Wspólne kolędowanie w Sektorze Podkarpackim

Niech cię Pan błogosławi i strzeże.   
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. 
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Lb 6,24-26
 

Niech Nowonarodzony Jezus będzie dla Was źródłem radości i pokoju. Niechaj błogosławi i wspiera w codzienności oraz umacnia w służbie i posłudze wszędzie tam, gdzie żyjemy i gdzie Was posyła. Na każdy dzień Nowego Roku 2022 życzymy, aby Wasze domy obdarzał niezachwianą wiarą, nadzieją bez lęku, miłością łaskawą, cierpliwą i miłosierną.

W dniu 9 stycznia 2022 w podziemiach Kościoła pw. Świętego Michała Archanioła w Łańcucie odbyło się kolędowanie poprowadzone przez oprawę muzyczną Amore Mio, w którym wzięły udział małżeństwa z dziećmi oraz doradcy duchowi. Serdecznie dziękujemy za Waszą obecność, za wspólny śpiew, modlitwę oraz taniec (dzieci przy skocznych pastorałkach przepięknie tańczyły). Po kolędowaniu był czas na rozmowę przy kawie i ciasteczkach.

Dziękujemy Basi i Andrzejowi za pomoc przy organizacji tego wydarzenia sektorowego.

 

Kinga i Kamil Wierzbińscy Para Sektora Podkarpackiego

 

Święto Karty – sektor Małopolska A

Dnia 4.12.2021 celebrowaliśmy Święto Karty w sektorze Małopolska A.

Spotkanie rozpoczęliśmy w sali konferencyjnej Domu Duszpasterskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach gdzie słowo do nas wygłosił ks. bp. Artur Ważny. Całą konferencję można wysłuchać tutaj:

Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej o godz.12:00 w bazylice w Łagiewnikach.

Bezpośrednio po zakończeniu Mszy Świętej, w obecności księdza biskupa nastąpiło przyjęcie Karty przez małżeństwa po pilotażu. Bardzo cieszymy się z nowych małżeństw w naszym ruchu.

Zapraszamy do fotorelacji!

Święto Karty w Sektorze Podkarpackim

 

W dniu 05 grudnia 2021 w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Łańcucie odbyło się Święto Karty Equipes Noter-Dame w Sektorze Podkarpackim.

 
 

Święto Karty rozpoczęliśmy Mszą Święta odprawianą przez naszych Doradców Duchowych. Podczas Eucharystii ks. Radosław przypomniał nam, że Ewangelia i Słowo Boże to transparentny poradnik, który stawia określone wymagania w  chrześcijaństwie i wierze. Ewangelia nie jest opowieścią bajkową z odległych czasów, nie zamyka nas w ciepłym pluszowym chrześcijaństwie, ale to w Niej przychodzi Pan Jezus ze swoim określonym Słowem. Nie możemy zwłaszcza dzisiaj bać się wyzwań Bożych, nie możemy stawać się bierni, ale jako ludzie wierzący mamy robić krok do przodu, by pomnażać swój rozwój duchowy i odnajdywać się w Kościele. Po Mszy Świętej Kartę END przyjęło jedno małżeństwo po indywidualnym pilotażu – Paulina i Mateusz.

 
 

Kolejnym etapem spotkania było poznanie i wysłuchanie świadectwa Anny i Leszka Gerste – Pary Odpowiedzialnej za Region III. Swoim świadectwem zaprezentowali nam obraz modlitwy małżeńskiej, swojej służby i pracy dla ruchu END. Jego plany dla nas inne, ale nie znaczy gorsze….Przedstawili, że ich zawierzenie Panu Bogu w modlitwie, przede wszystkim daje im potrzebne łaski i siłę w ich życiu, a także w służbie dla ruchu END.

 
 

Kończącym etapem była dyskusja w grupach mieszanych na temat modlitwy małżeńskiej. W nawiązaniu do pytań o nasze doświadczenia w modlitwie małżeńskiej, większość małżonków mówiła o trudnościach, jakie ich spotykały na początku w jej budowaniu. Natomiast rosnąca świadomość, zjednoczenie małżonków, bliskość i pragnienie relacji z Bogiem otwiera nas na łaski, które w widoczny sposób otrzymujemy. Warto zaznaczyć, iż doszliśmy do wniosku, że czas spędzony na modlitwie powinien stanowić kluczowy punkt, a nie ostatni w ciągu dnia.

 
 

Święto Karty nie mogłoby się odbyć, gdyby nie służba naszych poszczególnych Ekip odpowiedzialnych za swoje posługi. Dziękujemy Ekipom za przygotowanie do Mszy Świętej, ustawienie i zorganizowanie miejsca na to spotkanie, za ugotowanie pysznego jedzenia, okraszone nutą wykwintnego smaku, za upieczenie pyszności do kawy i wspaniałej owocowej herbaty, za ogromną pracę wykonana przy myciu i sprzątaniu nieskończonej ilości talerzy i za zorganizowaną opiekę nad naszymi dziećmi.

 
 

Dziękujemy naszej Parze Sektora za ich wspaniałą posługę – Kindze i Kamilowi Wierzbińskim.

 
 

Za te dary i łaski otoczmy się wzajemnie naszą wspólną modlitwą Magnificat.

 
 

Para Informacyjna Sektora Podkarpackiego

Monika i Łukasz Jachym

 

Formacja Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych „Napełnijcie stągwie wodą!”

W piątek 8 października 2021 roku odbyła się Sesja dla Par Odpowiedzialnych i Łącznikowych. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy różańcowej oraz Mszy Świętej w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Łańcucie. Kolejna część tego wydarzenia miała miejsce w domu Pary Sektora, gdzie Pary Odpowiedzialne i Łącznikowe rozmawiały na temat: “Dzielenia się wiarą w małżeństwie”. Formacja była okazją do głębokiej refleksji nad misją i duchem Pary Odpowiedzialnej oraz czasem zapoznania się z zakresem obowiązków i zadań dotyczących tej posługi.  Na końcu spotkania małżeństwa rozmawiały w grupach na temat: “Fundamentalnej postawy, która pomoże odnieść sukces w życiu ekipy”, co znacznie wzmocniło osobistą znajomość pomiędzy każdą Parą Łącznikową i Parami Odpowiedzialnymi Ekip, które są łączone.

 

Świadectwo Pary Sektora Podkarpackiego

Nasz start w Ruchu END

Poznaliśmy się w tym samym czasie, w którym rozpoczęto budowę nowego kościoła na naszym osiedlu. Uczucie nas łączące wzrastało razem z murami świątyni. Jeszcze podczas trwania narzeczeństwa dotarła do nas informacja o Ruchu Duchowości Małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którą przekazał nam wówczas proboszcz nowo powstałej parafii pw. św. Michała Archanioła w Łańcucie ks. Marek Blecharczyk (od maja 2021 Doradca Duchowy Sektora Podkarpackiego).

Zawarliśmy sakramentalny związek małżeński w 2014 roku. Już od początku wspólnej drogi życia chcieliśmy zadbać o relacje z Panem Bogiem oraz współmałżonkiem. I właśnie wtedy poznaliśmy małżeństwa z sąsiedztwa będące w END, które dały nam wspaniałe świadectwo codziennego zmagania się z przeciwnościami i zawierzania ich Panu. Postanowiliśmy rozpocząć pilotaż w 2015 roku. Przyjęliśmy kartę w 2016 roku w Stadnikach na terenie Misyjnego Seminarium Ojców Sercanów.

Pragnienie potomstwa

Mijały kolejne lata po ślubie, w czasie których wyczekiwaliśmy upragnionego potomstwa. Silne pragnienie miłości rodzicielskiej sprawiło, że założyliśmy lokalną firmę animacyjną. Na początku zabawialiśmy dzieci z rodziny oraz sąsiedztwa, później rozpoczęliśmy prowadzenie zabaw na terenie parafii, miasta, powiatu itd. Jednak nadal nasze pragnienie rodzicielstwa nie zostało ugaszone. Problemem podzieliliśmy się podczas spotkania naszej podstawowej ekipy oraz na rozpoczęciu roku formacyjnego 2016 w Krakowie.

Nowe życie

Siła modlitwy sprawiła, iż w dniu rozpoczęcia kolejnego roku formacyjnego 2017 kilka minut przed godziną 21.00  urodził się nasz syn Wiktor Edmund. Uważamy, iż to prawdziwy cud! A data i godzina są dla nas potwierdzeniem, iż to zasługa modlitwy małżeństw z całego Ruchu Equipes Notre-Dame!

Jesteśmy narzędziami w rękach Boga

Od 2018 roku pełniliśmy posługę pary informacyjnej. Najczęściej dawaliśmy świadectwo podczas katechez przedmałżeńskich prowadzonych w naszej parafii. Ta posługa dawała nam wiele radości. Często rozmawialiśmy z narzeczonymi o tym, dlaczego warto „budować sakrament małżeństwa na skale”.

Od 22 maja 2021 podjęliśmy się posługi Pary Sektora Podkarpackiego. Jest to nowo powstały Sektor z Sektora Małopolska A. Pragniemy z miłością świadczyć o Panu Bogu, którego ogromne działanie odkryliśmy, będąc już kilka lat w Ruchu Duchowości Małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Jednocześnie jesteśmy świadomi, iż bez Jego pomocy, nic nie zdziałamy. Jesteśmy bowiem narzędziami w Jego rękach.

Bo Bóg, który rzekł: Z ciemności niech światłość zaświeci, rozświecił serca nasze, aby zajaśniało poznanie chwały Bożej, która jest na obliczu Chrystusowym. Mamy zaś ten skarb w naczyniach glinianych, aby się okazało, że moc, która wszystko przewyższa, jest z Boga, a nie z nas. (2 Kor 4:6-7)

Kinga i Kamil Wierzbińscy

Para Sektora Podkarpackiego

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2021/2022 w Sektorze Podkarpackim

W niedzielę 19 września 2021 roku w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Łańcucie małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame brały udział w rozpoczęciu roku formacyjnego 2021 – „Małżeństwo chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa”.

Spotkanie rozpoczęło się od Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie odbyła się Eucharystia koncelebrowana przez Doradcę Duchowego Sektora ks. Marka Blecharczyka. Później Para Sektora – Kinga i Kamil Wierzbińscy, skierowała swoje słowo do małżonków oraz powołała jedną parę łącznikową i dwie pary informacyjne. Warto również dodać, iż jedno małżeństwo po ukończonym pilotażu uroczyście przyjęło Kartę Ruchu Equipes Notre-Dame.

Po Mszy Świętej był czas na agape. Następnie odbyło się spotkanie, podczas którego wszystkie pary mogły usłyszeć budujące świadectwo Pawła Kukołowicza z Pary Odpowiedzialnej Super Regionu Equipes Notre-Dame oraz lepiej poznać inne małżeństwa należące do Sektora Podkarpackiego.

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego – sektor Małopolska A

W sobotę 11 września w sektorze Małopolska A uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok formacyjny. Spotkaliśmy się w Wyższym Seminarium
Duchownym oo Franciszkanów w Krakowie na wspólnej Adoracji Najświętszego Sakramentu, po której nastąpiła Eucharystia pod
przewodnictwem Doradcy Sektora o. Ariela Krzywdy OFM. Dwa małżeństwa przyjęły też posługę par łącznikowych w sektorze. Kolejnym punktem
była konferencja, podczas której swoje słowo do małżonków skierowała Para Sektora, Marta i Andrzej Dębowscy. W rozpoczynającym się roku
formacyjnym pragną, abyśmy skupili się na odbudowie relacji, które ucierpiały przez pandemię oraz integracji i poznaniu się małżeństw
pomiędzy ekipami. Następnie słowo wygłosił Doradca duchowy Sektora o. Ariel Krzywda OFM. Swoją konferencję oparł o hasło przewodnie Ekip na
ten rok formacyjny – “Małżeństwo chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa.” . Po zakończonej konferencji małżonkowie
udali się na agapę, gdzie nie brakło darów stołu, serdecznych uśmiechów i rozmów.

Jakie jest miejsce mężczyzny w Kościele? – panel

Rok Świętego Józefa zainspirował nas do rozważań właśnie o Opiekunie Pana Jezusa. Św. Józef znalazł swoje miejsce w Świętej Rodzinie przytulony do Maryi trzyma Jezusa na swoich kolanach. A jakie jest miejsce w rodzinie i w Kościele współczesnego mężczyzny? Jakie zarzuty wobec Kościoła mają mężczyźni? Jak mogą służyć w Kościele? Jak mężczyzna może pomagać żonie przeżywać macierzyństwo? Jaki model rodziny jest najlepszy: patriarchat, czy partnerstwo? Panel dyskusyjny prowadzi o. Jozue Szymański OFM, a w dyskusji biorą udział dwa małżeństwa z różnym stażem małżeńskim i posługujące w różnych wspólnotach. Mamy nadzieję, że pytania i treści poruszane w panelu skłonią Was do refleksji i dyskusji.

Link do nagrania: https://youtu.be/mU9nxmb2IQ4

Region 3

“Weź Maryję, Naszą Panią, do siebie”…

Z takim hasłem w sercach pielgrzymowaliśmy w tym roku do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Mimo, że 22 maja nie mogliśmy się licznie spotkać w Bazylice w Kalwarii Zebrzydowskiej to wierzymy, że zjednoczyliśmy się w modlitwie. Do pielgrzymki przygotowywaliśmy łącząc się duchowo i on-line codziennie o godzinie 20.50 na krótkiej modlitwie – nowennie do Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Podczas Eucharystii o. Jozue zachęcił nas do tego, żeby obecność Matki Bożej i Jezusa przeniknęła naszą codzienność. Żebyśmy nie poprzestali na zaproszeniu Ich do pięknego pokoju gościnnego, który będzie zamknięty i który będziemy odwiedzać jak będziemy mieli czas. Abyśmy mieli odwagę zaprosić Ich do salonu, kuchni, sypialni – do tego co nas cieszy i trapi. czytaj dalej…

Zmarł ks. dr Paweł Mielecki – Doradca Duchowy Sektora END Małopolska B

Nasza wspólnota sobotę 17 kwietnia br. pogrążyła się w żałobie. Pan Bóg zupełnie niespodziewanie wezwał do siebie ks. Pawła Mieleckiego, który towarzyszył ekipom ponad 10 lat i szósty rok służył jako doradca duchowy sektora. Z racji pełnionej przez niego wielu funkcji w Kościele dużo jest w mediach wspomnień o Nim. Symboliczna jest data Jego urodzin – 16 października 1978 r. Przeczytamy, że wspominają Go małopolscy policjanci, których był kapelanem. Wiele zawdzięczają Mu mieszkańcy czterech parafii, w których posługiwał jako wikariusz – ostatnio parafia bł. Jerzego Popiełuszki w Krakowie na os. Złocień. Wielu pamięta Go jako koordynatora Światowych Dni Młodzieży.

To wszystko prawda. Pan Bóg powołał do siebie niezwykłego kapłana, którego słowa niejednokrotnie wytrącały z utartych schematów, pozostawiały w zdumieniu, nie dawały spokoju, mobilizowały do zmiany, do nawrócenia. Wielu ludzi będzie te słowa pamiętać.

Ale dla nas – pary odpowiedzialnej sektora, wydarzyło się coś więcej –  odszedł nagle Przyjaciel. Przyjaciel, którego zdobywaliśmy i o którego długo zabiegaliśmy. Ks. Paweł był człowiekiem służby, człowiekiem, który był przede wszystkim dla innych – chwile, gdy się przed nami otwierał i mówił o sobie, przechowujemy jak relikwie.

Kiedy w sobotę wieczorem zadzwoniła Asia z Nowego Targu z wiadomością o śmierci (z ekipy, której doradcą od samego początku był ks. Paweł) w jednej chwili zrozumieliśmy co czuli apostołowie podczas przeprawy do Kafarnaum. Sobotnia Ewangelia (J 6, 16-21) opisuje scenę burzy na jeziorze i Pana Jezusa idącego po wodzie do swoich uczniów. I my nagle znaleźliśmy się w tamtej łodzi. Doświadczyliśmy tej samej ciemności, lęku, szalejących fal, utraty stałego gruntu pod nogami, tak jak oni w zbliżającej się postaci widzieliśmy zjawę… Tymczasem Pan Jezus mówi: „To ja jestem. Nie bójcie się”. Apostołom w szumie wichury tak trudno było to usłyszeć i uwierzyć. My nie jesteśmy inni…

Wiemy, że mówienie o tym czego nie zdążyliśmy zrobić, jakie plany pozostały nierealizowane brzmi teraz jak banał. Ale trudno opanować łzy kiedy myślimy o hamaku jakiego nie zdążyliśmy rozwiesić dla ks. Pawła w naszym nowym ogrodzie, o drzewku czereśniowym jakie mieliśmy dla niego posadzić, bo czereśnie uwielbiał, o świętowaniu naszej 25tej rocznicy ślubu, którą wspólnie planowaliśmy w czerwcu na zakończenie posługi … Wciąż nam się wydaje, że jednak przyjedzie, usiądzie w fotelu i znowu długo pogadamy o jego parafii, szkole, pracy, o dobrych i trudnych relacjach w Kościele. I będziemy słyszeć w tych opowieściach to co niewypowiedziane słowami: kapłańską samotność całkowicie zanurzoną w Bożej Miłości, posłaną do ludzi, oddaną i wierną, pełną ufności.

Podczas konferencji dla nowej ekipy, na sesji kończącej pilotaż w marcu b.r. (na którą przyjechał bardzo zmęczony i niezbyt zdrowy) ks. Paweł prosił na koniec: „Dbajcie o swoich kapłanów”. Kiedy dziękowaliśmy mu później za wysiłek  odpisał: „Czas, który dajemy innym pożyczamy samemu Bogu, a On oddaje w stosownym czasie i odpowiedniej ilości”. Wierzymy, że On teraz już odbiera swoją nagrodę. I że nas Pan Bóg pocieszy…    Panie, okaż swą łaskę ufającym Tobie.

Magda i Staszek Gubała, Para Odpowiedzialna END, Sektor Małopolska B

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: