W sobotę 16 czerwca w Sulistrowiczkach odbyło się uroczyste zakończenie Roku Formacyjnego 2017/2018 Sektora Dolnośląskiego Ruchu Equipes Notre-Dame. Przybyliśmy do pięknego Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady, położonego w urokliwym miejscu, przy Ślężańskim Parku Krajobrazowym.

Centralnym punktem uroczystości była wspólnotowa Eucharystia koncelebrowana przez o. Augustyna Feliszka OFM oraz o. Jozuego Szymańskiego OFM – duchowych doradców ekip. Para sektora dolnośląskiego – Monika i Marcin Konopkowie – dziękowali Matce Bożej za opiekę podczas pierwszego roku ich posługi i przypominali, że przyjęli ją rok temu, w tym samym Sanktuarium, z rąk Anny i Romana Kobiałków – pary odpowiedzialnej Regionu III Ekip. Po Mszy św. w Sanktuarium odmówiliśmy wspólnie modlitwę Anioł Pański i udaliśmy się na dalsze świętowanie na powietrzu, gdzie mogliśmy się cieszyć piękną pogodą.

Na terenach zielonych przy ośrodku Caritas rozłożyliśmy się na wspólnotowy piknik. Było i coś dla ducha, i coś dla ciała. Wysłuchaliśmy kilku świadectw małżeństw z dolnośląskich ekip, było i wzruszająco, i pouczająco, i zabawnie – każdemu w serce zapadło coś innego, ale dzięki temu bardziej się ubogacamy! Agnieszka i Wojciech Bernasiowie zapewnili nam z kolei dostęp do najnowszych materiałów formacyjnych Equipes Notre-Dame. Obok klasyków takich jak Spotkanie EkipyPara Odpowiedzialna Ekipy Notre-Dame, czy Przewodnik Equipes-Notre-Dame, pojawiły się nowe broszurki omawiające poszczególne punkty wysiłku (jak np. Reguła życia Equipes Notre-Dame), czy też zestaw broszurek do dialogu małżeńskiego wprowadzający w temat Seksualność a Duchowość Małżeńska.

Wspólnotową agapę stanowiły pieczone na ognisku kiełbaski, jak również sałatki i różne ciasta oraz słodkości, którymi się powszechnie podzielono. Dzieciarnia szalała na pobliskim placu zabaw, jak i ogromnym trawniku, podczas gdy rodzice uczestniczyli w grach prowadzonych przez oo. Jozuego i Augustyna.

Rozstaliśmy się, życząc sobie nawzajem błogosławionych wakacji, owocnego udziału w rekolekcjach, jak i ponownego spotkania na wrześniowym rozpoczęciu kolejnego roku formacyjnego ekip.

Jadwiga i Michał Maniewscy (5. Ekipa wrocławska)

 

Sulistrowiczki, Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady – 16 czerwca w tym uroczym miejscu, otoczonym lasami, pod górą Ślęża, zgromadzili się całymi rodzinami członkowie Ruchu END.

W postawie ogromnej wdzięczności za obfite łaski,  wysławialiśmy Pana Boga na Mszy Świętej, która rozpoczynała uroczystość Zakończenia Roku Formacyjnego. Nie oznacza to jednak, że przez wakacje nie obowiązują nas punkty wysiłku duchowego, nad którymi  pracowaliśmy przez ostatnie 10 miesięcy. Wręcz przeciwnie, okres wakacyjny jest takim czasem, który wymaga zwiększonej dyscypliny aby nie zboczyć ze wspólnej, małżeńskiej drogi do świętości.

Po Eucharystii zgromadziliśmy się na zielonych terenach Ośrodka Caritas. Rzadko można spotkać taki widok, gdzie kilkadziesiąt małżeństw i jeszcze więcej dzieci, wspólnie spotykają się w radosnej, przyjacielskiej, piknikowej atmosferze. Każdy przyniósł coś na wspólny stół, więc nie zabrakło rozmaitych pyszności. Rolą mężczyzn było upieczenie i dostarczenie kobietom i dzieciom kiełbasek z ogniska. Nasze pociechy czuły się jak w Raju, biegając beztrosko po zielonych terenach ośrodka robiąc fikołki i inne akrobacje, korzystając z placu zabaw do woli.

Dobrze jest zatrzymać się w biegu i spotkać z przyjaciółmi, którzy zawsze wesprą w każdej potrzebie. Mieliśmy okazję usłyszeć wyjątkowe świadectwo małżeństwa, które opowiedziało nam jak potężna siła drzemie w zawierzeniu się woli Boga i modlitwie wstawienniczej za zdrowie małego Stasia, który błyskawicznie powrócił do zdrowia po rozległym oparzeniu. W każdym słowie tych rodziców, było tyle wdzięczności, że wszyscy poczuliśmy jak wielki i dobry jest nasz Tato w Niebie i jak bardzo troszczy się o nasze sprawy.

Mogliśmy wysłuchać pięknych świadectw par posługujących w Ruchu – pary informacyjnej, pilotującej, łącznikowej które pomimo natłoku obowiązków, angażującej pracy, braku czasu, wielodzietności, powiedziały Panu Bogu TAK, oto ja, poślij mnie. Okazuje się, że otworzenie się na służbę innym powoduje niesamowity wzrost i rozwój. Przepełnia nas nowymi doświadczeniami. Co więcej każdy otrzymuje odpowiednie dary Ducha Świętego wtedy, gdy przyjmie powołanie. Wtedy jesteśmy w stanie zrobić rzeczy, których sami nigdy byśmy się nie podjęli.

Wielokrotnie obserwowaliśmy, że Bóg sam znajdzie odpowiedzi czas i miejsce aby wezwać nas do podzielenia się z innymi swoim życiem. Doda nam otwartości serca, miłości, serdeczności i wiary.

Zakończenie Roku Formacyjnego jest wydarzeniem bardzo budującym, ponieważ widzimy prawdziwe przykłady, jak Duch Święty działa w codziennym życiu. Nie bójmy się więc posługiwania na chwałę Bożą, bo to jest prawdziwa łaska, którą obdarowuje nas Ojciec. Do jej wypełnienia z pewnością otrzymamy wszystkie niezbędne narzędzia.