O komunikacji małżeńskiej w Ząbkowicach Śląskich!

Od 21 czerwca przez trzy doby uczestniczyliśmy w warsztatach z komunikacji małżeńskiej.
Dwadzieścia pięć par tworzyło chrześcijańska rekolekcyjną wspólnotę wspierając się wzajemnie w
ćwiczeniach ze słuchania, obserwacji, rozpoznawania emocji, potrzeb, formułowania prośby. Pojawiły
się takie pojęcia jak interpretacja, myśli, strategia, żądania i to wszystko w naszej małżeńskiej
komunikacji.
Kaplica i spotkania z Panem dawały szansę ogarnięcia tematu, a zawierzenia Bogu pozwala oczekiwać
pięknych owoców rekolekcji.
Dziękujemy Katarzynie i Piotrowi; ojcu Dominikowi, uczestnikom oraz posługującym w opiece nad
dziećmi za dobry czas. Kochani małżonkowie szukajcie tych rekolekcji, by w nich uczestniczyć – są
warte podjętego wysiłku.

Bernadeta i Piotr

************************************************

Rekolekcje “Reguła życia – jak ją wybierać, by rosnąć dla Boga” 30.04 – 02.05.2024r.

Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Górka” i Beskid Śląski to dobre połączenie. Przepiękne
miejsce, by przeżyć rekolekcje. Ojciec Łukasz Filipiuk Paulin był miłą niespodzianką dla małżonków
członków END. Reguła życia – jak ją wybierać, by rosnąć dla Boga.

*******************************************************************

Rekolekcje w ciszy “W szkole modlitwy H. Caffarela” – Czerna 18-21.04.2024r.

Od 18 do 21 kwietnia w Czernej odbyły się rekolekcje pod tytułem “W szkole modlitwy H. Caffarela”. Prowadzącymi byli Elizabeth Saleon-Terras, która przez wiele lat pracowała z ks H.Caffarelem, oraz o Louis de Raynal.

Wybierając tą tematykę rekolekcji, mieliśmy świadomość wagi tematu, jak i wiele obaw wynikających z tego, że wykłady będą w języku francuskim, którym się nie posługujemy. Organizatorzy zadbali jednak o to, aby uczestnicy skorzystali w pełni i wracając do domu mieli poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Tłumaczenie zapewnili nam Kasia, Sebastian i Bertrand, przyczyniając się do naszej owocnej pracy.

Formuła rekolekcji w ciszy miała pomóc podążać w głąb siebie. Dobrze było słuchać wskazówek i rad prelegentów popartych wielokrotnie słowami o Caffarela, św. proboszcza z Ars, jak i św. Teresy z Lisieux.
W ciszy, cierpliwie prowadzili nas po tajnikach modlitwy wewnętrznej. Wielu z nas usłyszało, że podczas modlitwy osobistej ma te same trudności i przeszkody. Elizabeth i Louise starali się odpowiadać na nasze pytania i wątpliwości. Wraz z nimi prosiliśmy o “szaloną nadzieję, że Pan, krok po kroku będzie prowadził nas do siebie”.
Podkreślali, że już sama walka o doskonalenie modlitwy osobistej, codzienne mówienie Bogu “chcę”, jest modlitwą-spotkaniem z Nim. Przekonywali, że Chrystus nie jest kimś z zewnątrz, ale kimś kto czeka z miłością w naszym wnętrzu. Zrozumieliśmy, że nie jest najważniejsze gdzie się modlimy, bo miejscem spotkania jest nasze otwarte serce.
Wierzymy, że ten czas pomoże nam jeszcze piękniej wywiązywać się z naszej modlitwy osobistej. Myślimy, że każde małżeństwo z Ekip powinno mieć możliwość wzięcia udziału w takich warsztatach, abyśmy wszyscy mogli bardziej doświadczać Boga w nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tych rekolekcji oraz uczestnikom za pomoc w milczącej pracy nad naszą duchową głębią.

Agnieszka i Darek Puczkowscy

Świętowanie proklamacji Karty END – Rybnik 9 grudnia 2023r.

Jak co roku małżonkowie z Sektora Śląskiego Equipes Notre Dame spotkali się, aby świętować kolejną rocznicę proklamowania Karty END. Tym razem spotkaliśmy się w parafii p.w. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku Chwałowicach. W tym miejscu bardzo dziękujemy proboszczowi ks. Grzegorzowi Stencelowi za gościnność i miłe przyjęcie.

Centralnym punktem a zarazem początkiem świętowania była Eucharystia, której przewodniczył o. Emil Pacławski OFM.

Niezwykle radosnym wydarzeniem było przyjcie karty przez sześć par małżeńskich, które poprzez formację w END obrały swoją drogę do świętości. Małżonkom towarzyszył także kapłan – nowy doradca duchowy ekipy. Nie obyło się także bez podziękowań dla par pilotujących, wprowdzających do naszego Ruchu nowych małżonków, oraz przyjęcia posługi przez nową parę pilotującą.

Po Eucharystii małżonkowie mieli okazję do świętowania przy stole, rozmów i wymiany doświadczeń. Jak zawsze stoły pełne były przygotowanych przez każde z małżeństw smakołyków.
Wiele wiedzy na temat liturgii słowa przekazał nam w trakcie konferencji o. Emil, który ochoczo i z dowcipem odpowiadał na liczne pytania. Nasze spotkanie zakończyliśmy dzieleniem się w ekipach mieszanych. Tutaj poznawaliśmy się nie tylko osobiście, ale i w odpowiedziach na pytania dotyczące Eucharystii.

Dziękujemy pięknie Marii Siudzińskiej, której talenty zostały wykorzystane do uwiecznienia naszego spotkania w fotografiach i filmach. Efekty możecie zobaczyć poniżej oraz na Facebook Sektora Śląskiego END.

Kolejne owocne rekolekcje w Czernej

W dniach 3-5 listopada 2023 roku 27 par małżeńskich przeżywało swoje rekolekcje. Miejscem
spotkania był Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, a tam łaskami słynący obraz Matki Bożej
Szkaplerznej. Dobrze było nam tam być. Tworzyliśmy piękną chrześcijańską wspólnotę. Temat
przewodni naszch rozważań to „Budowa więzi małżeńskiej przez seksualność”, prowadzący ojciec
Ksawery. Tą drogą dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękną i zaangażowaną postawę.

Do zobaczenia na szlaku rekolekcyjnym Bernadeta i Piotr

_______________________________________________________

Rekolekcje “”Panie, umieść swoje oko na moim sercu”, czyli bez Słowa Bożego będziemy ślepi” – Brenna 19-22 października 2023r.

„Panie, dobrze nam tu być!” – tym ewangelicznym cytatem ze św. Piotra można najkrócej podsumować Rekolekcje jakie odbyły się w Brennej, poświęcone słuchaniu Słowa Bożego. Do tej pięknej beskidzkiej miejscowości przybyło ponad 20 par małżeńskich, aby wysłuchać nauk o. Augustyna Feliszka OFM o tym jak czytać, rozważać i kontemplować Pismo Święte a równocześnie odpocząć od codziennego zabiegania w naszych nerwowych czasach. Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie upór i determinacja organizatorów, Bernadety i Piotra Dylów, Pary Odpowiedzialnej za rekolekcje w Regionie 3, aby zgrać dostępność Ośrodka Formacyjnego z wolnymi terminami Rekolekcjonisty, za co jesteśmy Im bardzo wdzięczni.

Rekolekcje trwały od czwartkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia, dzięki czemu program nie był nadmiernie napięty i oprócz punktów oczywistych i niezbędnych, jak codzienna Jutrznia, Eucharystia, nauki rekolekcyjne, dzielenie w grupach i adoracja Najświętszego Sakramentu, przewidywał popołudniowy czas wolny dla małżonków, który mogli oni spożytkować na odpoczynek bierny lub czynny – czyli spacery po okolicznych górach. Miłym akcentem były też odbywające się w przerwach spotkania w kawiarence, w tym zwłaszcza to zorganizowane w sobotni wieczór, przy akompaniamencie gitar, gdy niektórzy z uczestników podzielili się swoją własną twórczością literacką i muzyczną.

Przechodząc jednak do wiodącego tematu, dzięki naszemu Rekolekcjoniście mogliśmy sobie odświeżyć kilka ważnych porad dotyczących naszego obcowania ze Słowem Bożym. Przede wszystkim utrwaliliśmy sobie tę prawdę, że czytaniu Pisma Świętego nie powinien towarzyszyć pośpiech. Z pewnością zapamiętamy obrazowe porównanie do wielbłąda przeżuwającego swój pokarm, aby nim się skutecznie nasycić, co jest niemożliwe przy pospiesznym spożywaniu.

Dużo do myślenia dała nam praca grupowa nad tekstem Przypowieści o Siewcy. Przy okazji tych rozważań ujawniło się, jak trudnym zadaniem jest dziś przekaz wiary w rodzinie, a co dopiero mówić o dalszych kręgach – znajomych, kolegach z pracy. Słuchając prezentowanych z tej okazji świadectw mogliśmy jednak przekonać się, że siać warto, nawet gdy nie od razu widzimy efekty tego zasiewu. Oczywiście, aby skutecznie głosić Słowo Boże, w pierwszej kolejności należy Nim żyć na co dzień. Z kolei praca nad „Małżeńskim Magnificat” uświadomiła nam, jak wiele doświadczamy w naszym małżeńskim i rodzinnym życiu wydarzeń, za które należy się Bogu wdzięczność.

Najbogatsza w treści okazała się niedziela. Duże wrażenie zrobiło na nas świadectwo dwóch Par związanych z duszpasterstwem trzeźwościowym, o bardzo trudnej, ale z Bożą pomocą możliwej do wygrania, walce z alkoholizmem. Usłyszeliśmy też bardzo ważną naukę poranną, rozwiniętą później w homilii podczas Mszy świętej, o tym, że nie jest naszym celem swoisty „minimalizm” ograniczający nasze starania jedynie do unikania grzechu, gdyż w rzeczywistości jesteśmy wezwani do czegoś znacznie większego – świętości. Znalazł się również czas na zasiadanie, małżeński dialog, pomocny w sformułowaniu rekolekcyjnych postanowień, zgodnie z radami o. Augustyna, aby były one konkretne i możliwe do weryfikacji.

Last but not least, pierwszy raz usłyszeliśmy inne określenie na te zadania, które tradycyjnie nazywamy w naszym Ruchu punktami wysiłku. Spodobało nam się alternatywne spojrzenie, które pozwala je określić „punktami Łaski”. Może być przydatne ono zwłaszcza w momentach zniechęcenia, gdy zachodzi pokusa unikania owego wysiłku lub odkładania go na później.

Teresa i Tadeusz Zacharowie
Region 2, Sektor Mazowiecki B

Rekolekcje “Komunikacja w małżeństwie – Szczyrk 8-10.06.2023

Od 8 czerwca przez trzy doby było nam dane tworzyć chrześcijańską wspólnotę małżonków uczestnicząc w warsztatach z komunikacji małżeńskiej. Dwadzieścia trzy pary spotykały się rankiem na modlitwie Kościoła – Jutrzni, by zawierzyć Bogu dzień wypełniony ćwiczeniami z komunikacji. Już podczas pierwszego spotkanie poznaliśmy trzy metody słuchania i próbowaliśmy tak słuchać współmałżonka. Pojawiła się niespodziewana trudność, doświadczyliśmy braki w wzajemnym słuchaniu. W kolejnych dniach uczyliśmy się, by obserwować, a nie interpretować, by rozpoznawać uczucia, potrzeby. Uczyliśmy się wybierać i wdrażać strategię, by nie żądać, a formułować prośby. Poznawaliśmy metodę komunikacji, by po powrocie do domu z jej pomocą piękniej z sobą rozmawiać, komunikować, słuchać, a wszystko po to, by więcej kochać swojego współmałżonka. Każdego dnia wieczorem w osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu mogliśmy powierzyć siebie i współmałżonka Jezusowi, a podczas Eucharystii przyjąć Jezusa do serca.
Rekolekcje to sposobność i czas, by małżonkowie ekip i nie tylko mogli doświadczyć wspólnoty chrześcijańskiej.
Dziękujemy Katarzynie i Piotrowi; ks. Kamilowi oraz wszystkim uczestnikom i zgodnie z ich życzeniem postaramy się powtórzyć to wydarzenie – by inni także mogli być uczestnikami warsztatów z komunikacji małżeńskiej.

Bernadeta i Piotr

Rekolekcje “Sakramenty Źródłem komunii z Chrystusem” – Bardo Śląskie

Bardo Śląskie – urokliwe miasteczko gościło nas podczas rekolekcji „Sakramenty Źródłem komunii z Chrystusem” prowadzonych przez ojca dr Tomasza Grabca.

To był dobry czas bycia we wspólnocie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dar obecności i wzajemnej życzliwości.

Bernadeta i Piotr

Rekolekcje – Budowa więzi małżeńskiej przez seksualność. 17-19 lutego 2023 roku Czerna

Jedna z par napisała, że trochę z ciekawości pojechali na rekolekcje „Budowa więzi małżeńskiej przez seksualność.” Nie bardzo wiedzieli czego się spodziewać, nie znali prowadzącego i intrygowało ich pytanie o to, co kościół ma do powiedzenia na temat seksualności małżeńskiej?
W dalszej części listu pisała „Dobrym podsumowaniem tych rekolekcji mogą być słowa Ojca Caffarela wypowiedziane już w grudniu 1958 roku: „Seksualność, ten pociąg cielesny, oczywiście prawidłowo przeżywany, powoduje, że istoty się spotykają i stopniowo dochodzą do miłości na wyższym poziomie, aż do osiągnięcia tej miłości zanurzonej w miłości Boga, która jest miłością małżeńską…”
Dziękujemy za ten owocny i jakże potrzebny temat, za świetne przygotowanie, odwagę i otwartość w mówieniu o tym, o czym wielu nie ma śmiałości, a także za ogromny dar słuchania i nie oceniania.

Bernadeta i Piotr
czytaj dalej…

Rekolekcje „O TY CO MIESZKASZ SAM W MOIM SERCU NA DNIE” – Brenna 13-16.10.2022r.

Rekolekcje „O TY CO MIESZKASZ SAM W MOIM SERCU NA DNIE” już za nami.

Dziękujemy wszystkim za otwartość i piękne budowanie wspólnoty chrześcijańskiej.
Dobroć ojca Jozuego emanowała na wszystkich dając poczucie pokoju w sercu.

„Już wszystko gotowe nie muszę się zamartwiać” to słowa na nasze kolejne dni wędrówki do Domu Ojca.
Piękny czas modlitwy, refleksji, rozmowy, słuchania i bycia słuchanym.
To był dobry czas, za który dziękujemy Bogu i ludziom.

Za parę dni nowa grupa rozpoczyna swoje rekolekcje w Czernej u Matki Bożej Szkaplerznej.

Panie daj im doświadczyć Twojej obecności.

Bernadeta i Piotr

czytaj dalej…

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: