żeby jeszcze pełniej uczestniczyć w Ruchu END. Rekolekcje pomogły odpowiedzieć nam na wiele pytań związanych z nami samymi, naszymi małżeństwami oraz Ekipami, w których jesteśmy. Wspólnie określiliśmy, jakie są nasze słabe i mocne strony. W szczerości i zaufaniu podczas Zasiadania Ekipy, przy wsparciu modlitewnym prowadzących w trakcie adorowania przez Nich Najświętszego Sakramentu, mogliśmy otworzyć się na siebie i zastanowić nad tym, jakie jest nasze uczestnictwo w Ruchu.
   Rekolekcje 5+ były czasem bardzo potrzebnym Ekipom. Mogliśmy je przeżyć razem i dzięki temu nacieszyć się swoją obecnością, porozmawiać, po prostu ze sobą pobyć. Dzięki konferencjom, obfitującym w bardzo ciekawe i mądre treści, mieliśmy możliwość wejść w głąb siebie, by odnaleźć istotę i sens uczestnictwa we wspólnocie END. Wyjechaliśmy pełni optymizmu oraz chęci do pracy w naszych małżeństwach i Ekipach.

Za ten wspólny czas, za to wszystko, co się wydarzyło Chwała Panu.
Agata i Piotr Pytel, Ekipa W7B

Bal karnawałowy w Regionie 2

11 lutego w gościnnym Dworku pod Wiechą koło Tarczyna odbył się pierwszy bal karnawałowy w Regionie 2. Na balu zgromadziło się kilkanaście małżeństw z wszystkich Sektorów Mazowieckich (A, B, C i D). Był to czas wspólnej modlitwy, radości bycia z sobą i cieszenia się tańcem. Do dziś pozostają nam w głowie rozważania o rozmowach dotyczących m.in. oczekiwań młodych mam w stosunku do rodziców i dzisiejszych rodziców w stosunku do swoich dorosłych dzieci. Oczekiwań, które powodują napiętość w relacjach, choć wszystkim stronom leży dobro na sercu. To świadectwa zachowujemy w pamięci, aby w przyszłości móc skorzystać z nich.
Dziękujemy gospodarzom Dworku pod Wiechą Kasi i Piotrowi, którzy są członkami Sektora Mazowieckiego C za troskę, klimatyczne miejsce i pyszności na stole. Dziękujemy Marysi i Pawłowi Gugałom parze odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego C za organizację całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też wszystkim obecnym za spędzenie razem czasu swobodnej radości.

Chwała Panu!
Beata i Marcin Pińkowscy
Sektor Mazowiecki A

Rekolekcje Małżeństwo obleczone w Magnificat w Łomży 17-19 III 2023

Wyrwaliśmy się z domu, co przy piątce dzieci nie jest wcale łatwe, aby przeżyć rekolekcje w Łomży. Po raz pierwszy na te organizowane przez END nie musieliśmy jechać na drugi koniec Polski.

Przyjechaliśmy do ośrodka rekolekcyjnego, który mieści się w budynku seminarium, bez większych oczekiwań, otwarci na działanie łaski i na dary, które Pan Bóg nam przygotował.

Ksiądz Wojciech Zyśk, prowadzący rekolekcje, przypomniał nam, że aby usłyszeć Boży głos musimy ,,zdjąć sandały”, przyjąć postawę pokory i uniżenia, i słuchać. Na kartach Pisma Świętego Pan Bóg mówi ,,słuchaj Izraelu”, a do nas mówi ,,słuchaj Barbaro, słuchaj Kazimierzu”. Staraliśmy się usłyszeć, zachowywaliśmy silentium, nie rozpraszaliśmy się niepotrzebnie. Na trzy dni odłożyliśmy telefony.

Następnego dnia przenieśliśmy się do Nazaretu, do domu Maryi, do domu świętego Józefa, do ich rzeczywistości, ich codzienności – do momentu zwiastowania Dobrej Nowiny najpierw Maryi, później Józefowi. Ks. Wojciech pomagał nam na nowo odkryć Boże Światła w tych fragmentach Ewangelii i przenieść je do naszej rzeczywistości. Pokazywał jak można je uczynić filarami naszego życia duchowego. Ksiądz podpowiedział nam, jak można czytać i rozważać fragment Pisma Świętego i w miejsce opisanych bohaterów wstawiać siebie. Dla przykładu w niedzielę była ewangelia o niewidomym od urodzenia. To ja mogę być tym niewidomym i to mnie Pan Jezus uzdrowił.

,, Małżeństwo obleczone w Magnificat” taki był temat naszych rekolekcji. Nie mamy wątpliwości, że małżeństwo Maryi i Józefa jest obleczone w Magnificat. My, Barbara i Kazimierz, też pragniemy, aby nasze małżeństwo było obleczone w Magnificat. Pragniemy uwielbiać i wychwalać Boga za to jak cudowne rzeczy nam w życiu uczynił, za współmałżonka którego postawił na naszej drodze, abyśmy razem dążyli do świętości.

Zwieńczeniem drugiego dnia rekolekcji było wspólne zasiadanie, podczas którego małżonkowie wypowiedzieli swój osobisty Magnificat, swoje bardzo szczere uwielbienie Boga we współmałżonku. Nie było to łatwe zadanie ale przyniosło dużo wzruszeń i radości. Piękny czas dialogu zakończyliśmy wspólną modlitwą w kaplicy.

Przez te trzy dni zawiązaliśmy prawdziwą wspólnotę rekolekcyjną. Był to wspaniały czas wypełniony modlitwą i rozmowami z innymi małżeństwami. Wróciliśmy do domu z napełnionymi akumulatorami i z nowymi postanowieniami.

Razem ks.Wojciechem rekolekcje przygotowali Beata i Andrzej Garliccy z ekipy Ł1. Dziękujemy Wam za ten piękny czas, za Waszą pracę, czas poświęcony i serce włożone w zorganizowanie tych rekolekcji.

Chwała Panu.

Basia i Kazik Karwowscy z ekipy G1.

 

 

 

Rada Programowa Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich


4 lutego odbyła się Rada Programowa ORRK. Wśród wielu tematów poruszana była kondycja Kościoła Katolickiego w Polsce.
Badanie praktyk niedzielnych przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w roku 2021 odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) oraz funkcjonował obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd też dane dotyczące dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) i communicantes (osób przystępujących do komunii św.) nie są miarodajne. Mimo sytuacji, która jednoznacznie zniekształca wyniki, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zdecydował się przeprowadzić badania, aby utrzymać roczny cykl prowadzonych statystyk. Przy obostrzeniach obowiązujących w dniu badania, wskaźnik dominicantes wyniósł 28,3%, zaś communicantes 12,9%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1%), rzeszowskiej (49,7%) oraz przemyskiej (46,9%). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9%), kolejno w białostockiej (19,2%) oraz drohiczyńskiej (18,4%).
W 2021 roku nastąpił wzrost liczby udzielanych sakramentów. Sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 1% w porównaniu z rokiem 2020. W 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3% więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano także w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa, która wyniosła 103,9 tys.
Szczegóły badania znajdują się na stronie: https://www.iskk.pl/

Beata Pińkowska
Sektor Mazowiecki A, Region 2
Przedstawicielka END w Radzie Programowej ORRK

Karnawał ze Świętą Rodziną w Sektorze Podlaskim

W par. pw. św. Wojciecha w Wyszkowie 8 stycznia odbyło się „Karnawałowe spotkanie ze Świętą Rodziną” zorganizowane przez małżeństwa z ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame z Sektora Podlaskiego. O godzinie 17.00 małżonkowie spotkali się w przygotowanej sali dolnego kościoła. Po przywitaniu przez ks. Romana Karasia – proboszcza parafii przybyłych małżonków. Wprowadzenia w medytację, słowami papieża Benedykta XVI dokonał ks. Robert Szulencki – doradca duchowy ekipy odpowiedzialnej Sektora Podlaskiego: „Rodzina, praca, święto: trzy dary Boże, trzy wymiary naszej egzystencji, które muszą znaleźć właściwą równowagę. Zharmonizowanie czasu pracy z potrzebami rodziny, życia zawodowego z ojcostwem i macierzyństwem, pracy ze świętem ma ważne znaczenie dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu. Niech zawsze na pierwszym miejscu będzie «być» przed logiką «mieć»: pierwsza z nich buduje, druga prowadzi do destrukcji. Trzeba, przede wszystkim w rodzinie, wychowywać się do wiary w autentyczną miłość, tę, która pochodzi od Boga i łączy nas z Nim, i właśnie z tego względu «przekształca nas w «my», które przezwycięża nasze podziały i sprawia, że stajemy się jednym, tak że ostatecznie Bóg jest „wszystkim we wszystkich””. Następnie Damian i Ewelina Pachulscy zapalili święcę i rozpoczęła się adoracja ikony Świętej Rodziny. Blask świec, podkład muzyczny, bliskość małżonków, tekst medytacji czytany przez lektorów sprawiał, że był to czas szczególnej obecności Maryi, Józefa i Jezusa. Zapalenie świec przez mężów, od świecy ustawionej przy ikonie i przyniesienie jej symbolizowało wniesienie Chrystusa – Światłości Świata do małżeństwa. Małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską, po czym podchodzili do doradcy duchowego i otrzymywali kapłańskie błogosławieństwo. Tak zakończyła się część modlitewna.

Następnie w drugiej części sali małżonkowie przypomnieli swój weselny pierwszy taniec, a następnie kolejne… Były gry i zabawy, nie zabrakło też tortu… Tak jak na weselu. Rozmowy, przy herbacie, kawie… o radościach i trudach małżeńskiego życia, o wspólnocie ekip, towarzyszyły małżonkom ubogaconym przez wspólny czas. Spotkanie zakończyła modlitwa Magnificat i przesłanie papieża Benedykta XVI: „Miłość, która jednoczyła Maryję i Józefa i otaczała Boże Dziecię, niech jednoczy chrześcijańskie rodziny. Niech rodzi się z niej wzajemny szacunek między małżonkami, troska o każde nowe życie i o szczęśliwy rozwój przyszłych pokoleń”. Padło też pytanie kiedy poprawiny…

Dziękujmy małżonkom za udział w medytacji. Ks. Romanowi Karasiowi za życzliwość. Diecezjalnemu Radiu Nadzieja za informację na antenie rozgłośni o spotkaniu.

Ruch Duchowości Małżeńskiej „Equipes Notre-Dame” jest wspólnotą małżeństw, chcących pełniej i głębiej przeżywać swój sakrament. Dzieło o. Henri Caffarela wspiera i rozwija tysiące małżonków na całym świecie. Codzienna modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, comiesięczne wspólne zasiadanie, uczestnictwo raz w roku w rekolekcjach czy reguła życia – to tylko niektóre z konkretów zaproponowanych przez francuskiego kapłana w założycielskiej „Karcie Equipes Notre-Dame”.

xrsz

Święto Karty w Sektorze Podlaskim Łomża 10.12.2022

75 – lecie ustanowienia Karty END Sektor Podlaski świętował w sobotę 10 grudnia w parafii Miłosierdzia Bożego w Łomży. Po spotkaniach przy kawie, ciachu i kanapkach już oficjalnie powitała nas para sektora Basia i Kazik Karwowscy. Następnie krótką historię parafii opowiedział nam gospodarz miejsca ks. Jacek Czaplicki – proboszcz.

Bardzo ciekawą konferencję na temat „Komunikacji w małżeństwie” poprowadzili Agnieszka i Jacek Frydrych. Dobra komunikacja powinna opierać się na szczerości i uczciwości. Podstawą komunikacji w małżeństwie jest rozmowa. Dialog ma prowadzić nas do zrozumienia i ma być pomocą w rozwiązywaniu różnych konfliktów. „Gniewajcie się, a nie grzeszcie: Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce”.

Bardzo poruszające świadectwo o „Modlitwie małżeńskiej” wygłosili Jola i Andrzej Bukowscy z Augustowa. Opowiedzieli jak każde z nich różnorodnie wzrastało duchowo – jednak najbardziej ich związek budowała modlitwa małżeńska. Wspólne modlitwy, czytanie i rozważanie Pisma Św. umacniały ich relację małżeńską. Natomiast „Obowiązkiem zasiadania” podzielili się Renata i Tomasz Głęboccy. Jak sami mówią ten punkt wysiłku zmobilizował ich do rozmów. Dialog przemienił ich relacje małżeńskie, wręcz zaznajomił ich na nowo. Przekonani są o tym, że obecność zapalonej świecy i wezwanie Ducha św. daje im świadomość, że sprawy rozwiązuje się łatwiej, a rozmowa sprawia im więcej przyjemności.

Kolejnym punktem było spotkanie małżeństw w grupach mieszanych, gdzie dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami na temat Komunikacja w małżeństwie na drodze do świętości. Ten punkt spotkania jest dla nas zawsze bardzo ubogacający, ponieważ możemy w nim bliżej poznać małżeństwa z naszego Sektora i wymienić się myślami.

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na najważniejszy punkt naszej uroczystości czyli Eucharystię, której przewodniczył ks. Robert Szulencki doradca duchowy ekipy sektora, a homilię wygłosił ks. Jacek Czaplicki. Podzielił się z nami istotną myślą; iż Ruch jest wtedy silny, kiedy potrafi wyjść poza swoje kręgi, a my posiądziemy umiejętność przekraczania samych siebie. Na zakończenie życzył wszystkim uczestnikom spotkania ognia w rozwoju duchowości małżeńskiej. Adorację pięknym śpiewem ubogacili Ania i Janusz Nachtygalowie z Przasnysza. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym Magnifikat oraz podzieliliśmy się chlebem.

Z Panem Bogiem

Marta i Mariusz Bryk z ekipy Somianka II

75-lecie Karty END w Radiu Warszawa

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu redaktor Weroniki Kostrzewy z Beatą i Marcinem Pińkowskimi, którzy wystąpili w „Rundzie pytań” 8 grudnia 2022 r. Okazją do spotkania był jubileusz ogłoszenia Karty END, a pytania dotyczyły formacji w naszym Ruchu.

Odsłuchaj: Radio Warszawa – 75 lecie Karty END

Sesja dla par informacyjnych w Regionie 2

“Nie można bowiem kochać kogoś ani służyć mu, jeśli się go nie zna. To, co jest daleko od oczu, jest też daleko od serca…” ks. H. Caffarel

Słowa ks. Henri Caffarela kierowały uczestnikami podczas sesji dla par informacyjnych w Regionie 2, która odbyła się 9.10.2022 r. Spotkanie poprowadzili Agnieszka i Józef Macińscy, którzy położyli nacisk na wsparcie merytoryczne znajdujące się w dokumentach oraz na poznanie siebie – swoich i małżonka talentów. Uczestnicy dostali również pomoc praktyczną czyli checklistę wystąpień publicznych. W drugiej części Paweł Rokicki przedstawił pomoce, które przygotowała ekipa ds. komunikacji. W ostatniej części był czas na rozmowy o pomysłach podjętych w poszczególnych sektorach oraz na dzielenie w grupach.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Być świadectwem miłości

Mówi się, że Ruch Equipes-NotreDame nie jest ruchem akcji, ale jest ruchem ludzi aktywnych. Z pewnością do takich należą Beata i Marcin Pińkowscy – Para Odpowiedzialna Regionu 2.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu, jaki z ich udziałem nagrany został w SalveNET. Dzielą się tam swoim świadectwem budowania małżeństwa i rodziny, doświadczeniem wychowania synów oraz konkretnymi owocami, jakie w tych dziedzinach przyniosła im formacja w Ruchu Equipes Notre-Dame…

Staramy się być świadectwem miłości – Beata i Marcin Pińkowscy

Beata i Piotr Michlscy
Para dopowiedzialna sektora mazowieckiego B

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: