Agnieszka i Marek z Wrocławia Aktem zawierzenia rodzin z diecezji legnickiej, a także podjęciem postanowienia o duchowej adopcji rodzin, które stoją z daleka od wiary, oraz podpisaniem i wysłaniem petycji do Rządu w sprawie ochrony rodziny i młodego pokolenia przed zdeprawowaniem, zakończył się Diecezjalny Kongres poświęcony rodzinie. Odbył się on w sobotę 18 maja 2013 roku w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, pod hasłem „Rodzina solą ziemi”. Udział wzięło prawie 3 tys. osób. Wydarzenie przygotowywane było od ubiegłego roku, m.in. poprzez katechezy w diecezjalnym Radio Plus i legnickiej edycji tygodnika „Niedziela”, poprzez wprowadzenie wezwania w modlitwie wiernych podczas Mszy św. za rodziny i Kongres, nowennę do Świętej Rodziny i św. Józefa w intencji rodzin diecezji i Kongresu czy też Wielkopostny List Pasterski Biskupa Legnickiego pt. „Rodzina solą ziemi”. Głównym punktem tego wydarzenia, była Eucharystia, sprawowana przez prawie 60 prezbiterów, pod przewodnictwem ks. prał. Józefa Lisowskiego, Kanclerza Kurii, który reprezentował Biskupa legnickiego, aktualnie przebywającego w szpitalu. Homilię wygłosił ks. dr Bogusław Wolański, diecezjalny duszpasterz rodzin. Nawiązał w niej do aktualnej sytuacji rodzin. Wyjaśnił, że przyjęte hasło Kongresu przypomina, że to właśnie rodzina, tak jak sól, jest potrzebna do zachowania czegoś przed zepsuciem, a także nadaje smak pokarmom. Podobnie rodzina, ma być dla świata czymś wartościowym i trwałym. „Przybyliśmy dziś do tego sanktuarium, aby uczyć się w szkole rodziny prowadzonej przez Maryję i św. Józefa, jak być „solą” dla współczesnego świata – mówił kaznodzieja.

Szczególnym wydarzeniem podczas Eucharystii był sakrament małżeństwa, zawarty przez Katarzynę i Grzegorza Żurków. Pan Grzegorz, jest związany z Krzeszowem przez swoją pracę, jako kierownik ds. Sanktuarium. Nie brakowało więc wielu życzeń od licznej grupy uczestników uroczystości. Na zakończenie Mszy św. wszyscy uczestnicy złożyli Akt zawierzenia rodzin Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi. Kongresowi towarzyszyły także: prelekcja Andrzeja Ładyżyńskiego (Wrocław) o wartości rodziny; występy chóru „Millenium” (Wałbrzych) i kapeli góralskiej „Janicki” z Borówna, świadectwo dotyczące życia rodzinnego złożone przez Dariusza Kowalskiego – aktora Teatru Nowego w Łodzi, występ zespołu Ocelot ze Złotoryi (zespół ten miał swój występ na Gali Mistrzów Sportu w Warszawie w dniu 5.01.2013 r.) oraz piknik rodzinny. Wydarzeniu towarzyszyła też wystawa o obronie życia ludzkiego. Podczas Godziny Świadectw zaprezentowały się wszystkie ruchy i stowarzyszenia, które są związane z działalnością w rodzinie i na rzecz rodzin : Domowy Kościół, Ruch Szensztacki, Spotkania Małżeńskie, nie zabrakło oczywiście małżeństwa z “młodej” Ekipy jeleniogórskiej, którą reprezentowali Martyna i Andrzej Migdalscy. Podczas tego spotkania, przedstawiono apel do Rządu w sprawie ochrony rodziny i młodego pokolenia przed zdeprawowaniem. Podpisali go Liderzy i Przewodniczący Ruchów i Stowarzyszeń. W trakcie trwania kongresu każdy ruch miał wystawiony namiot w którym można było zasięgnąć informacji o tym jak działa, wymienić się doświadczeniami, obejrzeć wydawnictwa i broszury wydawane przez te stowarzyszenia a także skosztować słodkich wypieków. Pielgrzymowanie rodzin zakończono Koronką do Bożego Miłosierdzia i koncertem Eleni, która wystąpiła wraz z zespołem.

Nasze odczucia na gorąco z udziału w kongresie są bardzo pozytywne – pokazana została w swoim bogactwie wielość ruchów działających w Kościele na rzecz rodziny i małżeństwa – dla ludzi nie związanych z żadnym z nich a poszukujących swojej drogi rozwoju duchowego, była to doskonała okazja aby się z nimi zapoznać i większa możliwość dokonania wyboru. Kongres ten, jak również przygotowania do kongresu pokazały nam jak ważna i owocna jest ich wzajemna współpraca. Dało się odczuć działanie Ducha Świętego, ze względu na obecność bardzo wielu życzliwych i otwartych serc, bez względu na to z jakiego ruchu człowiek się wywodzi. Uzmysłowiliśmy sobie przez prelekcję oraz homilię jak bardzo ważnym ogniwem dla kościoła i społeczeństwa jest rodzina, że na niej spoczywa odpowiedzialność za przyszłość oraz że jej powołaniem jest służba i świadectwo dawane na co dzień w miejscu jej funkcjonowania. Wielką radością była dla nas obecność małżeństw z Wrocławia i Polkowic (nawet z małymi dziećmi). Pomimo,że było to święto naszej diecezji,to swoją obecnością i wsparciem dali świadectwo jedności i odpowiedzialności za ruch i Kościół. Była to także okazja umożliwiająca bliższe poznanie się ekipom na co dzień nie spotykających się w szerszym gronie. Zawierzenie rodzin Matce Bożej Łaskawej i św. Józefowi było dla nas aktem wielkiej troski o rodziny w czasie ogólnego podważania jej wartości.

Pozdrawiamy serdecznie z ziemi jeleniogórskiej

Justyna i Radosław Iwańcowie

Nagrania audio ( w tym świadectwa) :
http://www.legnica.fm/index.php/kosciol/14163-bez-rodziny-nie-ma-przyszlosci-kongres-rodzin-w-krzeszowie-foto

Galeria zdjęć