Droga krzyżowaDzień 7.02.2015 był dla nas dniem wyjątkowym. Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w Wielkopostnym Dniu Skupienia END, który odbywał się we Wrocławiu. Dla naszej Ekipy ten dzień był jednak czymś więcej…

Przed uroczystością, na spotkanie przybyły osoby, które postanowiły przyjąć na siebie odpowiedzialność za swoje małżeństwa i zawiązać Ekipę wrocławską nr 8. Małżonkowie zostali  powitani przez Parę Sektora Dolnośląskiego – Anię i Leszka Gerste, którzy zadbali o to, aby przybliżyć nam historię i wartości wspólne dla całej wspólnoty END. Nie mieliśmy wątpliwości, że właśnie taką drogą chcemy podążać, że jest dobra dla wzrostu naszego małżeństwa i całej rodziny. Potem mieliśmy okazję poznać Parę Łącznikową naszej Ekipy Monikę i Marcina Konopków jak i Parę Odpowiedzialną za całą Polskę – Lucynę i Krzysztofa Wysockich, którzy z niezwykłym zaangażowaniem i życzliwością opowiadali nam o swoim doświadczeniu w Ekipach i oferowali pomoc, wsparcie i dobrą radę. Wszystkie pary odpowiedzialne zaskoczyły nas taką… normalnością. Nawet  pomimo różnic wiekowych, można było swobodnie i otwarcie porozmawiać. Do końca dnia towarzyszyła nam przesympatyczna atmosfera.

Następnie odbyła się konferencja dotycząca modlitwy osobistej, którą poprowadził ojciec Jozue. Wydawałoby się, że trudno jest powiedzieć wykład o modlitwie osobistej, który trafiłby w serce do każdego z osobna – jednak tak właśnie było. W trakcie konferencji, mieliśmy wrażenie, jakby ktoś czytał nam w myślach i wypowiadał je na głos. Były to myśli, do których trudno jest się czasem przyznać, raczej się je tłumi gdzieś w środku. Uświadomiliśmy sobie jak ważna jest modlitwa w życiu i że nie wolno być w tej kwestii biernym ani też obojętnym.

Potem nasze rozważania na temat modlitwy przeniosły się do małych grup, gdzie dzieliliśmy się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami i realnym świadectwem działania Boga w naszym życiu. Niezwykle cenne były rozmowy, które nawiązały się w grupkach, ponieważ było wtedy widać jak wielka jest miłość i moc naszego Boga, pośród tych, którzy się do niego uciekają.

Po tych rozważaniach przyszedł czas na degustację pyszności, które wszyscy przygotowaliśmy w swoich domach i przynieśliśmy na tą okazję, aby wspólnie cieszyć się z możliwości spotkania i uczestniczenia w Wielkopostnym Dniu Skupienia. Każdy taki poczęstunek jest okazją do zawiązania bliższych relacji i więzi z innymi małżeństwami, poznania nowych osób, usłyszenia wspaniałych świadectw działania Chrystusa w życiu innych ludzi.

A czas tak szybko mijał, że nawet się nie spostrzegliśmy, a już przyszła pora na Drogę Krzyżową. Aby ten moment był jeszcze bardziej uroczysty i podniosły, każda z Ekip przygotowała poruszające serca rozważania do stacji. Nie zabrakło również oprawy muzycznej, która uświetniła później również Eucharystię. Po Mszy Świętej nastąpił w końcu ten moment – przyjęcie Karty Equipes Notre-Dame. Byliśmy świadomi, że to dopiero początek naszej drogi małżeńskiej z Panem Bogiem i wielkim wsparciem od Niego. Każda para przyjmująca Kartę wyraziła gorące pragnienie przynależności do Ruchu END i zaakceptowała punkty wysiłku, które są zawarte w programie. Mamy teraz wielu nowych przyjaciół oraz Boże Błogosławieństwo, które zabieramy do naszego codziennego życia.

Justyna i Mariusz