„Małżeństwo – sakrament misji”. Rozpoczęcie roku pracy w Sektorze Podlaskim

W sobotę 12. września,  w liturgiczne wspomnienie Imienia Maryi, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Radulach odbyło się rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim Equipes Notre-Dame. Powitała nas para sektora Halina i Kazimierz Łupińscy i przedstawiła tegoroczny temat formacyjny „Małżeństwo – sakrament misji”. Misja powinna być głęboko ukierunkowana na dawanie świadectwa, które pozwala ujawnić charyzmat END w miejscach w których żyjemy. czytaj dalej…

Zakończenie roku formacyjnego w Regionie 2

W związku z brakiem możliwości spotkań w gronie wspólnot sektorów podczas ograniczeń związanych z pandemią przygotowaliśmy film dotyczący konkretnego punktu wysiłku – „zasiądźmy razem”. Bardzo dziękujemy ks. Stanisławowi Kosiorowskiemu MIC oraz Zosi i Jarkowi Kleczkom za radosne włączenie się w ten projekt. Zapraszamy do obejrzenia.

Beata i Marcin Pińkowscy

para odpowiedzialna Regionu 2

Sesja dla par pilotujących w Polsce

1 lutego 2020 r. w Parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach odbyła się sesja dla par pilotujących z sektorów polskich w Regionie 2. Na nasze spotkanie przyjechały 32 osoby dorosłe i dwójka maluchów. Sesję poprowadzili Beatka i Piotr Michalscy, którzy ubogacili nas swoją duchowością, doświadczeniem i odpowiedziami na praktyczne trudności w posłudze pary pilotującej. Gospodarzem miejsca był ks. Grzegorz Jankowski, który podzielił się swoim świadectwem kapłana dostrzegającego łączność sakramentu kapłaństwa i sakramentu małżeństwa w więzach przyjaźni, które łączą małżeństwa i doradcę duchowego.

Był to czas, który nas bardzo wzbogacił, a Pan Jezus napełnił nasze serca pokojem. Dziękujemy, że przez Wasze serca i ręce mógł to zrobić.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Powołanie Sektora Mazowieckiego D

Z wielką radością informujemy o powołaniu nowego sektora w Regionie 2.

23 maja 2020 roku w parafii Matki Bożej z Lourdes w Warszawie podczas zakończenia roku formacyjnego w Sektorze Mazowieckim B został powołany Sektor Mazowiecki D. Sektor Mazowiecki D został wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego B, a parą odpowiedzialną nowego sektora zostali Alicja i Jacek Antosiukowie. Doradcą duchowym ekipy odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego D zgodził się zostać ks. Jacek Gniadek SVD.

Sektor Mazowiecki B został 4 lata temu wyodrębniony z Sektora Mazowieckiego A, a pierwszą parą odpowiedzialną tego Sektora byli Beatka i Piotr Michalscy, od roku parą odpowiedzialną Sektora są Daria i Bartosz Hałaczkiewiczowie opiekujący się 25 ekipami w formacji podstawowej i 5 w pilotażu. Nowy Sektor Mazowiecki D składa się z 14 ekip i 2 pilotaży.
Obecnie Region 2 składa się z Sektora Mazowieckiego A, Sektora Mazowieckiego B, Sektora Mazowieckiego D, Sektora Łódzkiego, Sektora Podlaskiego, Presektora Ukraińskiego oraz ekip na Łotwie.

Chwała Panu za kierowanie do naszego ruchu nowych małżeństw oraz za otwarte serca małżeństw w Ruchu na przyjmowanie posług!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z powołania Sektora Mazowieckiego D.

para odpowiedzialna Regionu 2

Beata i Marcin Pińkowscy

Spotkania online ekip

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym razem z Kasią i Markiem Rymszami z trzeciej ekipy warszawskiej (W3A) dzielimy się doświadczeniami ze spotkań ekip online.

 

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Komunia duchowa – ks. Wojciech Sadłoń SAC

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi doradcy duchowego trzeciej ekipy warszawskiej (W3A) na temat komunii duchowej, adoracji duchowej oraz komunii pragnień. Gorąco dziękujemy ks. Wojciechowi, że zechciał odpowiedzieć na naszą prośbę i nagrać dla Equipes Notre-Dame ten film.

