Brama Jubileuszowa

W sobotnie przedpołudnie 5 marca małżonkowie z małopolskiego sektora END spotkali się w Opactwie Cystersów w Mogile (Kraków Nowa Huta) na Wielkopostnym Dniu Skupienia. Przebieg ponad pięciogodzinnego spotkania został w szczegółach zaplanowany pod czujnym okiem pary odpowiedzialnej sektora. Wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe, tak aby małżonkowie jak najlepiej skorzystali zarówno dzieląc się osobistymi doświadczeniami w drodze do Pana jak i pogrążając się w modlitwie.
Zaczęliśmy od krótkiej modlitwy i nadspodziewanie wymagającego obejścia na kolanach ołtarza w kaplicy cudownego Krzyża. Dobrze, że tradycja zadowala się jednym okrążeniem.
Po doświadczeniu fizycznego aspektu pielgrzymowania wysłuchaliśmy bardzo ciekawej konferencji o regule życia przedstawionej przez małżeństwo Kukołowiczów z Warszawy. Dla większości z nas było to zupełnie nowe spojrzenie na tenże punkt wysiłku.
Po prelekcji podzieliliśmy się na małe grupy i dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami w oparciu o bardzo pomocne pytania podsunięte nam przez organizatorów.
Ubogaceni duchowo i pełni zapału do podejmowania na nowo reguł życia pokrzepiliśmy się darami stołu. Jako, że przeżywaliśmy dzień skupienia, nie mogło odbyć się bez adoracji Najświętszego Sakramentu. Odbyła się ona jako kontynuacja nabożeństwa pokutnego pięknie ubogaconego przez Marysię i Kubę oprawą muzyczną. Nabożeństwo pokutne, sakrament pojednania oraz słowo ks. Pawła Mieleckiego w głęboki sposób wprowadziło nas w przeżycie Jubileuszu Roku Miłosierdzia małżonków END. Tak przygotowani duchowo zgromadziliśmy się przed Bazyliką aby uroczyście przejść przez Bramę Jubileuszową Roku Miłosierdzia. Jak ks. Paweł zapowiedział, efektów dźwiękowo-świetlnych nie było. Przyjęliśmy to jako znak, że Duch Święty obdarowuje nas łaską w bezdźwięczny acz subtelny sposób.
Klamrą zamykającą była Eucharystia, kiedy mogliśmy jeszcze bardziej nasycić się słowem i przyjąć do serca Pana Jezusa.
Na sam koniec organizatorzy przygotowali odrobinę przyjemności jaką było zwiedzanie Opactwa przeprowadzone przez o. Macieja.
Nakarmieni Słowem Bożym i umocnieni świadectwami członków Equipes Notre Dame wróciliśmy do domów wychwalając Pana.

Karolina i Michał Dębiccy – ekipa X