Święto Karty w Sektorze Podkarpackim

Tegoroczne Święto Karty inaugurowało 75-lecie od ogłoszenia Karty Equipes Notre-Dame, która jest dokumentem założycielskim naszej wspólnoty. 10 grudnia 2022 roku w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Łańcucie Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal sprawował Eucharystię, umocnił nas Słowem Bożym oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa dla małżeństw i rodzin.

Po uroczystej Mszy Świętej odbył się wspólny posiłek. Przy barszczu czerwonym, dorszu po maltańsku i szarlotkach umacnialiśmy nasze wspólnotowe więzi. Następnie rozmawialiśmy w Ekipach Mieszanych na temat: Co to znaczy służyć na wzór Maryi? 

Serdeczne Bóg zapłać Księdzu Arcybiskupowi Adamowi, ks. Markowi Blecharczykowi oraz pozostałym Doradcom Duchowym, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Parafialnemu Chórowi Gaudete z Parafii Św. Michała Archanioła w Łańcucie, Siostrom Służebniczkom z Łańcuta oraz wszystkim małżeństwom i rodzinom za wspólną modlitwę i Waszą obecność.

Zdjęcia: Piotr Fryń

 

W ostatnią sobotę w Łańcucie odbyła się sesja dla Par Informacyjnych z sektorów Małopolska A i Podkarpacie. W jednodniowym spotkaniu wzięło udział sześć par informacyjnych, które wspólnie modliły się i wysłuchały konferencji o aspektach duchowych, jak i tych bardziej przyziemnych, jakie wynikają z bycia Parą Informacyjną. Sesję poprowadzili Gosia i Paweł z Wrocławia, którzy podkreślali, że funkcja Pary Informacyjnej jest służbą i w duchu służby powinniśmy ją przeżywać. Za perfekcyjną organizację, pyszny obiad i zajęcie się naszymi dziećmi w czasie sesji odpowiadała Para Sektora Podkarpacie, Kinga i Kamil, oraz Siostry Służebniczki, które użyczyły pomieszczeń w swoim przedszkolu w Łańcucie. Całość sesji przebiegła w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, a uczestnicy oprócz słuchania konferencji mieli też za zadanie zaprezentować się na scenie przy zaimprowizowanej ambonie – możliwość sprawdzenia teorii w praktyce była nieoceniona! Ożywiona dyskusja towarzyszyła omawianiu kwestii informowania o Ekipach w duchu Nowej Ewangelizacji – co do metod i sposobów, w szczególności odnośnie szeroko pojętych social mediów. Módlmy się, aby to spotkanie wydało piękne owoce przez najbliższe lata posługi Par Informacyjnych obecnych na nim.

Katarzyna  i Jakub Skowronkowie

Rozpoczęcie roku formacyjnego w Sektorze Podkarpackim

Pożegnaliśmy już wakacyjne i słoneczne dni, niedługo otoczy nas świat jesiennych barw. W ubiegłą niedzielę 4 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku formacyjnego 2022/2023 Ekip Notre-Dame w Sektorze Podkarpackim. Spotkanie zaczęło się od Mszy Świętej w Kościele św. Michała Archanioła w Łańcucie, w której uczestniczyli wszyscy Doradcy Duchowi, małżonkowie z rodzinami oraz pary zainteresowane naszą wspólnotą. Kartę END przyjęli Marta i Piotr , a posługę Pary Łącznikowej – Bożena i Bogdan.

Następnie zjedliśmy smaczny obiad, a delektując się słodkim ciastem i kawą mieliśmy okazję porozmawiać i powspominać minione wakacje.

Chcieliśmy bardzo podziękować małżeństwu z Ekipy III – Marioli i Rafałowi Grabowskim za poruszające i wspaniałe świadectwo, w którym podzielili się swoim przeżyciami na temat punktu konkretnego wysiłku, jakim są rekolekcje. Wprowadzili nas tym samym w temat wyjątkowego spotkania z Bogiem i skłonili do rozważań.

Swoje przemyślenia dotyczące uczestnictwa w rekolekcjach, mogliśmy przedstawić podczas pracy w ekipach mieszanych. Rozmawiając i wsłuchując się w opinię innych małżeństw, spostrzegliśmy, że nie tylko my borykamy się często z rozterkami, np. czy lepiej ten czas rekolekcyjny przeżywać wyłącznie w małżeństwie czy z dziećmi oraz jak zapewnić im w tym czasie opiekę. Czy lepiej wyjechać gdzieś dalej od domu i nawiązywać relację z innymi małżeństwami z różnych regionów kraju czy wybierać rekolekcje bliżej miejsca zamieszkania?

Dziękujemy za szczerą rozmowę na ten temat wszystkim tym, którzy otworzyli i podzielili się swoimi wrażeniami oraz uświadomili nam, że to co piękne wymaga ofiary i poświęcenia. Często napotykamy na różnorodne trudności, przeszkody i nawet słabości, które trzeba oddać Bogu, a On uczyni z nich piękne owoce.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu sektorowym dodało nam wiele zapału na dalszą pracę w nowym roku formacyjnym. Wkrótce wszyscy rozpoczniemy comiesięczne spotkania. Przez kolejne miesiące będziemy widywali się, rozmawiali, dzielili się życiem i wspólnie modlili w gronie naszych ekip. Prośmy Ducha Świętego o liczne dary, abyśmy mogli budować relacje z Bogiem w  naszych małżeństwach i rodzinach.

Niech Matka Boża otoczy wszystkie małżeństwa i rodziny swoją opieką!

 

Z Panem Bogiem
Kamila i Sebastian Janusz z Ekipy II
Sektor Podkarpacki

Rekolekcje “Biblijne małżeństwa” w Wybrzeżu obok Dubiecka

W pierwszych dniach wakacji 24-26 czerwca bieżącego roku w Ośrodku “Nadzieja” w Wybrzeżu obok Dubiecka  odbyły się rekolekcje pod hasłem “Biblijne małżeństwa” poprowadzone przez o. Jozuego Szymańskiego OFM. Wysłuchaliśmy konferencji na temat następujących biblijnych par: Adama i Ewy, Tobiasza i Sary, Maryi i Józefa. Braliśmy udział w Eucharystii, modlitwie porannej oraz wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Uczestniczyliśmy w wykładzie dotyczącym “Lęku a relacji w małżeństwie”  oraz w “Randce małżeńskiej” poprowadzonej przez Agnieszkę i Jakuba Kołodziejów. Był także czas na pracę w grupach mieszanych oraz kajaki, spacery, grillowanie, zabawy z dziećmi. W niedzielę Kamila i Wit Zwierzchowscy wygłosili piękne i wzruszające świadectwo.

Wielkie “Bóg zapłać” dla rekolekcjonisty o. Jozuego Szymańskiego OFM oraz wszystkich osób, które uczestniczyły i pomagały przy organizacji tego wydarzenia.

 

 

Pozdrowienia prosto z Afryki

Ksiądz Marek Kapłon (Doradca Duchowy Ekipy IV w Sektorze Podkarpackim w latach 2015-2020) aktualnie przebywa na misjach w Nguélémendouka. W Kamerunie powstało już od września kilka ekip. Bardzo się cieszymy! Serdecznie dziękujemy za pozdrowienia i także pozdrawiamy. Pamiętamy w modlitwie.

Relacja misjonarza ks. Marka Kapłona dodana na portalu społecznościowym 26 czerwca: Dzisiaj po mszy świętej w Nguélémendouka udałem się na spotkanie podsumowujące  Ekip Notre-Dame. Przed naszym spotkaniem zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcia i nagraliśmy pozdrowienia dla Sektora Podkarpackiego Ekip Notre-Dame, który w tym czasie przeżywa swoje rekolekcje w Wybrzeżu koło Dubiecka. Pozdrawiamy i łączymy się z Wami duchowo.

 

 

Zakończenie roku formacyjnego w Sektorze Podkarpackim

W dniu 18 czerwca 2022 roku w Kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Łańcucie odbyło się uroczyste zakończenie roku formacyjnego 2021/2022. Spotkanie rozpoczęliśmy od procesji eucharystycznej z nabożeństwem do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, podczas której wysłuchaliśmy poruszającego kazania o. Marka Grzecha, byłego misjonarza z Zambii. Ojciec Marek opowiedział nam o swoich doświadczeniach pracy misyjnej. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji na temat roli małżeństwa, kultury, religii i przyrody w tym afrykańskim kraju.

Po Eucharystii był czas na podziękowania, podsumowanie rocznej pracy naszego sektora oraz podjęcie posług. Posługa pary odpowiedzialnej za dystrybucję materiałów formacyjnych została przyjęta przez Agnieszkę i Zdzisława Bartmanów, a Monika i Grzegorz Szubartowie przyjęli posługę pary pilotującej dla małżeństw z Leżajska. Kinga i Kamil w imieniu wszystkich małżeństw złożyli serdeczne podziękowania za pełnienie posługi pary łącznikowej dla Elżbiety i Jacka Welców.

Kolejna część zakończenia odbyła się w malowniczej Markowej przy słynnym skansenie. Był to czas na rozmowę przy smacznej karkówce, sałatce i słodkich rogalikach. Dzieci bawiły się na placu zabaw oraz miały liczne atrakcje: zabawy muzyczno-ruchowe, zabawy z chustą animacyjną, pokaz baniek mydlanych itp.

Ogromne Bóg zapłać dla Doradców Duchowych, małżonków oraz wszystkich osób, z którymi mogliśmy wspólnie kroczyć “ku świętości” przez ostatnie dwanaście miesięcy!

Nowe pilotaże w Sektorze Podkarpackim

Ostatnie dwa tygodnie kwietnia 2022 roku były kluczowe dla rozwoju Equipes Notre-Dame w Sektorze Podkarpackim.

W sobotę 23 kwietnia w „Via” Katolickim Radiu Rzeszów w programie na żywo “Wiara, ludzie, wydarzenia – zaprasza Iwona Kosztyła” wraz z Doradcą Sektora Księdzem Markiem Blecharczykiem opowiadaliśmy o naszej wspólnocie. Zachęcamy do wysłuchania nagrania: https://radiovia.com.pl/…/poslu…/wiara-ludzie-wydarzenia – nazwa audycji: Equipes Notre-Dame Ruch Duchowości Małżeńskiej. W tym samym dniu rozpoczął się również pilotaż dla małżeństw z Leżajska.

Na kartach historii END na Podkarpaciu niewątpliwie zapisał się także dzień 27 kwietnia, kiedy Ksiądz Biskup Jan Wątroba udzielił błogosławieństwa dotyczącego powstania i rozwoju Ruchu Equipes Notre-Dame w Diecezji Rzeszowskiej. Jesteśmy bardzo wdzięczni oraz przepełnieni wiarą, nadzieją i miłością. Dziękujemy wszystkim za dar modlitwy!

Warto dodać, iż 29 kwietnia w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne dla zainteresowanych małżeństw. Doradcom Duchowym dla pierwszej Ekipy Notre-Dame w Diecezji Rzeszowskiej został Ksiądz Krzysztof Sławniak.

Kinga i Kamil Wierzbińscy Para Odpowiedzialna Sektora Podkarpackiego

Wielkopostny Dzień Skupienia “Czego uczy nas święty Józef?”

W sobotę 19 marca 2022 roku w Kościele p.w. św. Michała Archanioła w Łańcucie małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame oraz zaproszeni goście uczestniczyli w Wielkopostnym Dniu Skupienia, któremu w tym roku przewodniczyła postać świętego Józefa.

Spotkanie rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu. Mszę Świętą poprowadził ks. Marek Blecharczyk – Doradca Duchowy Sektora Podkarpackiego w asyście zaproszonego brata Pawła z Leżajska. Ks. Marek podczas homilii przedstawił postać św. Józefa jako posłusznego męża i czułego ojca, którego życie to całkowity dar z siebie w ofierze rodziny.

Tradycyjnie po Mszy Św. spotkaliśmy się na wspólnym posiłku jak jedna wielka rodzina.

W kolejnej części odbyło się spotkanie informacyjne dla zaproszonych gości. Para Sektora przedstawiła charyzmat Ruchu END. Następnie wysłuchaliśmy pięknego świadectwa Pary Informacyjnej Moniki i Łukasza Jachymów, którzy m.in. mówili: Dzięki Ekipom odkrywamy głęboki sens sakramentu małżeństwa jako sakramentu z Bogiem, a rozwój małżonków możliwy jest dzięki wspólnocie i relacji z innymi małżeństwami. To bardzo budujące słowa zarówno dla członków naszej wspólnoty oraz zaproszonych gości spoza ruchu.

Kończącym etapem spotkania była konferencja ks. Marka, podczas której zaprezentowano ludzkie obrazy świętego Józefa jako ojca umiłowanego, czułego, posłusznego, przyjmującego, człowieka pracy z twórczą odwagą. Św. Józef uczy nas, że pierwszym etapem prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest przyjęcie własnej historii, to znaczy uczynienie w sobie miejsca także na to –  czego nie wybraliśmy w naszym życiu. To właśnie trudności bowiem, wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia. Niech te słowa wybrzmiewają w naszych sercach w chwilach zwątpienia…

Serdecznie dziękujemy za prelekcję ks. Markowi Blecharczykowi. Jesteśmy także wdzięczni doradcom duchowym, zaproszonym gościom, małżeństwom za ich ogromne zaangażowanie we wszelakie posługi związane z tym spotkaniem. Dziękujemy za Wasze świadectwo wiary, obecność i wspólną modlitwę! Dziękujemy osobą odpowiedzialnym za opiekę nad dziećmi.

Para Informacyjna Sektora Podkarpackiego Gosia i Jacek Hubalowie

Boże, modlę się za Ukrainę

Wiadomości z samej Ukrainy: w Odessie członkowie ekip żyją prawdziwymi cudami. Rakiety wystrzelone w kierunku osiedli mieszkalnych wpadły do ujścia rzeki i nie spowodowały strat. Czują ochronę Pana Boga z różnych stron, gdyż dotychczas sztorm uniemożliwiał desant z Morza Czarnego W Czerniowcach na razie jest spokojniej.

Jesteśmy wraz z Ukrainą ogromnie wdzięczni za modlitwę różańcową w intencji pokoju. W czwartek e marca również w tej intencji w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie ks. Stanisław Kosiorowski MIC odprawił Eucharystię. Wszystkim, którzy chcieliby poczuć ducha tej modlitwy załączamy nagranie dwóch pieśni właśnie z tej Eucharystii w tym “Boże, modlę się za Ukrainę”, które są śpiewane przez panią Ludmiłę Dudnik w języku ukraińskim.

Tak, jaki nformowali Helena i  Paweł słowa wsparcia i modlitwy płyną z całego świata. My dołączamy słowa z Włoch: 

Dear Beata and Marcin Pinkowscy,
we are Clelia and Gianni Passoni, responsible for Super Region Italy.

On behalf of the Italian equipiers, we express all our regret for the great suffering that this affair is causing everyone.
For now we are close to you in prayer of intercession so that it may first ofall change the heart of each of us and help us to make gestures of kindness towards any brother or sister we meet on our way and to plead for peace for all.

May Our Lady protect you, we embrace you united in prayer Clelia and Gianni Passoni

Cari Beata et Marcin Pinkowscy,
siamo Cleliae Gianni Passoni, responsabili della Super Regione Italia. A nome degli equipiers italiani esprimiamo tutto il nostro rammarico per latanta sofferenza  che questa vicenda sta provocando a tutti. Per ora vi siamo vicini nella preghiera di intercessione perchè possa primadi tutto cambiare il cuore di ognuno di noi e ci aiuti a compiere gesti dibontà verso qualsiasi fratello o sorella che incontriamo sulla nostrastrada  e per supplicare pace per tutti. Nostra Signora vi protegga , un abbraccio uniti nella preghiera Clelia eGianni Passoni

Drodzy Beato i Marcinie Pinkowscy,
Jesteśmy Clelia i Gianni Passoni, odpowiedzialni za Super Region Włochy. W imieniu włoskich ekip wyrażamy cały nasz żal z powodu wielkiego cierpienia, jakie ta sprawa powoduje dla wszystkich.Teraz jesteśmy blisko Was w modlitwie wstawienniczej, aby przede wszystkim odmieniła serce każdego z nas i pomogła nam czynić gesty życzliwości każdemu spotkanemu na naszej drodze bratu lub siostrze i wypraszać pokój dla wszystkich. Niech Matka Boża was chroni, obejmujemy was zjednoczeni w modlitwie.
Cleliai Gianni Passoni Łączymy sięw modlitwie różańcowej.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Wspólne kolędowanie w Sektorze Podkarpackim

Niech cię Pan błogosławi i strzeże.   
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Lb 6,24-26
 

Niech Nowonarodzony Jezus będzie dla Was źródłem radości i pokoju. Niechaj błogosławi i wspiera w codzienności oraz umacnia w służbie i posłudze wszędzie tam, gdzie żyjemy i gdzie Was posyła. Na każdy dzień Nowego Roku 2022 życzymy, aby Wasze domy obdarzał niezachwianą wiarą, nadzieją bez lęku, miłością łaskawą, cierpliwą i miłosierną.

W dniu 9 stycznia 2022 w podziemiach Kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Łańcucie odbyło się kolędowanie poprowadzone przez oprawę muzyczną Amore Mio, w którym wzięły udział małżeństwa z dziećmi oraz doradcy duchowi. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność, za wspólny śpiew, modlitwę oraz taniec (dzieci przy skocznych pastorałkach przepięknie tańczyły). Po kolędowaniu był czas na rozmowę przy kawie i ciasteczkach.

Dziękujemy Basi i Andrzejowi za pomoc przy organizacji tego wydarzenia sektorowego.

 

Kinga i Kamil Wierzbińscy Para Sektora Podkarpackiego

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: