DSC_0672.JPG26 lipca 2012 r. na XI Międzynarodowym Zgromadzeniu END w Brasilii to dzień ekip satelickich. Dziś wysłuchaliśmy ostatniej refleksji Ojca Tymothy’ego Radclifa. Słowa przewodnie dzisiejszego dnia zapraszają nas do przejścia od słów do czynów. Działanie jest zakorzenione w słowie, któremu Bóg każe kiełkować w naszych sercach. Bóg mówi Izajaszowi: „Tak słowo, które wychodzi z ust moich nie wraca do mnie bezowocnie, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55, 11). Jeśli będziemy czujni na to,  co Bóg mówi do nas i pozwolimy Słowu pracować w naszych sercach odkryjemy wolę bożą i otrzymamy moc do jej wykonania. Bóg prowadzi nas zawsze do wolności, nawet w świecie najbardziej zaburzonych relacji.  Jezus był niewinną ofiarą, ale był wolny. Jezus nie mówi „czyń te same rzeczy”, On chce abyśmy to odkryli. Słowa Hymnu Zgromadzenia mówią: „Ewangelia jest naszym światłem”.

Następnym  ważnym wydarzeniem w tym dniu było przedstawienie nowej Pary Światowej oraz nowego ERI. Nową Światową Parą Odpowiedzialną END zostali To i Ze Moura – Soares, którzy skierowali do nas swoje słowo i przedstawili pary małżeńskie tworzące ERI.

Pary odpowiedzialne za poszczególne strefy to:

  • Europa Centralna – Georges i Mahassan Khoury z Libanu;
  • Ameryka – Graca i Roberto Rocha z Brazylii;
  • Euroafryka – Ana i Vasco Varela z Portugalii;
  • Eurazja – Peter i Jean Ralton z Australii.

Doradcą Duchowym ERI został ksiądz Jacinto Farias z Portugalii.  Parą Odpowiedzialną Ekipy Satelickiej zostali Edgardo i Clarita Bernal Fandino z Kolumbii, zaś Doradcą Duchowym ksiądz Silwio Cajiao z Kolumbii. Do Sekretariatu Międzynarodowego zostali powołani Paulo i Isabel Amaral z Portugalii.

Radością dla nas była ostatnia wspólna Eucharystia przed odlotem do Polski. Cieszymy się, że ksiądz Andrzej z Białorusi był w najbliższej asyście księży koncelebrujących mszę świętą. Dzisiejsze czytanie z Księgi Proroka Jeremiasza tak bardzo pasuje do dzisiejszego dnia: „Idź i głoś publicznie w Jerozolimie…”

Dziękujemy Bogu za to wszystko co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy.
Bądź uwielbiony Panie w owocach tego Zgromadzenia w Polsce i na całym świecie.

Janina i Janusz Jarnutowscy
Zdjęcia Leszek Kukułka

Galeria zdjęć