Rekolekcje “Obowiązek zasiadania” Czerna 14-16.02.2020

W dniach 14.02-16.02 mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w rekolekcjach „Obowiązek Zasiadania – narzędzie budowania jedności małżeńskiej”. Gdy tylko znaleźliśmy się u stóp malowniczo położonego Domu Pielgrzyma w Czernej, w pobliżu Krzeszowic,  zostaliśmy powitani przez bliskich naszym sercom (nasza para prowadząca z czasów pilotażu): Bernadettę i Piotra Dylów, oraz Krzysztofa Siudzińskiego, który wraz z małżonką, Marią, odpowiedzialny jest za Sektor Śląski. Niestety, z powodu sezonu grypowego Jego żona była nieobecna. Cała ta wspaniała czwórka miała za zadanie przybliżyć nam tematykę jakże ważnego punktu wysiłku, jakim jest zasiadanie. czytaj dalej…

Na dobry początek … Sektor Małopolska B.

Wakacje szybko minęły i w dniu 7 września 2019 r. w Krościenku, w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza zainaugurowaliśmy rok pracy formacyjnej. Niektórzy uważają, że nowoczesne świątynie pozbawione są „klimatu” – to miejsce jest jednak inne. Wchodząc do świątyni pierwsze co uderza to światło – bijące od głównego ołtarza i figury Chrystusa niosącego zagubioną owcę. Ta jasność przenika wprost do serca, powoli je wypełniając…

Można się zastanawiać: czy to miejsce, czy liczna obecność przyjaciół, czy uśmiechnięte dziecięce buzie, czy piękna wczesnojesienna pienińska przyroda – co tak naprawdę sprawiło, że radość była w nas? Wszystko czego doświadczyliśmy to przejawy Bożej czułości – tak na zachętę, na dobry początek – bo przecież przed nami rok wytężonej pracy.

Św. Dominik Savio powiedział: “Tu, na ziemi, świętość polega na tym, aby stale być radosnym i wiernie wypełniać swoje obowiązki”. W słowie głoszonym do nas przez ks. Stanisława Kłysia wyraźnie słyszeliśmy, że łatwo nie będzie – bo świętość kosztuje. I świadectwo dawane przed światem kosztuje. I odwaga pójścia pod prąd kosztuje. Ale Pan Bóg daje łaskę – On nas prowadzi, a gdy brakuje sił niesie nas na swoich ramionach. On daje radość.

Na początek radość spotkania: wspólna Eucharystia, śpiew, adoracja Najświętszego Sakramentu, potem wspólny posiłek i rozmowy, rozmowy, rozmowy… Trudno było się rozstać.

Pary odpowiedzialne ekip 29 września spotkały się ponownie na swojej sesji formacyjnej. Idąc za radą o. Caffarela „Poszukajmy razem” próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest odpowiedzialność w rozumieniu Karty END, w rozumieniu Ewangelii. Dyskutowaliśmy na temat dlaczego bycie Parą Odpowiedzialną to coś zdecydowanie więcej niż prowadzenie spotkań, jaką siłę ma łączność z Ruchem – wielką, międzynarodową wspólnotą małżeństw. Zadawaliśmy sobie pytanie gdzie jest klucz do rozwiązywania problemów jakie nieuchronnie w życiu ekipowym się pojawią.

Stojąc u progu nowego roku i nowej pracy, świadomi wyzwań i własnych ograniczeń, rozważamy słowa papieża Franciszka z „Gaudete et Exsultate”: „To nie życie ma misję – ono jest misją”. Bo przecież życie jest z Życia.

W Wambierzycach

U Wambierzyckiej Królowej Rodzin – rekolekcje i pielgrzymka w zapiskach Grażynki i Irka

 

Późnym piątkowym popołudniem przyjeżdżamy do Wambierzyc prosto po pracy. Spotykamy przy wejściu pogodnego ojca Jozafata. Wita nas serdecznie i pomimo wielu obowiązków towarzyszy nam dłuższą chwilę, opowiadając, co nowego dzieje się w Wambierzycach, w sanktuarium….

W piątek rozpoczynamy rekolekcje ekipowe o zawierzeniu Maryi, Naszej Pani. Jemy wspólny posiłek, dzielimy się życiem. Bardzo miłe spotkanie z osobami, które mieszkają nieblisko, a z którymi znamy się od lat. Miło patrzeć na ludzi, którzy mimo wieku są bardzo blisko siebie, widać to bardzo – ich ciepłe relacje…

Po kolacji rozpoczęcie rekolekcji i Msza święta z nauką oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Czas na spotkanie z Panem.

