20-lecie istnienia Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej

W dniu 23.11.2024 roku w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży swój jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Łomżyńskiej.

W uroczystości udział wzięło około dwudziestu ruchów i stowarzyszeń funkcjonujących w naszej diecezji oraz zaproszeni goście. Konferencje „O przebytej drodze”, czyli trochę historii o powstaniu i działalności RRiSKDŁ wygłosił Ksiądz Prałat dr Wojciech Nowacki, natomiast „Ku przyszłości”, czyli plany i założenia dalszej działalności przedstawiła Regina Pruszyńska z Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

Wszystkie wspólnoty, które brały udział w wydarzeniu miały po 3 minuty na przedstawienie się i zaprezentowanie swojego ruchu. My również jako przedstawiciele Équipes Notre-Dame w RRiSKDŁ mieliśmy swój czynny udział w całym przedsięwzięciu.

Świętowanie po uroczystej Mszy świętej zakończyło się wspólną agapą.
Katarzyna i Tadeusz Wysoccy

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podlaskim

Rozpoczęcie roku formacyjnego Sektora Podlaskiego odbyło się 7 września 2024 r. w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Łomży. Na początku spotkania ks. Andrzej Popielski, tutejszy Proboszcz, serdecznie powitał wszystkich małżonków Équipes Notre Dame oraz ich doradców duchowych. Nawiązał też do 10-letniej historii powołania Sektora Podlaskiego.

Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie, nowo wybrana Para Odpowiedzialna Sektora, przedstawiła swoje świadectwo dotyczące podjętej posługi. Animowanie życia sektora powierzyli woli Bożej.

Ks. Wojciech Zyśk rozpoczął posługę jako Doradca Duchowy Sektora. Opowiedział o swojej posłudze kapłańskiej. Zaznaczył, iż bycie we wspólnocie jest źródłem duchowego wzrostu.

W kolejnym punkcie spotkania Maria i Zdzisław przedstawili roczny plan pracy sektora z hasłem roku „W drodze do Emaus”, kalendarz roku formacyjnego z terminem rekolekcji oraz świętowaniem 10. rocznicy powołania Sektora Podlaskiego.

Następnie Renata i Tomek Głęboccy oraz Halinka i Kaziu Łupińscy podzielili się świadectwem związanym z ich udziałem w Międzynarodowym Zgromadzeniu END w Turynie. Codzienna modlitwa i rozważania pozwalały zgłębić im słowa Pisma Świętego. Radosna atmosfera spotkań z małżeństwami z różnych stron świata połączone ze świadectwami wiary potwierdzają, że ruch END jest żywy i silny. Zetknięcie się z ruchem w wymiarze międzynarodowym, mimo braku kompetencji językowych, nie przeszkadza w komunikowaniu się i wspólnej modlitwie.

Podczas przerwy na kawę był czas na wspominanie wakacji, zakup materiałów formacyjnych oraz na integrację międzyekipową.

Adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu pozwalała otworzyć serce na żywego Jezusa. Rozważając Ewangelię wg św. Łukasza – 24, 15-35 – W drodze do Emaus szukaliśmy odpowiedzi na pytania, m.in.: Czy potrafię zawierzyć Jezusowi to, czego nie rozumiem w moim życiu? U kogo szukam oparcia i pomocy, kiedy ogarnia mnie smutek i przygnębienie?

Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta Msza Św., której przewodniczył ks. Krzysztof Karwowski, koncelebrowali: ks. proboszcz Andrzej Popielski oraz doradcy duchowi ekip: ks. Piotr Dębek, ks. Adam Sierzputowski, ks. Grzegorz Karwowski, ks. Romuald Ciesielski, ks. Andrzej Gromadzki i ks. Wojciech Zyśk, który wygłosił homilię. Ksiądz Marek Ulatowski pełnił posługę miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. W oprawę liturgiczną byli zaangażowani małżonkowie z Ekip. Podczas procesji darów przedstawiciele poszczególnych Ekip przekazali „endowskie” stuły doradcom duchowym. Po mszy św. małżonkowie z Ekipy G4 oraz z pilotażu indywidualnego przyjęli Kartę END. Maria i Zdzisław wręczyli powołanie nowej parze informacyjnej oraz przekazali świece parom odpowiedzialnym ekip.

Po obiedzie w grupach mieszanych rozważaliśmy pytania: Jakie wydarzenie w naszym życiu sprawiło, że zrozumieliśmy to, że Jezus kroczy z nami i wspiera nas? Czy mamy odwagę dawać świadectwo o Zmartwychwstałym Jezusie w swojej rodzinie, w środowisku, w którym żyjemy i pracujemy? W jaki sposób to robimy?

Na zakończenie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz Magnificat. Ksiądz Wojciech Zyśk pobłogosławił uczestników spotkania. Maria i Zdzisław podziękowali doradcom duchowym i małżonkom za posługi.

Dziękujemy Parze Odpowiedzialnej Sektora – Marii i Zdzisiowi za organizację i prowadzone z miłością spotkanie. Temat na kolejny rok formacyjny – „W drodze do Emaus” będziemy zgłębiać z radością i wiarą.

Bogu niech będą dzięki!
Małżonkowie z Ekipy Szumowo

Sesja dla par kończących pilotaż

W sobotę 31.08.2024 r. w Kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Ostrożnem koło Zambrowa odbyła sesja dla par kończących pilotaż
w Sektorze Podlaskim.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy Eucharystią celebrowaną przez ks. Sławomira Grodeckiego, Proboszcza Parafii pw. NMP Częstochowskiej w Szumowie. Tego dnia był obecny również z nami ks. Marek Ulatowski Doradca Duchowy Ekipy Szumowo. Po zakończonej Mszy Świętej w ciszy mogliśmy Adorować Pana Jezusa, wsłuchując się i rozważając Słowo, które szczególnie tego dnia do nas skierował.

Ewangelia usłyszana podczas Mszy Świętej (Mt 25, 14-30) zaprezentowała nam obraz sług, którzy otrzymali od swego pana talenty, każdy według swoich zdolności. Dwóch z nich pod nieobecność pana pomnożyło je, zaś jeden ze strachu i lęku ukrył i zachował otrzymany talent dla siebie. Pan nagrodził tych zaradnych, a gnuśnemu odebrał wszystko co miał. Nas również Pan Jezus uzdalnia do wielu talentów, które, gdy tylko służą drugiej osobie są mnożone. Te zaś, które są zachowywane dla siebie nie przynoszą obfitych plonów i zysków.

Po Adoracji w jednej z salek domu formacyjnego mieszczącego się przy Kaplicy odbyła się kolejna część spotkania. Poprowadzili ją Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie – Para Odpowiedzialna Sektora Podlaskiego, a wspomagały ich pary łącznikowe i pilotujące. Obecna była również ustępująca para sektora – Barbara i Kazimierz Karwowscy. Każdy z uczestników krótko przedstawił się i podzielił z innym tym, co szczególnie zabawnego i/lub wzruszającego zapadło mu w pamięć z dnia ślubu. Następnie Maria i Zdzisław omówili strukturę ruchu na tle Polski i całego świata, a także zasady, jakimi kieruje się ruch duchowości małżeńskiej END. Przedstawili również rodzaje posług, jakie możemy pełnić, będąc w ekipie oraz zaprezentowali sylwetkę Księdza Henri Caffarela, o którym obejrzeliśmy fragment filmu.

Następnie mogliśmy wysłuchać świadectw poszczególnych zebranych z nami par łącznikowych, pilotujących oraz odpowiedzialnych Sektora Podlaskiego o realizacji poszczególnych punktów wysiłku. Usłyszane świadectwa umocniły nas, co pozwoli na wdrożenie w życie sposobów na realizację: modlitwy osobistej, słuchania Słowa Bożego, modlitwy małżeńskiej i/lub rodzinnej, obieranie reguły życia czy przeprowadzenie „zasiądźmy razem”. Małżeństwa zachęciły nas również do uczestnictwa w rekolekcjach, które zacieśniają więzy małżeńskie, poprzez spędzony wspólnie czas. Pozwala to Bożym okiem spojrzeć na współmałżonka, odmienia, a niekiedy uzdrawia relacje małżeńskie.

Spotkanie z innymi małżeństwami, które zarówno jak i my są na początku drogi w ruchu END, ale również z parami będącymi już w ekipach kilka lat daje możliwość zrozumienia i dostrzeżenia bogactwa, a także różnorodności talentów jakimi Bóg obdarza każdego z nas. Choć jesteśmy tak różni od siebie, to łączy nas jedno – każdy z nas chce świętości współmałżonka, swojej i spotkanych na drodze ludzi. Każde z małżeństw chce dążyć do tej świętości, a spotykając inne pary obdarzone zupełnie innymi talentami niż sami posiadają, ubogacają się, przez co w przyszłości liczymy, że usłyszymy: „Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!”

Dzień skupienia, który utwierdził nas w wyborze naszej drogi do świętości, zakończyliśmy Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz wspólnie odmówionym Magnificat.

Tekst: Amanda i Rafał Kostro, Białystok-Kobylin



 

Uroczysta Msza Święta z okazji 100. rocznicy święceń kapłańskich Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Jubileuszowa Eucharystia pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego celebrowana była 3 sierpnia 2024 roku o godzinie 11.00 w Sanktuarium Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zuzeli. Na zaproszenie Kustosza tego Sanktuarium ks. Jerzego Krysztopa udział w niej wzięło dwa małżeństwa z naszego ruchu – Basia i Kazik Karwowscy oraz my Irenka i Darek Rogińscy.

Do Zuzeli pojechaliśmy pierwszy raz, chociaż wiedzieliśmy o pochodzeniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego a miejscowość jest niedaleko. W sercu była potrzeba, aby tam być i nie można było nie skorzystać z zaproszenia. Przeżyliśmy wyjątkową Eucharystię, posłuchaliśmy o miejscu skąd pochodził ksiądz Kardynał, o miejscu, do którego często wracał w swoich kazaniach i w swoich zapiskach. Uzupełniliśmy wiedzę na temat życia Stefana Wyszyńskiego, aż budzi się w sercu wdzięczność dla Pana Boga za to, że posłał na świat takiego człowieka. Wiele zrobił dla Ojczyzny i dla Kościoła. Wielki człowiek, który i dziś prowadzi nas w tych niełatwych czasach.

Mieliśmy też czas, aby zwiedzić Muzeum Lat Dziecięcych Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zuzeli, gdzie między innymi są pamiątki po osobie Prymasa.

Irena i Darek Rogińscy

DZIEŃ JEDNOŚCI z uczestnikami XIII Międzynarodowego Zgromadzenia Équipes Notre Dames w Turynie 15-20 lipca 2024 r.

W jedności z uczestnikami XIII Międzynarodowego Zgromadzenia Équipes Notre Dames pod hasłem „Pójdźmy z płonącym sercem” śladami uczniów z Emaus (Łk 24,15) członkowie ekip Ł1, Ł2 i Ł3 oraz doradca duchowy ekipy Ł3 – ks. Wojciech Chudzik spotkali się 19. lipca w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży, by wspólnie modlić się, adorować Pana i wymienić swoje spostrzeżenia na temat Zgromadzenia na podstawie informacji, które można było pozyskać na stronie internetowej naszego Ruchu czy na FB.

O 18.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Zgromadzenia. Po czym adorowaliśmy Najświętszy Sakrament w oparciu o fragment Ewangelii – W Drodze do Emaus (Łk 24,15-35).

Następnie przeszliśmy do salki parafialnej, gdzie przy kawie i ciastku rozmawialiśmy o Zgromadzeniu, ale również w atmosferze przyjaźni i radości dzieliliśmy się życiem, m.in. tym, jak spędzamy wakacje.

Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie
z ekipy Ł2

Ekipa z Szumowa spotkała się 16 lipca u Jasi i Janusza Jarnutowskich.
Podczas tego radosnego spotkania Wiesia i Krzysiek Staniszewscy oraz my – Jasia i Janusz Jarnutowscy opowiedzieliśmy o wcześniejszych Zgromadzeniach, w których uczestniczyliśmy. Pokazaliśmy gadżety, którymi zostaliśmy obdarowani przez małżeństwa z całego świata. Wiesia z Krzysiem obdarowali nas darami ze swojej działki.

Było pięknie i bardzo radośnie.

Jasia i Janusz Jarnutowscy
z ekipy z Szumowa

Czas podsumowań

22 czerwca 2024 roku w pięknym kościele pod wezwaniem NMP Częstochowskiej w Szumowie odbyło się zakończenie roku formacyjnego Sektora Podlaskiego.

Spotkanie rozpoczęli Basia i Kazik Karwowscy – Para Odpowiedzialna naszego Sektora. Po zapaleniu świecy i krótkiej modlitwie dokonali podsumowania swojej posługi, którą pełnili w latach 2021-2024. Przypomnieli, że jak zaczynali to był rok 2021, czyli pierwszy rok otwierania się po covidzie. Niestety odbiło się to na kondycji ekip, które w czasie pandemii spotykały się zdalnie. Niektóre ekipy się rozpadły. Radością jest to, że powstają kolejne. W poprzednim roku formacyjnym zawiązała się ekipa w Grajewie, a obecnie mamy 3 pilotaże. Łącznie z pilotażami w naszym Sektorze formuje się 16 ekip, w których jest 72 małżeństwa i 14 doradców duchowych. Basia i Kaziu podkreślili też, że bycie parą odpowiedzialną dało im możliwość szerszego poznania END, poprzez uczestnictwo w spotkaniach Ekipy Regionu 2, Kolegium Super Regionu, a także poprzez pilotaże. Podziękowali za życzliwość, którą im wszyscy okazywali, za otwartość na posługi, za pomoc w przygotowaniach spotkań sektorowych i wysoką na nich frekwencję. Podziękowali też Bogu za to, że uzdalniał ich do posługi, którą pełnili i tak organizował czas, że nigdy nie pogubili się w tym swoim zabieganiu.

Następnie słowa podziękowania skierowali do doradcy duchowego Sektora Podlaskiego – ks. Roberta Szulenckiego. Wyrazili wdzięczność za to, że zawsze uczestniczył w spotkaniach sektorowych, Ekipy Sektora, Ekipy Regionu 2, Kolegium Super Regionu. Służył radą, wsparciem duchowym i modlitewnym. Ksiądz zawsze dbał o to, by nie przedłużać spotkań, by były zachowane właściwe proporcje czasowe poszczególnych ich części.

Po czym ks. Robert oznajmił, że dane mu było towarzyszyć Wiesi i Krzysiowi Staniszewskim, Halince i Kaziowi Łupińskim, Basi i Kaziowi Karwowskim, czyli wszystkim dotychczasowym Parom Odpowiedzialnym Sektora. Gdyby zapytał go ktoś, jaki ma związek z END-em dziś, mógłby powiedzieć – zaawansowany, a także ugruntowany na wzajemnym wsparciu, modlitwie i życzliwości. Kończąc swoje wystąpienie powiedział: „Za wszelką modlitwę, wsparcie, za pomoc w realizacji każdego roku formacyjnego, aby wzrastać w codziennej świętości – Bóg zapłać. Drodzy Małżonkowie: dziękuję za troskę o doradców duchowych i proszę módlcie się o powołania kapłańskie i zakonne. Księżom dziękuję za wsparcie i pomoc w organizacji różnych spotkań związanych z formacją w ruchu Equipes Notre-Dame.”

Z kolei Maria i Zdzisław Jurkiewiczowie w imieniu wszystkich małżeństw naszego Sektora podziękowali za trzy lata posługi Basi i Kaziowi Karwowskim za to, że oddali członkom Sektora Podlaskiego nie tylko swoje talenty, czas, ale także część samych siebie. Dzięki ich animacji życie ekip wewnątrz Sektora jest wciąż wierne charyzmatowi Equipes Notre-Dame. Docenili to, że swoją posługę sprawowali zawsze z uśmiechem na ustach, spokojem, niezwykłą serdecznością i otwartością serca. Polecili ich dalszą drogę w Ekipach Bogu i Maryi.

Następnie konferencję o Eucharystii wygłosił ks. Grzegorz Karwowski, była ona dopełnieniem naszego tematu formacyjnego z tego roku – „Eucharystia źródłem misji”.

Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy Świętej dziękowaliśmy za rok pracy, za nasze małżeństwa, rodziny i doradców duchowych.

Mszy przewodniczył ks. Sławomir Grodecki – proboszcz parafii, koncelebrowali doradcy duchowi: ks. Piotr Dębek, ks. Grzegorz Karwowski, ks. Robert Szulencki. Ks. Marek Ulatowski pełnił posługę miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania.

Przed zakończeniem Eucharystii Para Regionu 2 Sylwia i Paweł Łozińscy powołali nową Parę Sektora Podlaskiego – Marię i Zdzisława Jurkiewiczów, którzy poprosili wszystkie małżeństwa o modlitwę za nich i poinformowali, że rozpoczęcie roku formacyjnego 2024/25 będzie miało miejsce 7 września w Kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży. Doradcą Duchowym nowej Ekipy został Ks. Wojciech Zyśk.

Życzymy im Światła Ducha Świętego i opieki Świętej Rodziny na każdy dzień.

Po pysznym obiedzie i wspaniałych słodkościach wysłuchaliśmy bogatej w treści konferencji Pary Regionu 2 Sylwii i Pawła Łozińskich na temat: „Przekład Pisma Świętego na życie codzienne”.

Nie zabrakło też wzajemnego dzielenia się w Ekipach mieszanych. Pochylaliśmy się nad naszymi doświadczeniami rozeznawania poprzez Pismo Święte.

Ten wspaniały czas zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego, Magnificat i oczywiście błogosławieństwo kapłana.

I tak rozpoczęliśmy okres wakacyjny, czas wypoczynku, ale również dawania świadectwa o Jezusie. Jesteśmy ludźmi małej wiary, ale i z malutkiego ziarnka gorczycy wyrasta drzewo, w cieniu którego chronią się ptaki – jak mówił ks. Robert w homilii.

Ewa i Adam Sztachańscy
Ekipa Ł1

“Jestem… zanurz się w Miłość i słuchaj!” Rekolekcje w Łomży 26-28. IV. 2024.

W dniach 26-28 kwietnia 2024 r. w Domu Rekolekcyjnym im. Św. Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży odbyły się Rekolekcje o adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie – „Jestem… zanurz się w Miłość i słuchaj!”.
Rekolekcje te miały charakter otwarty, stąd uczestniczyli w nich nie tylko członkowie naszego ruchu Equipes Notre-Dame (37), ale również osoby z innych wspólnot religijnych czy parafialnych (36), łącznie 73 osoby.

Konferencje głosiła s. Kazimiera Fleran ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża, która zajmuje się koordynacją i formacją grupy adorującej Jezusa w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.
Siostra „specjalizuje się” również w głoszeniu rekolekcji dla grup adorujących Pana Jezusa i dla wszystkich, którzy chcą wejść w głębię adoracji.

Organizacją rekolekcji zajęła się Para Odpowiedzialna Sektora Podlaskiego Barbara i Kazimierz Karwowscy. Natomiast pomysłodawcami rekolekcji byli Halina i Kazimierz Łupińscy, którzy już wcześniej słuchali konferencji s. Kazimiery i zachwyciwszy się nimi zapragnęli, aby to właśnie ona przybliżyła temat Adoracji członkom naszej wspólnoty.

Rekolekcje rozpoczęły się 26 kwietnia kolacją, po której uczestniczyliśmy w Eucharystii odprawianej przez księdza Wojciecha Chudzika – ojca duchownego z WSD w Łomży, który również pełni posługę doradcy duchowego ekipy Łomża 1. Po czym s. Kazimiera wprowadziła nas w temat rekolekcji.
Następnego dnia, tj. 27 kwietnia, po śniadaniu, wspólnie modliliśmy się Jutrznią. Siostra Kazimiera wygłosiła tego dnia dwie konferencje: przed Eucharystią i po niej, po obiedzie. Dzięki nim byliśmy w pełni przygotowani do adorowania Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, na którą mogliśmy przeznaczyć około 1,5 godziny wedle potrzeb. Po kolacji, w grupach dzieliliśmy się naszym dotychczasowym doświadczeniem adoracji.
Okazało się, że były wśród nas osoby, które już adorują Jezusa, gdyż w ich kościołach parafialnych odbywa się Adoracja Wieczysta, ale również tacy, którzy robią to sporadycznie. Sposób adoracji też bywa różny. Po podsumowaniu dzielenia odmówiliśmy wieczorną modlitwę, a od godziny 21.00 dla chętnych miała miejsce Nocna Adoracja indywidualna.
W niedzielę po śniadaniu wspólnie odmówiliśmy poranną modlitwę, a po niej s. Kazimiera wygłosiła kolejną konferencję. Po półgodzinnej przerwie znów mieliśmy możliwość adorowania Pana Jezusa. W czasie świadectw, które po niej nastąpiły kilka osób podzieliło się tym, czego doświadczyli podczas rekolekcji. Wielbiliśmy też Pana Jezusa w osobie s. Kazimiery, w jej mądrości, sposobie otwierania ludzkich serc, w ogromnej skromności i radości, która od niej bije. Podziękowaliśmy Panu Bogu za ks. Wojciecha, który posługiwał nam podczas Eucharystii oraz za organizatorów tych rekolekcji Basię i Kazia, którzy poprzez cichą, pokorną posługę zapewnili nam to, że przebiegły one bez zakłóceń. Rekolekcje zakończyły się Eucharystią, która tym razem nie była sprawowana w Kaplicy Seminaryjnej lecz w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Po obiedzie, uduchowieni, z „naładowanymi akumulatorami” wróciliśmy do domu z postanowieniem, że częściej niż dotąd będziemy uczestniczyli w adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Zapadły nam w serce słowa s. Kazimiery, która m.in. mówiła, że adoracja jest pierwsza po Sakramentach, jest najbardziej miła Bogu, bo chodzi w niej o dialog z Nim. Ważne jest, aby uznać Boga za Boga, oddać mu cześć, słuchać Go, przyjąć Jego miłość i odpowiedzieć na nią. Podczas adoracji należy przywołać Ducha św., aby nas podczas niej prowadził. W postawie klęczącej powinniśmy oddać chwałę Bogu, wpatrywać się w Niego i mówić Mu o stanie naszego ducha, o sprawach, które wydarzyły się w naszym życiu, tych dobrych i tych złych. Następnie w ciszy mamy wsłuchać się w swoje myśli. Odróżnić te, które pochodzą od Boga – przynoszą nam pokój, radość, ożywiają naszą wiarę, od tych, które posyła nam zły duch – które oskarżają nas, powodują w nas niepokój. Na koniec powinniśmy podjąć decyzję, która będzie konsekwencją myśli posyłanych nam przez Boga, odpowiedzią na to, czego Bóg od nas oczekuje oraz pozwolić, by Duch św. przez nas działał.

Udział w rekolekcjach był dla nas nie tylko ucztą duchową za sprawą s. Kazimiery, lecz także czasem odpoczynku fizycznego i psychicznego od codziennych spraw w komfortowych warunkach, jakie oferuje Dom Rekolekcyjny przy WSD w Łomży. Był to również czas radosnych spotkań i miłych rozmów podczas spacerów w pięknie zaaranżowanym plenerze wokół budynków seminaryjnych z osobami, które znamy lub które tu właśnie poznaliśmy.
Choć byliśmy z różnych wspólnot połączyła nas komunia serc i wspólny cel – pogłębienie wiary i wzrost zaufania do Boga poprzez adorowanie Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Wyjechaliśmy z rekolekcji z przekonaniem – „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13)

Maria i Zdzisław Jurkiewicz
para odpowiedzialna ekipy Łomża 2

Rekolekcje w Łomży – świadectwo

W dniach 15-17.03.2024 r. w Łomży odbyły się rekolekcje zatytułowane „Małżeństwo obleczone
w Magnificat”. Skupienie prowadził Duch Św. – tak zapowiedział na początku ks. Wojciech Zyśk,
który y wraz z Beatą i Andrzejem Garlickimi był Jego świetną pomocą. Rekolekcje opierały się na
fragmentach z Ewangelii dotyczących Zwiastowania i wydarzeń mających miejsce później – w
tym wyśpiewania przez Maryję i… Józefa ich „Magnificat”. Czytania stanowiły punkt wyjścia do
konferencji głoszonych przez Księdza (nie za krótkich i nie za długich;)) oraz medytacji, które
małżonkowie odbywali indywidualnie. Był też czas na pracę warsztatową (Duch św. hulał:)), a
także na niezwykłe zasiądźmy razem… Nie zabrakło różańca, jutrzni oraz adoracji – także
wieczornej z wyjątkowo bliską obecnością Jezusa Eucharystycznego i indywidualnym
błogosławieństwem małżeństw. Codziennie gromadziliśmy się na wspólnej Mszy Św., podczas
której Bóg umacniał nas Swoim Słowem i Swoim Ciałem i tworzył z nas wspólnotę. Mogliśmy
dzięki temu podzielić się otwarcie naszymi doświadczeniami w małych grupach oraz na
podsumowaniu, a także podczas wieczornej integracji :). Nad całością cały czas czuwali
troskliwie Beata i Andrzej, z zaangażowaniem prowadząc nas przez kolejne punkty rekolekcji i
dbając, byśmy się nie pogubili (w przenośni i dosłownie;)) w przestrzeniach łomżyńskiego
seminarium. Dzięki nim każdy mógł poczuć się organizatorem wydarzenia i… włączyć w
różnorodne posługi (podobno najlepsza to kuchnia ;)). Ksiądz Wojciech stwierdził na koniec, że
Duch Święty bardzo się napracował przez ten weekend – widać było wiele owoców Jego
działania :).

Dziękuję Bogu za to, że mogłam być na tych rekolekcjach. Obawiałam się, że nie skorzystam za
wiele z racji opieki nad małym dzieckiem, Pan Bóg jednak sprawił inaczej. Głoszone nauki
pomogły mi „ruszyć z miejsca”. Przyjeżdżając, miałam wrażenie, że „utknęłam” na pytaniu
„jakże się to stanie w moim życiu?”. Jak dam radę z nowymi wyzwaniami rodzinnymi i podjętymi
zobowiązaniami w Ruchu? Duch Św. poprowadził mnie dalej – do zadania tych pytań Bogu, do
zaufania, do pójścia do przodu. Niesamowite było także zadanie warsztatowe, które normalnie
szłoby mi jak po grudzie, a tu nie sprawiło problemu, a nawet było zaskakującym działaniem
łaski (doświadczenie także innych osób ;)). W sposób szczególny mogłam również zobaczyć,
jak realizowały się słowa ks. Wojciecha z początku rekolekcji: „Najważniejsza praca, to między
każdym z Was a Słowem Bożym – zobaczyć siebie i swoje małżeństwo, a potem spotkać się w
małżeństwie w inny sposób”. Było wręcz namacalnie widać, jak Pan Bóg przemieniał każde
obecne małżeństwo, jak łączył i jednoczył, jak wydobywał na powierzchnię wartość
drogocennego klejnotu i wielkiej tajemnicy, przed którą można tylko zgiąć kolana… Bo Ruch to
nie tyle światłe idee, mądre słowa Założyciela, ponadczasowe metody działań… To przede
wszystkim wspólnota Małżeństw, z których każde jest drogocenną perłą, Ziemią Świętą,
niepowtarzalnym obrazem komunii Boga. Chwała Panu za cuda tych rekolekcji, za cud
Zwiastowania i naszych życiowych zwiastowań… Magnificat!

Basia i Michał

 

Sesja dla par pilotujących w Regionie 2 – 17 lutego 2024

 “Dobry start nowej ekipy jest ważny, bo ma znaczenie zarówno dla jej przyszłości, jak i witalności całego Ruchu”. 

(Przewodnik END)

Pilotaż to dobry zaczyn, dzięki któremu wzrasta cały Ruch. Świadomość wagi formacji par pilotujących była głównym impulsem do organizacji sesji formacyjnej w Regionie 2.

17 lutego w podwarszawskich Markach spotkało się 13 par z Regionu 2 – czterech sektorów warszawskich, sektora podlaskiego i  Lublina (przynależącego do sektora Mazowsze C).  Były to pary przygotowujące się do prowadzenia pilotaży – całych ekip i indywidualnych. Przez kilka kolejnych godzin razem z prowadzącymi sesję – Beatą i Piotrem Michalskimi z sektora Mazowsze B – małżeństwa zgłębiały kwestie celów i założeń pilotażu, przebiegu spotkania w ekipie czy specyfiki pilotażu indywidualnego. Dzięki konferencji ks. Zbigniewa Chwai SCJ przybliżony został także temat roli doradcy duchowego w ekipie.

Podczas sesji był również czas na wspólną modlitwę, Mszę świętą, dzielenie w grupach i nawiązywanie więzi towarzyskich przy kawie.

May nadzieję, że małżeństwa wyjechały z sesji umocnione, by z jeszcze większym entuzjazmem podejmować swoją posługę.

Za to spotkanie – Bogu niech będą dzięki.

 

Święto Karty w Sektorze Podlaskim – Grajewo 09.12.2023

Tegoroczne Święto Karty Sektora Podlaskiego odbyło się 9 grudnia w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.
Pierwsza część spotkania miała miejsce w Grajewskim Centrum Życia Chrześcijańskiego “Godność Człowieka”.  Ks. Dariusz Łapiński –  proboszcz parafii niezwykle ciepło przywitał wszystkich małżonków i doradców duchowych oraz przybliżył historię parafii. Para Odpowiedzialna Sektora Podlaskiego – Basia i Kazik Karwowscy – serdecznie podziękowali Beatce i Andrzejowi Garlickim za ich dotychczas pełnioną posługę prowadzenia sesji dla par odpowiedzialnych, zwracając szczególną uwagę na ich świadectwo wiary, pomoc i miłość.
Następnie Wiesia i Krzysztof Staniszewscy przedstawili historię powstania ruchu END w Sektorze Podlaskim. Inicjatorami ruchu byli wówczas Małgosia i Joachim Grzonkowie, którzy mieli doświadczenie wspólnoty w Domowym Kościele. Pierwszym doradcą duchowym był Ks. Wojciech Zyśk. Wiesia i Krzysztof podzielili się również przeżyciami związanymi z udziałem w pogrzebie Małgosi Grzonki. Krzysztof odczytał treść wzruszającego, pożegnalnego listu Małgosi. Wystąpienie Wiesi i Krzysztofa zakończyła projekcja krótkiego filmu z jej pogrzebu.
Kolejnym punktem spotkania była konferencja Agnieszki i Jacka Frydrychów pt. “Etyka pożycia małżeńskiego”. Treść konferencji dotyczyła fizycznego i duchowego wymiaru miłości płodnej, aktów czułości, celebracji aktu małżeńskiego, czystości małżonków i jej zagrożeń oraz trudności w przeżywaniu aktu małżeńskiego. Agnieszka i Jacek wielokrotnie nawiązywali do cytatów z Pisma Świętego: Rz 28; Hbr 13, 4; 1 Tes 4, 3-7; 1 Kor 6, 9-10; 1 Kor 6, 12-20, 1 Kor 7, 3-5. Podkreślali, iż małżonkowie uczestniczą w akcie stwórczym Boga oraz znaczeniu aktu małżeńskiego, który powinien prowadzić do pełnego zjednoczenia.
W następnym punkcie spotkania ks. Grzegorz Karwowski omówił szczegółowo budowę Mszy św.: obrzędy wstępne, liturgię słowa, liturgię eucharystyczną oraz obrzędy zakończenia. Zaznaczył, iż codzienny udział we Mszy św. pozwala poznać całe Słowo Boże.
Zamiast spotkań w grupach małżonkowie losowali parę, z którą spożywali obiad i mogli integrować się.
Po spotkaniu w domu parafialnym, małżonkowie udali się na adorację Najświętszego Sakramentu do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.
Kulminacyjnym punktem Święta Karty była Msza św., której przewodniczył ks. Robert Szulencki doradca duchowy Ekipy Sektora Podlaskiego, koncelebrowali ks. Adam Sierzputowski, który wygłosił kazanie i ks. Grzegorz Karwowski.
Udział w tegorocznym Święcie Karty był dla wszystkich małżonków niewątpliwie budującym doświadczeniem duchowym. Każde wypowiedziane na spotkaniu słowo, pogłębi nasze relacje z Panem Bogiem i pomoże odnaleźć drogi do świętości w naszym codziennym życiu.
Dziękujemy Wam za dar wspólnego świętowania
Z Panem Bogiem
Małżonkowie z Ekipy Szumowo

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: