WDS_Łomża2015

Spotkanie formacyjne – Wielkopostny Dzień Skupienia w rejonie łomżyńskim END odbył się 22.02.2015 roku w Łomży w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Był to dla nas czas niezwykłych doświadczeń, choć trwał zaledwie kilka godzin. Grupa małżeństw z 5 ekip z Łomży, Grajewa, Somianki, Zambrowa i z ekip pilotowanych z Augustowa, Grajewa i Łomzy wraz z kapłanami, zjednoczona w Chrystusie i dla Chrystusa; to wspaniałe świadectwo życia według zasad Ewangelii. W zawiązaniu wspólnoty, modlitwach i pieśniach do Ducha Świętego poczuliśmy niezwykłą siłę i jedność zgromadzonych, a uścisk ręki uświadomił nam, że jesteśmy wspólnotą ludzi zmierzających w tym samym kierunku.
Droga krzyżowa w Kościele rozważana była w kontekście małżeństwa i rodzicielstwa. Kolejne stacje, czytane przez pary ekipowe, zanurzały nas w cierpienie Jezusa oraz były swoistym rachunkiem sumienia dla małżonków i rodziców. Rozważania dotykały różnych sfer naszego życia. Niektóre z nich uśpiliśmy w sobie lub też nie zwracaliśmy na nie szczególnej uwagi. Myślimy, że każdy z nas wsłuchując się w czytania, rozważał je w sercu i mógł dostrzec, co należy jeszcze zmienić, aby nasze życie rodzinne i małżeńskie było pełniejsze i bardziej owocne.

Punktem kulminacyjnym była Eucharystia, sprawowana nie tylko w intencji rodzin z END, ale również za dusze dzieci, które odeszły do Boga, pozostawiając cierpiących rodziców. Po Mszy Świętej i wspólnej agapie, konferencję (a raczej świadectwo) na temat modlitwy orędowniczej wygłosili Małgorzata i Joachim Grzonkowie – para odpowiedzialna za Orędownictwo i Stowarzyszenie Przyjaciół O. Caffarela w Regionie Polska. Jesteśmy pod wrażeniem ich świadectwa życia i zaangażowania w rozwój ruchu. Wierzymy, że przykład i słowa, którymi nas urzekli , pociągną wiele małżeństw do wstąpienia w szeregi ludzi modlących się za innych i w imieniu innych.

Chcemy gorąco podziękować Wiesi i Krzysztofowi Staniszewskim oraz ludziom, którzy przyczynili się do organizacji tegoż dnia skupienia. Pamiętamy również o Kaplanach, którzy byli z nami, gościli nas, głosili słowo Boże i błogosławili……
Takie spotkanie na progu Wielkiego Postu, na pewno zaowocuje jego głębszym przeżyciem i nowymi postanowieniami w rozwoju duchowym naszych małżeństw.

Wanda i Rafał Turek, Somianka