Na noc idziemy do Nazaretu – drugiego domu rekolekcyjnego, w którym mieszkamy z dwoma innymi małżeństwami. Nazaret leży na szlaku Kalwarii, zanurzony w niezwykłym klimacie miejscowości. Ania i Mirek wraz z Gospodarzem miejsca – ojcem Jozafatem pięknie wszystko ogarnęli, by był należyty porządek.

Sobotę – dzień pielgrzymki rozpoczynamy jutrznią w tej pięknej sali w Domu Pielgrzyma. Potem wspólne śniadanie i oczekiwanie na pielgrzymów. Przyjechali z różnych stron naszego regionu – okolice Krakowa, Rybnika, Wrocławia… , no i nasi odpowiedzialni z Warszawy.

Gorące powitania, rejestracja, poczęstunek po podróży, opowieści o nowych wyzwaniach, trudnościach i radościach.

W bazylice oficjalne powitanie pielgrzymów przez Anię i Romka Kobiałków z Krakowa, słowa pożegnania na koniec ich posługi.

Później kilka słów o Wambierzycach i samej bazylice opowiedział ojciec Jozafat.

Jeszcze słowo Pary Super-Regionu Heleny i Pawła Kukołowiczów, którzy przyjechali z Warszawy i Msza święta w tej pięknej (choć wychłodzonej ☺) bazylice.

Niezwykłym wydaje nam się fakt, że na rzeźbach starej zabytkowej ambony „wypisany” jest właśnie MAGNIFICAT – modlitwa Ekip.

Na koniec odbyło się przekazanie posługi Pary Regionu 3 nowej parze z Wrocławia – Ani i Leszkowi Gerste. Bardzo cieszymy się z tego wyboru.

Po wspólnym obiedzie wygłosił konferencję Doradca Regionu ojciec Gabriel Pisarek.

O 15-tej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i na koniec wspólne zdjęcie pielgrzymów.

Niezwykłym był też fakt, że właśnie w tych dniach trwały obchody 800-lecia Wambierzyc, co wiązało się także z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

Dla nas podsumowaniem w tym dniu była nauka ojca Jozafata dla małżonków i późniejszy indywidualny dialog małżonków przy świecach.

Wieczorem: Apel Jasnogórski i iluminacja świetlno – muzyczna bazyliki.

W niedzielę od rana kontynuowaliśmy rekolekcje, a na ich zakończenie podczas Mszy świętej odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie.

Dziękujemy wszystkim – kapłanom i małżonkom, którzy dużo wysiłku włożyli, by ten czas był tak niezwykły, jak niezwykłe jest to miejsce.

Jeśli ktoś z Was z jakiegoś powodu nie przeszedł przez Kalwarię, to koniecznie jak najszybciej musi tu wrócić i przejść.

To wrażenie jest NIEZAPOMNIANE…

 

Grażyna i Irek

 

 

Rekolekcje „Jezus czyta i wyjaśnia Słowo” – Kluczbork, 29-31 marca 2019 r.

W dniach 29-31 marca 2019 r. byliśmy uczestnikami rekolekcji pt: “Jezus czyta i wyjaśnia słowo”. Odbyły się one w Domu Rekolekcyjnym Księży Sercanów w Kluczborku. Był to czas, podczas którego małżeństwa Ruchu Euipes Notre Dame podjęły trud poszukiwania woli Boga za pomocą lektury Pisma Świętego, które jest żywym słowem samego Boga. Podczas dwóch dni rekolekcji zapoznawaliśmy się z metodą modlitwy Słowem Bożym według tradycji Lectio Divina, skupiając się przede wszystkim na pierwszym kroku tej metody, czyli na lectio. Przedmiotem naszych rozważań była ewangelia wg św. Łukasza (4, 14-30) – Jezus w Nazarecie. 

czytaj dalej…

Wielkopostny Dzień Skupienia END Sektor Małopolska B

“W nawróceniu i spokoju jest wasze ocalenie, w ciszy i ufności leży wasza siła” (Iz. 30,15)

23 marca 2019 r. małżeństwa Sektora Małopolska B spotkały się w Bazylice Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile w ramach wielkopostnego dnia skupienia. Wielki Post to droga ku świętom paschalnym, ku Śmierci i Zmartwychwstaniu Pana. Kościół prowadzi nas przez 40 dni ku wydarzeniom stanowiącym centrum historii zbawienia, historii każdej kobiety i każdego mężczyzny. To czas „powrotów do domu Ojca” – powrotów do wiecznej Miłości.

Liturgia Słowa tego dnia prowadziła do przypowieści o synu marnotrawnym, łącząc się zupełnie dla nas niespodziewanie z tegorocznym tematem formacyjnym. Wolność, otrzymane dary, kruchość, żal za błędy… W ciszy sanktuarium wielu z nas wracało do przemyśleń minionego czasu.

Rozpoczęliśmy spotkanie Liturgią Godzin, po której wysłuchaliśmy konferencji ks. dr Pawła Mieleckiego doradcy ekipy sektora. Poruszał serca obraz Boga, który z niecierpliwością wypatruje powrotu człowieka i spieszy mu na spotkanie.

Przystanek w codziennym zabieganiu – adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty, wspólnie odprawiona Droga Krzyżowa – pozwoliły nam doświadczyć Bliskości, usłyszeć Słowo.

Tradycyjnie centralną częścią spotkania była Eucharystia, odprawiona przy relikwiach Krzyża Świętego. „Błogosław, duszo moja, Pana,i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.

Błogosław, duszo moja, Pana

i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.”

Dziękujemy wszystkim małżonkom i doradcom duchowym za obecność oraz modlitwę. Dziękujemy za wspólne trwanie przed Panem – w doświadczeniu jednego Serca i jednego Ducha.

Magda i Staszek Gubała para odpowiedzialna Sektor Małopolska B

czytaj dalej…

Potrzeba nawrócenia – rekolekcje 5+, Kluczbork, 8-10. marca 2019

„Wszyscy potrzebujemy nawrócenia, by móc przyjąć zaproszenie na Chrystusową ucztę” (Benedykt XVI)

Szczególnie brzmi wezwanie do nawrócenia u progu Wielkiego Postu. Szczególnie brzmi to wezwanie również wówczas, gdy po blisko 10 latach wspólnej drogi spotyka się cała ekipa, aby dokonać swoistego rachunku sumienia: z zaangażowania, z włożonej pracy, ze świadomości celu i misji. Wyjątkowy czas aby spojrzeć z boku na samych siebie: jak wyglądał nasz plan na ekipową drogę? dokąd doszliśmy? o czym po drodze zapomnieliśmy? co Pan Bóg pozwolił osiągnąć?

Dar ponownego odkrycia, że wspólnota, którą tworzymy nie byłaby taka sama, gdyby kogokolwiek w niej zabrakło. Wdzięczność Panu Bogu za dostrzeganie swoich wad i zalet, wdzięczność za kryzysy, które były szansą na ponowne otwarcia, wdzięczność za obecność przyjaciół, ich bezinteresowną pomoc, ale i za stawiane wymagania.

Towarzyszące przez cały czas trwania rekolekcji pytanie: czy jest w nas Twoja radość Panie? czy prawdziwe Tobie ufamy? czy od Ciebie uczymy się kochać?

„Stwórz o Boże we mnie serce czyste,

I odnów we mnie moc Ducha” Amen.

Ekipa św. Małgorzaty

czytaj dalej…

Święto Karty sektorów małopolskich

„Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa; który napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich – w Chrystusie.”
(Ef, 1,3)

8 grudnia 2018 r. w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Płaszowie, przed obliczem Płaszowskiej Pani – Matki Błogosławionego Macierzyństwa zgromadziły się małżeństwa całej małopolskiej wspólnoty Equipes Notre Dame. Oba nowo utworzone sektory A i B rozpoczęły swoje spotkanie od wysłuchania listu Metropolity Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, wystosowanego specjalnie na tę okoliczność.
Liturgia Mszy świętej, potem adoracja Najświętszego Sakramentu w Godzinie Łaski związanej z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP były wyjątkowym czasem uwielbienia Boga w Jego dobroci i miłosierdziu. Doświadczyliśmy Bożej bliskości i prawdziwej radości, zgodnie ze słowami św. Pawła: „Napełniajcie się duchem, przemawiając do siebie w psalmach i hymnach, i pieśniach pełnych ducha, śpiewając i wysławiając Pana w waszych sercach”(Ef. 5,19)

Jak co roku w dniu Święta pochyliliśmy się nad charyzmatem naszego Ruchu, nad Kartą END będącą czytelnym drogowskazem w małżeńskiej i rodzinnej codzienności. Świadectwa par i doradcy duchowego, których wysłuchaliśmy pozostawiły niezatarte wrażenie, iż wspólnota, w której Pan Bóg mieszka daje siłę, poczucie braterstwa i pozwala przetrwać nawet najtrudniejsze życiowe doświadczenia.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację Święta, szczególnie zaś wyrażamy wdzięczność płaszowskiej parafii księży Sercanów za okazywaną wielokrotnie gościnność oraz wspólnocie młodzieżowej Projekt Fausystem z Oświęcimia za oprawę muzyczną.

Chwała Panu!

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: