W sobotę 03.12.2022 małżeństwa z sektora dolnośląskiego spotkały się na wspólnym świętowaniu ogłoszenia Karty Ruchu Equipes Notre Dame (END) . Była to jednocześnie 75 rocznica ogłoszenia Karty Ruchu END
Spotkaliśmy się u Franciszkanów we Wrocławiu w Kościele pw. Św. Antoniego przy ul. Jana Kasprowicza 26

Rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, po której odbyła się Msza Św. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła ekipa z Wałbrzycha

 

O. Jozue wygłosił nawiązujące do Ewangelii kazanie:
Jako ekipy tworzymy Wspólnotę, gdzie każdy jest ważny i potrzebny. Żyjemy bowiem w świecie antywspólnotowym: „ masz być lepszym od innych, masz obudzić swoją indywidualność , umiesz liczyć-licz na siebie”. Uczy się być ponad innymi, a nie z innymi. Lubimy tworzyć grupki. W grupce dostajemy komunikat – ja jestem ważny. A we wspólnocie wszyscy są potrzebni. Czy jestem człowiekiem zapraszającym do wspólnoty ? Inność nie przeszkadza tworzyć wspólnotę. Wspólnota to nie są ludzie, którzy są tacy sami. We wspólnocie chodzi o to by mieć relację ze sobą, a nie tylko komunikację. Ja mogę się z kimś wspaniale komunikować, a nie mieć relacji. Aby tworzyć wspólnotę muszą być więzi zaufania. Człowiek, który nie ufa nie będzie umiał tworzyć wspólnoty. Człowiek, który nie ufa to sam nie jest godny zaufania. Czy jestem człowiekiem godnym zaufania? Czy można liczyć na siebie? Od tego zależy, czy będę tworzył wspólnotę, czy będę zamknięty. Będę tworzył wspólnotę, kiedy przychodzę aby się zmieniać. Wspólnota formuje do zmiany, nawracania się, do rozwoju. Jeżeli nie chcę się zmieniać, to będę tę wspólnotę (ekipę) wykorzystywał. Czy mam potrzebę nawracania? Nawracanie się też tworzy wspólnotę.

 

Po Mszy Św do Ruchu przystapiy przyjmując Kartę dwa małżeństwa.

 

 

 

Bernadeta i Piotr Dylowie wygłosili konferencję na temat „Punkt wysiłku – udział w rekolekcjach co najmniej 48 godzinnych”
Nasi goście, bardzo serdecznie i z charyzmą, przybliżyli nam wartość i sens jaki ma udział w rekolekcjach, które proponuje i do których jednocześnie zobowiązuje Karta Equipes Notre-Dame. Przynajmniej raz w roku odbyte 48 godzinne rekolekcje są jednym z konkretnych punktów wysiłku, a te z kolei jednym z trzech filarów Ruchu, obok życia w ekipie i kierunków życia.
Zaczynając, mówili o duchowości małżeńskiej jako sztuce życia ewangelicznego, jedno z drugim do Chrystusa, jedno dzięki drugiemu. Duchowość małżeńska – to jest wiedza i umiejętność uświęcania się w małżeństwie.
Określili słowo zaangażowanie jako kluczowe w Ruchu.
Rekolekcje dają szansę na chwilowe wytchnienie, spojrzenie na małżonka i dostrzeżenie, że w jego sercu mieszka Bóg. Powstaje jakby ekipa ekip. Jest czas na zasiadanie, takie inne, bo kierowane przez rekolekcjonistę. Jest temat przewodni.
Rekolekcje to czas nie do przecenienia. Przyjęcie tego daru skutkuje dobrem w naszym życiu. Mają służyć budowaniu więzi z Chrystusem bez względu na ich temat. Na nich można doświadczyć życzliwości innych małżeństw. Podczas rekolekcji też jest okazja do podejmowania posług. Posługa stwarza mnie lepszym.
Konferencjoniści radzili aby za podstawowe dla nas rekolekcje przyjąć te organizowane przez END, a inne traktować jako uzupełniające – ale one też mogą być. Ruch mnie przygotowuje do działania w świecie.
Jako organizatorzy rekolekcji w naszym Regionie, obok tradycyjnych rekolekcji weekendowych, proponują wydłużone o jeden dzień, czyli „od czwartku”. Widzą w nich więcej wartości dodanych, rekolekcje takie są spokojniejsze.

 

 

Bernadeta i Piotr, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem i przemyśleniami, kontynuowali wystąpienie. Przytaczamy niektóre myśli.
Sensem komunikacji ostatecznie jest miłość. My jako małżonkowie powinniśmy się uczyć komunikacji, ćwiczyć się w niej. Miłość to akt rozumu i woli.
Dajcie sobie czas by wspólnie poszukiwać Boga w waszym życiu. Umocnienie waszej więzi małżeńskiej pomoże też zbudować trwałą więź z dziećmi. Więź, którą z nimi stworzymy pomoże im też w ich dorosłym życiu.
Gotowość do podejmowania posług – to klucz dla rozwoju małżonków i rozwoju ekip.
Na spotkania ekipy przychodźmy po sakramencie pojednania jeśli jesteśmy w grzechu ciężkim.
Najważniejszym punktem spotkania na ekipie to jest modlitwa. Musimy stanąć w prawdzie jeśli chodzi o KPW.
Mężu-dom twój będzie taki jakim go stworzysz.
Po wygłoszonej konferencji był czas na zadawanie pytań, po czym gromkimi brawami podziękowaliśmy naszym gościom.