5 grudnia 2020 r. Sektor Mazowiecki D uroczyście obchodził Święto Karty. Mimo trwającej w Polsce epidemii COVID-19, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, ok. 20 małżeństw zebrało się w sanktuarium Św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu, aby w Eucharystii i modlitwie uczcić kolejną rocznicę ogłoszenia Karty Equipes Notre-Dame (END). Pozostałe małżeństwa mogły uczestniczyć w spotkaniu drogą on-line.

Przed Mszą Św. odbyło się uroczyste poświęcenie (dokonane przez O. Jacka) nowej, ręcznie pisanej ikony Świętej Rodziny, wiernej kopii ikony siostry Pauli (zakonnicy benedyktyńskiego klasztoru na Górze Oliwnej w Jeruzalem) wykonanej jako “ikona-matka” specjalnie dla Ruchu Equipes Notre- Dame mówiącej o przymierzu Boga z małżeństwem i rodziną.

W tym roku Mszy Św. przewodniczył o. Jacek Gniadek (SVD), doradca duchowy Sektora Mazowieckiego D. W trakcie homilii, nawiązującej do słów Ewangelii z II niedzieli Adwentu, celebrans podkreślił potrzebę ciągłego, systematycznego starania się na małżeńskiej drodze do świętości, niezależnie od czasu oraz okoliczności. Okres pandemii, mimo swojej specyfiki, nie może zwalniać z tego trudu dla Pana, a być może stanowi on “nową normalność”, w którym czasy chorób zakaźnych i zdrowia społecznego będą się wzajemnie przeplatać. Mimo takiej sytuacji członkowie END winni nadal wymagać od siebie dalszego, żarliwego trwania przy Karcie oraz rozwijać własne, odpowiednio ukształtowane starania ewangeliczne.

Następnie miała miejsce prezentacja multimedialna na temat Orędowników Ruchu, z racji 60. rocznicy ustanowienia tej posługi. Alicja i Jacek Antosiukowie (Para Odpowiedzialna Sektora D) przedstawili zarówno główne elementy charyzmatu Orędownictwa, jak również opisali jego praktyczne formy świadczące, że – przez całą dobę i przez cały rok – na świecie czuwają modlitewnie małżeństwa zaangażowane w intencje oraz troski innych małżeństw Ruchu END.

W trakcie spotkania doszło także do złożenia przysięgi formacyjnej przez nową Ekipę W14D (pilotowaną przez Annę i Remigiusza Mierzęckich), z której jedno małżeństwo dokonało tego aktu za pośrednictwem internetu (on-line) będąc widocznymi dla zgromadzonych w kościele na specjalnym ekranie. Następnie, przez całą noc z 5 na 6 grudnia, małżeństwa sektorów mazowieckich czuwały przy Chrystusie eucharystycznym w kościele bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie, ofiarując swoje modlitwy w intencjach własnych i całego Ruchu. Choć w okrojonej formie oraz nowatorskim kształcie, Święto Karty Sektora Mazowieckiego D stanowiło ożywienie i pokrzepienie dla wszystkich członków END, którzy  – w tym jakże trudnym czasie epidemicznym – szukają dróg Jezusowych w swoich małżeństwach oraz rodzinach w oparciu o nauki ks. Caffarela i bieżącą formację duchową realizowaną przez Ruch.

Ela i Michał Nowak-Wilkowscy

Fot. Marian Chrzan