_wons

W Sektorze Mazowieckim tegoroczne Święto Karty END odbyło się 12 grudnia w Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Spotkanie rozpoczęło się od powitania wszystkich przez Beatę i Marcina Pińkowskich – parę odpowiedzialną Sektora Mazowieckiego. Szczególnie ciepło zostały przywitane małżeństwa z Lublina i Łodzi, które przybyły, by uczestniczyć w naukach i wspólnie przeżyć ten dzień. Nasze spotkanie poświęcone było lectio divina, a poprowadził je ksiądz Krzysztof Wons SDS dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Rozważania podzielone były na trzy części. Ojciec Krzysztof omówił tę formę modlitwy, analizując najpierw lectio (słuchanie), następnie meditatio, a na końcu oratio i contemplatio. Ojciec Krzysztof zaznaczył, że lectio divina to modlitwa, która daje zupełnie nową jakość życia. Bóg w Słowie jest zawsze żywy, i kiedy sięgamy po Słowo Boże – On jest w naszym życiu. Kiedy otwieramy Biblię, Bóg nam błogosławi i otwiera się na nas. Dlatego też rozważanie Słowa Bożego powinniśmy zaczynać od modlitwy do Ducha Świętego. Nie da się czytać i rozumieć tego, co mówi do nas Bóg bez Ducha Świętego. Ojciec Krzysztof mówił też o zagrożeniach podczas czytania – o braku ciszy, braku czasu i braku skupienia. Czytając Pismo Święte trzeba otworzyć się na Słowo Boga, trzeba słuchać. Następnie warto postawić sobie pytanie: co Bóg mówi do mnie? co Bóg mówi o mnie? Czytanie Pisma Świętego zawsze powinno prowadzić do refleksji nad moim życiem. Czytanie, a następnie rozważanie Słowa Bożego to forma modlitwy. Ojciec Krzysztof mówił, że modlitwa rodzi się z rozważania. Podkreślił, że modlitwa jest Darem Boga od początku do końca, i to nie my dajemy modlitwę Bogu, tylko On nam. Trzeba wciąż podejmować trud modlitwy Pismem Świętym, mimo trudności, różnych pokus, rozproszeń. Ojciec Krzysztof zaznaczył, że nie zawsze będzie nam łatwo prawidłowo odczytać skierowane do nas Słowo. Zrozumienie przyjdzie z czasem. Serce musi się też pozmagać ze Słowem. Lectio divina to modlitwa, która przemienia człowieka. Ten, kto podejmuje drogę lectio divina, uczy się patrzeć na swoje życie oczyma Boga. Medytujmy więc Słowo Boże jak najczęściej, żeby ono miało wpływ na nasze życie, żeby Słowo Boże oświetlało nasze myśli i wybory. W trakcie naszego spotkania odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem naszego świętowania była Eucharystia sprawowana w intencji małżeństw naszego Ruchu. Po Komunii małżeństwa z ekip W22, W23, W24 i W25 uroczyście przyjęły Kartę. Nastąpiło również przyjęcie posługi pary łącznikowej przez Darię i Bartosza Hałaczkiewiczów. Po zakończeniu Mszy Świętej stanęliśmy wszyscy do wspólnego zdjęcia. Ostatnim punktem programu było wspólne obejrzenie filmu „Biblio, Ojczyzno moja”. Wszystkim, którzy nie mieli okazji obejrzeć tego filmu serdecznie polecamy!

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w przygotowaniach Święta Karty END. Serdeczne podziękowania kierujemy do proboszcza Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie za życzliwość, a księdzu Krzysztofowi Wons za poprowadzenie spotkania.

Paulina Grzęda, Milena Grajda,
20 ekipa warszawska