 

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Kolegium Regionu 2

11 stycznia 2020 r. w Kościele Zesłania Ducha Świętego w Warszawie Pan Jezus zgromadził 40 osób z Polski i Łotwy, aby razem celebrować wspólnotę Regionu 2. Dzień ten był otoczony modlitwą i czuliśmy, że był również przeniknięty obecnością Zbawiciela. Radością była dla nas Eucharystia odprawiona w intencji małżeństw podejmujących posługi, a sprawowana przez ks. Stanisława Kosiorowskiego MIC, doradcę duchowego ekipy odpowiedzialnej Regionu 2 oraz diakona stałego z Łotwy Dainisa Stikuts.
W trakcie konferencji mówiliśmy o kolegialności, która czasami może prowadzić do okazywania trudnej miłości braterskiej, gdy ostateczna decyzja jest inna niż nasze osobiste rozeznanie. Pary odpowiedzialne sektorów polskich i para łącznikowa ekip łotewski opowiadały o radościach i troskach poszczególnych wspólnot. Niestety nie mogła przylecieć do nas para łącznikowa z Ukrainy, gdyż dwa tygodnie wcześniej urodziła im się córeczka, ale rozmawialiśmy o ekipach ukraińskich oraz otaczaliśmy je modlitwą. Po obiedzie pary prowadzące sesje dla par pilotujących opowiedziały o swoich doświadczeniach z sesji na Łotwie, Ukrainie i Białorusi, a para koordynująca rekolekcje w Regionie 2 przedstawili obszar rekolekcji.
W ostatniej części kolegium Janina i Janusz Jarnutowscy przedstawili wzruszające świadectwo małżeńskiego słuchania Słowa Bożego. Po kolacji pary łącznikowe w grupach mieszanych dzieliły się przeżywaniem kolegialności oraz przeżywaniem konkretnego punktu wysiłku, jakim jest słuchanie Słowa Bożego, a pary odpowiedzialne sektorów wraz parą odpowiedzialną Regionu 2 miały spotkanie ekipy odpowiedzialnej Regionu 2. Spotkanie zakończyliśmy radosnym Magnificat.
P. S. Dziesięciogodzinne kolegium tylko wzmocniło chęć dalszego przebywania razem. Michał Rukat nasz ekipowy przewodnik po Warszawie wraz z żoną Marysią zabrał naszych gości z Łotwy na nocne zwiedzanie Łazienek Królewskich. A tam mogli między innymi obejrzeć wystawę z okazji 100-lecia relacji między Polską a… Łotwą.

Za wszystko chwała Panu
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Święto Karty – Sektor Podlaski

Tegoroczne obchody Święta Karty Equipes Notre-Dame Sektora Podlaskiego przypadły w pierwszą sobotę miesiąca 7 grudnia 2019 r. Małżeństwa spotkały się w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Szumowie. Świętowanie rozpoczęliśmy, spełniając prośbę Maryi: „Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: «O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i jako zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”, odmawiając część radosną różańca świętego, adorując Najświętszy Sakrament.

      Kolejnym punktem naszego spotkania była Msza Święta koncelebrowana przez doradców duchowych ekip pod przewodnictwem ks. Daniela Kowalskiego – doradcy duchowego ekipy Augustów 2. Homilię wygłosił ks. Robert Szulencki – doradca duchowy ekipy Sektora Podlaskiego i ekipy Łomża 2. Mówił o „endowskich sandałach”, w których możemy zbliżyć się do Boga. Wyjaśniał, że „endowskie sandały” wytworzone są „z miłości małżeńskiej przez osoby pragnące dążyć do świętości we współczesnym świecie. Aby trzymały się na nogach potrzebna jest dobra podeszwa: sakrament małżeński i różne paski, które pomogą utrzymać ochronę stopy, a są to konkretne punkty wysiłku: słuchanie Słowa Bożego, modlitwa osobista, modlitwa małżeńska, rodzinna, dialog małżeński, reguła życia, udział w rekolekcjach. Omijanie któregoś z nich to taki kamyk, który dostaje się pomiędzy stopę a podeszwę. Powoduje ból. W znaczeniu duchowym pojawia się ból duszy, a dalej idąc: ekipy, sektora i Ruchu”. Zachęcał, aby opatrzeć „endowskie sandały”. I wyruszyć do świętości. Przestrzegał, aby „nie słuchać tego świata, że to złe buty. Spójrzmy na nie przez duchową stronę, bo wielu powie, że to nie czas na nie. A ja mówię, że to właściwy moment na założenie «endowskich sandałów», aby za jakiś czas przy Bogu je zdjąć i cieszyć się Jego obecnością”. Przed błogosławieństwem, na parę odpowiedzialną za rekolekcje w Regionie II powołano Janusza i Janinę Jarnutowksich, dziękując im za pełnioną wcześniej posługę pary łącznikowej w Sektorze Podlaskim.

Po Mszy Świętej odbył się wspólny obiad, podczas którego mogliśmy przywitać się i porozmawiać z naszymi przyjaciółmi z innych ekip.Wysłuchaliśmy sprawozdania Beaty i Marcina Pińkowskich, którzy przedstawili nam, jak wygląda sytuacja ekip w Regionie II. W Sektorze Podlaskim obecnie jest 18 ekip. Bardzo liczymy na to, iż ziarno zasiane w Piszu podczas niedzieli informacyjnej przyniesie obfity plon.  Beata Pińkowska podzieliła się z nami swoim doświadczeniem z punktem wysiłku, jakim jest słuchanie Słowa Bożego. Opowiedziała, iż poszczególne punkty Lectio divina przeżywa przez kilka dni, tym samym Słowo z niedzielnej Eucharystii żyje w niej przez cały tydzień. Po prezentacji Beaty i Marcina Pińkowskich wysłuchaliśmy konferencji Anny Korotkiewicz pt. „Maryja, Niewiasta Eucharystii”. Usłyszeliśmy, iż „całożyciowa postawa Maryi jest postawą uległości wobec niepojętej Tajemnicy, jaką jest Eucharystia. Ona zaprasza nas do przyjęcia całym swoim życiem postawy eucharystycznej – Maryja dziękuje i wielbi Boga. Eucharystia jest darem, przez który nasze życie ma być hymnem uwielbienia i wdzięczności Bogu na wzór Magnificat Maryi”. Powyższe słowa pozwalają nam dokładniej zrozumieć, jak ważną Osobą w naszym życiu codziennym jest Maryja. Rozważając Jej życie, doświadczamy głębszego przeżywania tajemnicy Mszy Świętej, a tym samym pełniejszego zjednoczenia z Jej Synem a naszym Zbawicielem.

Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do podzielenia się swoimi doświadczeniami związanymi ze słuchaniem Słowa Bożego. Zauważyliśmy, jak czasami trudno jest w codziennym zabieganiu znaleźć czas na zasłuchanie się w słowa Jezusa. Bardzo trafne okazało się stwierdzenie: „Jeśli chcesz – znajdziesz sposób. Jeśli nie chcesz – znajdziesz powód”.

Spotkanie zakończyliśmy Koronką do Miłosierdzia Bożego poprowadzoną przez ks. Mariana Szewczyka – doradcy duchowego ekipy Augustów 1 oraz modlitwą Magnificat i błogosławieństwem na czas powrotu do domu i dalszej posługi we wspólnocie. Pragniemy wyrazić naszą ogromną wdzięczność małżeństwom z Szumowa za organizację spotkania oraz ciepłe przyjęcie.

Kasia i Sebastian Chudowolscy
Ekipa Augustów 2
Foto: Kazimierz Łupiński Ł1

Radość dla Kościoła i świadectwo

Małżeństwa z Sektora Podlaskiego Ruchu END spotkały się 7 września w Somiance, aby uroczyście rozpocząć nowy rok formacyjny. Piękny sobotni dzień rozpoczęliśmy od spotkania w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Somiance. Po dokonaniu rejestracji, zakupie materiałów formacyjnych, rozpoczęliśmy zawiązywanie wspólnoty przy stole, na który dostarczyliśmy przepyszne ciasta i kanapki. czytaj dalej…

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: