Pielgrzymka Regionu 2 w tygodniku “Idziemy”
W tygodniku “Idziemy” z 14 maja 2023 r. w wersji papierowej oraz internetowej ukazały się krótkie artykuły z pielgrzymki Regionu 2 do Loretto. Zapraszamy do lektury.
Rekolekcje 5 plus w Regionie 2
W dniach 17-19.03.2023 r. w Regionie 2, Super Regionie Polska-Europa Środkowa w Ośrodku Caritas (Popowo-Letnisko) odbyły się Rekolekcje dla Ekip ze stażem 5+ (ekipa z Szumowa, Ekipa Łódzka 4 i dwie Ekipy z Sektora Mazowieckiego B – W7B i W9B). Rekolekcje prowadzili Katarzyna i Marek Rymsza oraz Beata i Marcin Pińkowscy. Podczas Mszy Świętych posługiwał i homilię wygłosił ksiądz Rafał Winnicki Doradca Duchowy Ekipy z Serocka.
Podczas wspólnie spędzonego weekendu uczestniczyliśmy w codziennej Eucharystii, a także wsłuchiwaliśmy się w Konferencje przygotowane i wygłoszone przez prowadzących, by później w oparciu o nie, jako Ekipa, spojrzeć na to co było, co jest obecnie, jak również zastanowić się nad czym musimy popracować i co zmienić, żeby jeszcze pełniej uczestniczyć w Ruchu END. Rekolekcje pomogły odpowiedzieć nam na wiele pytań związanych z nami samymi, naszymi małżeństwami oraz Ekipami, w których jesteśmy. Wspólnie określiliśmy, jakie są nasze słabe i mocne strony. W szczerości i zaufaniu podczas Zasiadania Ekipy, przy wsparciu modlitewnym prowadzących w trakcie adorowania przez Nich Najświętszego Sakramentu, mogliśmy otworzyć się na siebie i zastanowić nad tym, jakie jest nasze uczestnictwo w Ruchu.
Rekolekcje 5+ były czasem bardzo potrzebnym Ekipom. Mogliśmy je przeżyć razem i dzięki temu nacieszyć się swoją obecnością, porozmawiać, po prostu ze sobą pobyć. Dzięki konferencjom, obfitującym w bardzo ciekawe i mądre treści, mieliśmy możliwość wejść w głąb siebie, by odnaleźć istotę i sens uczestnictwa we wspólnocie END. Wyjechaliśmy pełni optymizmu oraz chęci do pracy w naszych małżeństwach i Ekipach.
Za ten wspólny czas, za to wszystko, co się wydarzyło Chwała Panu.
Agata i Piotr Pytel, Ekipa W7B
Bal karnawałowy w Regionie 2
11 lutego w gościnnym Dworku pod Wiechą koło Tarczyna odbył się pierwszy bal karnawałowy w Regionie 2. Na balu zgromadziło się kilkanaście małżeństw z wszystkich Sektorów Mazowieckich (A, B, C i D). Był to czas wspólnej modlitwy, radości bycia z sobą i cieszenia się tańcem. Do dziś pozostają nam w głowie rozważania o rozmowach dotyczących m.in. oczekiwań młodych mam w stosunku do rodziców i dzisiejszych rodziców w stosunku do swoich dorosłych dzieci. Oczekiwań, które powodują napiętość w relacjach, choć wszystkim stronom leży dobro na sercu. To świadectwa zachowujemy w pamięci, aby w przyszłości móc skorzystać z nich.
Dziękujemy gospodarzom Dworku pod Wiechą Kasi i Piotrowi, którzy są członkami Sektora Mazowieckiego C za troskę, klimatyczne miejsce i pyszności na stole. Dziękujemy Marysi i Pawłowi Gugałom parze odpowiedzialnej Sektora Mazowieckiego C za organizację całego przedsięwzięcia. Dziękujemy też wszystkim obecnym za spędzenie razem czasu swobodnej radości.
Chwała Panu!
Beata i Marcin Pińkowscy
Sektor Mazowiecki A
75-lecie Karty END w Radiu Warszawa
Zapraszamy do wysłuchania wywiadu redaktor Weroniki Kostrzewy z Beatą i Marcinem Pińkowskimi, którzy wystąpili w „Rundzie pytań” 8 grudnia 2022 r. Okazją do spotkania był jubileusz ogłoszenia Karty END, a pytania dotyczyły formacji w naszym Ruchu.
Odsłuchaj: Radio Warszawa – 75 lecie Karty END
Sesja dla par informacyjnych w Regionie 2
“Nie można bowiem kochać kogoś ani służyć mu, jeśli się go nie zna. To, co jest daleko od oczu, jest też daleko od serca…” ks. H. Caffarel
Słowa ks. Henri Caffarela kierowały uczestnikami podczas sesji dla par informacyjnych w Regionie 2, która odbyła się 9.10.2022 r. Spotkanie poprowadzili Agnieszka i Józef Macińscy, którzy położyli nacisk na wsparcie merytoryczne znajdujące się w dokumentach oraz na poznanie siebie – swoich i małżonka talentów. Uczestnicy dostali również pomoc praktyczną czyli checklistę wystąpień publicznych. W drugiej części Paweł Rokicki przedstawił pomoce, które przygotowała ekipa ds. komunikacji. W ostatniej części był czas na rozmowy o pomysłach podjętych w poszczególnych sektorach oraz na dzielenie w grupach.
Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2
Być świadectwem miłości
Mówi się, że Ruch Equipes-NotreDame nie jest ruchem akcji, ale jest ruchem ludzi aktywnych. Z pewnością do takich należą Beata i Marcin Pińkowscy – Para Odpowiedzialna Regionu 2.
Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu, jaki z ich udziałem nagrany został w SalveNET. Dzielą się tam swoim świadectwem budowania małżeństwa i rodziny, doświadczeniem wychowania synów oraz konkretnymi owocami, jakie w tych dziedzinach przyniosła im formacja w Ruchu Equipes Notre-Dame…
Staramy się być świadectwem miłości – Beata i Marcin Pińkowscy
Beata i Piotr Michlscy
Para dopowiedzialna sektora mazowieckiego B
Spotkanie plenarne ORRK
W sobotę 19 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie plenarne Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. W trakcie spotkania ks. bp. Adam Wodarczyk omówił dokument Komisji Nauki i Wiary KEP na temat kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich. Pierwsza część dokumentu przedstawia i wyjaśnia doktrynalne kryteria, na podstawie których wspólnota czy ruch formacyjno-ewangelizacyjny mogą być uznane za katolickie, czyli pozostające w komunii z Kościołem katolickim. Do podstawowych kryteriów doktrynalnych należą: pełne przyjęcie wiary Kościoła, właściwy stosunek do sakramentów świętych oraz uznanie sukcesji apostolskiej. Część druga dokumentu wskazuje i omawia teologiczno-pastoralne kryteria prawidłowego funkcjonowania wspólnot pozostających w komunii z Kościołem powszechnym. Kryteria te wynikają z określonych w nicejsko-konstantynopolitańskim wyznaniu wiary przymiotów Kościoła jako jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego oraz odwołują się do owoców Ducha Świętego wymienionych przez św. Pawła w Liście do Galatów (por. Ga 5,22-23). Do podstawowych kryteriów teologiczno-pastoralnych należą: budowanie jedności w różnorodności, dążenie do integralnie pojętej świętości, respektowanie powszechności i apostolskości Kościoła oraz otwartość na owoce Ducha Świętego (m.in. miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność i opanowanie). Pełny teks dokumenty na stronie episkopat.pl. W następnej konferencji o. Adam Schulz SJ, przewodniczący ORRK przedstawił refleksję na temat Co dalej z synodem? O. Adam zachęcał do rozwijania postawy słuchania bez stereotypów i osądzania, wzrastania w rozeznawaniu osobistym i wspólnotowym, pogłębiania rozumienia powołania człowieka świeckiego, ożywiania struktur Kościoła, w których już występujemy (np. rady duszpasterskie) oraz rozwijania apostolstwa świeckich w świecie. Kolejnym punktem było przyjęcie nowych członków ORRK. Pierwszą wspólnotą, która prosiła o przyjęcia byli Rycerze Kolumba, których misją jest służba Kościołowi. Wspólnota ta powstała w USA, a obecnie zrzesza ponad 2 mln mężczyzn. Drugą wspólnotą był Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Jest to ruch osób modlących się za kapłanów, który powstał w Kanadzie. Najwięcej Margaretek jest w Polsce. Obie wspólnoty zostały jednogłośnie przyjęte do ORRK. Nasze spotkanie zakończyła Eucharystia w intencji wspólnot należących do ORRK w Sanktuarium bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, której przewodniczył ks. bp. Adam Wodarczyk, asystent kościelny ORRK.
Beata Pińkowska Sektor Mazowiecki A,
Region 2 Przedstawicielka END w Radzie Programowej ORRK
Pilotaż jako rzeczywistość ewangelizacji i walki duchowej – Sesja dla Par Pilotujących w Regionie 2
W sobotę, 29.10.2022 odbyła się w Warszawie sesja dla Par Pilotujących Regionu 2. Do udziału w niej zostały zaproszone małżeństwa pełniące już posługę i te, które dopiero zaczynają swoją misyjną przygodę. Część została powołana przez swoje Pary Sektorów niejako “na wyrost”, aby w sytuacji zawiązania się nowej ekipy mieć już przygotowane do posługi Pary Pilotującej małżeństwa. Zaproszenie do uczestnictwa skierowaliśmy również do par pilotujących indywidualnie, w istniejących już ekipach. Ostatecznie spotkaliśmy się w szerokim gronie przedstawicieli małżeństw z czterech sektorów naszego Regionu.
Przez cały czas towarzyszył nam Doradca Duchowy Sektora Mazowieckiego B ks. Zbigniew Chwaja SCJ, który ugościł nas w progach Domu Prowincjalnego Księży Sercanów w Warszawie. Na całodzienną sesję złożyły się konferencje, świadectwa, czas na wymianę osobistych doświadczeń uczestników, Eucharystia, wspólne integrujące posiłki. Tematyka sesji obejmowała m.in. cel i podstawowe założenia pilotażu, rolę pary pilotującej, kształtowanie dobrych praktyk ekipy pilotowanej. Sylwia i Paweł Łozińscy – Para Sektora Mazowieckiego A – w swoje prezentacji opowiedzieli o postrzeganiu pilotażu z perspektywy pary sektora, bezpośrednio odpowiedzialnej za przebieg wszystkich pilotaży odbywających się w sektorze.
Rolę doradcy duchowego w ekipie szczegółowo omówił w swojej konferencji ks. Zbigniew Chwaja.
Agnieszka i Daniel Pawłowcowie ubogacili nas niezwykłym świadectwem posługi pary pilotującej, dodając wiary i odwagi małżeństwom stojącym u progu swojej misji. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się w osobnej prezentacji pochylić się nad specyfiką pilotażu indywidualnego. To wielka radość i umocnienie dla nas widzieć pełne zapału twarze gotowe do podjęcia nowych wyzwań! Dziękujemy za Waszą obecność!
Beata i Piotr Michalscy
Para Odpowiedzialna Sektora Mazowieckiego B
Sesje dla Par Pilotujących Region 2
Relacja z rekolekcji “Rewolucja czułości”
Z okazji zbliżającej się piątej rocznicy ślubu chcieliśmy wybrać się na wspólny weekend bez dzieci. Więc czemu nie połączyć tego z rekolekcjami? A kiedy ich temat brzmi “Rewolucja czułości”, a prowadzącym jest dobrze znany nam kapucyn brat Szymon Janowski (bratszymon.pl), nie mogliśmy przepuścić takiej okazji!
Rekolekcje odbyły się w dn. 21-23 października w Popowie-Letnisku, 50km od Warszawy. Wzięły w nich udział 22 małżeństwa.
Konferencje nawiązywały do nauczania papieża Franciszka, który mocno akcentuje nie tylko miłosierdzie, ale też czułość Boga do człowieka. Przedstawiony został przykład świętego Piotra, który towarzysząc Jezusowi, składał wielkie deklaracje, a jednocześnie bał się naprawdę zaangażować i ponosił porażki na każdym kroku. Dopiero kiedy zdał sobie sprawę ze swojej słabości i przyznał się do tego przed Jezusem, usłyszał, że to wystarczy, że Bóg chce nas takich, jakimi jesteśmy.
Fragmentem Słowa Bożego, na którym się skupiliśmy była ewangelia o celniku i faryzeuszu. Rozważaliśmy ją za pomocą skrutacji. Była to nieznana dotąd metoda do pracy ze Słowem dla prawie wszystkich uczestników. Okazało się to bardzo owocne i ubogacające.
Dodatkowo poruszony został temat aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce i na świecie. Pomaga to spojrzeć szerzej i bardziej świadomie na naszą rzeczywistość, sięgając poza wspólnotę.
Rekolekcje dawały bardzo dużo przestrzeni na odpoczynek, obcowanie z przyrodą, integrację, zacieśnianie istniejących relacji i zawiązywanie nowych. Osobiście, odpowiadała nam taka formuła z mniej napiętym harmonogramem i cieszymy się z tego czasu.
Będziemy wracać do tych chwil i chętnie sięgniemy po więcej konferencji brata Szymona.
Emilka i Marek Szewczykowie
Kolegium Regionu 2 oraz sesja dla par łącznikowych
W dniach 15-16.10.2022 wzięliśmy udział w Kolegium Regionu 2. Oprócz omówienia spraw związanych z życiem sektorów z tego Regionu w ostatnim roku, mogliśmy wziąć udział w Sesji dla Par Łącznikowych.
Pełnimy tę posługę obecnie drugi rok i mieliśmy wiele wątpliwości, gdy ją podjęliśmy. Pomimo przeczytania broszurki, nie było dla nas jasne, jakie działania powinniśmy podejmować, jakie są sprawdzone metody, które stosowały inne pary. I dlatego jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że mogliśmy uczestniczyć w tej sesji i spotkać się z dużą grupą łączników z naszego regionu. Oprócz konferencji wygłoszonych przez obecne i byłe pary sektora, które mają za sobą również pełnienie funkcji łączników, mogliśmy wziąć udział w 3 bardzo ważnych dla nas grupach dzielenia. Podczas nich mogliśmy wymienić się swoimi doświadczeniami, próbowaliśmy opracować wspólnie sposoby na trudności, które spotykamy podczas tej posługi. To pokazało nam, że ta sesja była ważna nie tylko dla nas, bo inne małżeństwa miały podobne obawy, napotykały na podobne bariery. Tym bardziej z całego serca dziękujemy Beatce i Marcinowi Pińkowskim, Parze Odpowiedzialnej Regionu oraz innym parom, które podjęły się trudu przygotowania tej sesji. To, co nam najmocniej utkwiło w pamięci, to hasło sektora Mazowieckiego B na rozpoczęty rok formacyjny, przekazane przez Beatę i Piotra Michalskich: „Im trudniej-tym bardziej”, a także konferencja Sylwii i Pawła Łozińskich, mówiąca o miejscu pary łącznikowej w Ruchu – między ekipami a parą sektora, wśród ekip i dla poszczególnych małżeństw. Czasem warto usłyszeć na głos to, co gdzieś tkwi w naszej świadomości, by mogło to w nas nareszcie zacząć działać.
Można powiedzieć, że ta sesja nie odkryła nieznanego, ale treści z broszurki dla Par Łącznikowych otrzymały „ducha”, poprzez usłyszane świadectwa oraz możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi łącznikami. Po raz kolejny spotkanie z innymi małżeństwami (podobnie jak dzieje się to po każdym spotkaniu formacyjnym w ciągu roku), umocniło i ożywiło nasza ENDową drogę w dążeniu do świętości.
Na koniec chcielibyśmy również polecić “Dobre miejsce” (Warszawa, Dewajtis 3), gdzie odbyło się nasze spotkanie – piękne otoczenie, dogodna przestrzeń z kaplicą dostępną cały dzień, pyszne jedzenie i możliwość przenocowania, z pewnością wpłynęły na spokojny przebieg tego wydarzenia.
Nina i Adam Laskowscy
Para łącznikowa Sektor Mazowiecki A