aIMG_9577WIELKOPOLSKA

14 kwietnia 966 r. była Wielka Sobota. Tę datę historycy wskazują jako najbardziej prawdopodobny dzień przyjęcia przez pierwszego historycznego władcę Polan – Mieszka I Chrztu św. Czy było to w Poznaniu na Ostrowie Tumskim, czy na Ostrowie Lednickim, czy też w Gnieźnie, o to historycy toczą spór, który najprawdopodobniej  nigdy nie zostanie do końca rozstrzygnięty. Z całą pewnością jest to data jednego z najważniejszych, albo wręcz najważniejszego wydarzenia w historii dziejów naszego narodu i państwa.

Z tej okazji w dniach od 14 do 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu miały miejsce uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i kościelnych, zaproszonych gości z kraju i zagranicy oraz tysięcy Polaków, którzy niekiedy na uroczystości przybyli z odległych zakątków kraju i z zagranicy. O przebiegu obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski można przeczytać w licznych artykułach w prasie i w internecie.

Jako małżeństwa z Equipes Notre Dame również wnieśliśmy swój wkład w uświetnienie obchodów tego jubileuszu. W czwartek, 14 kwietnia, w poznańskiej Farze miało miejsce całonocne Czuwanie Maryjne przy obrazie Nawiedzenia MB Częstochowskiej. Po uroczystym przywitaniu obrazu przez zgromadzonych biskupów i księży rozważania i modlitwy adoracyjne prowadziły poszczególne wspólnoty. Nam, jako małżeństwom z END, przypadł zaszczyt zainicjowania adoracji i poprowadzenia modlitw przez pierwsze pół godziny.

W sobotę, 16 kwietnia, uroczystości odbywały się przez cały dzień na poznańskim stadionie. Były rozważania, świadectwa, pieśni i tańce. Kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza św., w czasie której m.in. chrzest oraz sakramenty Eucharystii i bierzmowania przyjęły dwie dorosłe osoby. Zakończeniem dnia było wystawienie musicalu „Jesus Christ Superstar”.

Dla małżeństw z Equipes Notre Dame zakupionych zostało 140 wejściówek. (Niektórzy z naszych członków byli także obecni na stadionie, ale w ramach innych wspólnot np. kół Caritas, Duszpasterstwa rodzin, jako szafarze… oraz jako członkowie 1050-osobowego chóru.) Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście Wielkopolanie. Z ogromną radością powitaliśmy małżeństwa reprezentujące Sektory Kujawski, Mazowiecki i Podlaski oraz małżeństwa przybyłe z Niemiec. Na stadionie przez cały czas panowała podniosła, lecz pełna radości atmosfera. Czuło się, że jednoczy nas 1050-letnia tradycja państwowości i chrześcijaństwa i duma, że jesteśmy Polakami – synami i córkami tego narodu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które niekiedy mówią więcej niż słowna relacja.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus królujący naszemu narodowi od ponad 1000 lat

 Ania i Jurek Kolbuszowie – Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolskiego