W ciepły, sobotni poranek (05 września br.) do parafii p.w. Narodzenia N.M.P. i św. Jana Ewangelisty we Włocławku przybyły odświętnie wyglądające pary małżeńskie z Sektora Kujawskiego, z dziećmi i bez. Chociaż w reżimie sanitarnym, to było to spotkanie przyjaciół: małżeństw z ekip END i tych, które właśnie ukończyły pilotaż. Zmęczeni podróżą zostaliśmy pokrzepieni przy zastawionych łakociami stołach.
Po wymianie uścisków i serdeczności w gronie naszej, nowo-tworzonej ekipy oraz innych sympatycznych osób, które poznaliśmy w Kazimierzu Biskupim udaliśmy się do świątyni. Tu wysłuchaliśmy słów wprowadzenia, które skierował do nas ks. Roman Żerkowski – doradca duchowy ekipy sektora oraz para sektora tj. Mirka i Roman Sieradzcy. W tej części spotkania zostało sformułowane i ogłoszone hasło na nowy rok formacyjny:
Małżeństwo – Sakrament Misji.
Punktem kulminacyjnym tego dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Biskup Włocławski Wiesław A. Mering, a towarzyszyli mu kapłani będący doradcami duchowymi ekip z Sektora Kujawskiego.
W trakcie tej Mszy św. Ksiądz Biskup wygłosił do nas homilię, w której przekazał kilka fundamentalnych myśli dotyczących istoty miłości i małżeństwa w kontekście realiów współczesnego życia i trudności z tym związanych. To co nas szczególnie poruszyło, to świadomość tego, że najcenniejszą rzeczą jaką możemy podarować naszym dzieciom, która będzie miała wpływ na ich dalsze dorosłe życie, to właśnie nasza małżeńska miłość.
Dla nas małżonków, którzy właśnie zakończyliśmy roczny okres pilotażu, ważnym i symbolicznym momentem było przyjęcie ikony Św. Rodziny z rąk Księdza Biskupa. Zgromadzeni u stóp stołu Pańskiego oczekiwaliśmy na włączenie nas do grona członków Ruchu Equipes Notre – Dame.
Małżeństwa odpowiedzialne za prowadzenie ekip otrzymały świece z logo END i hasłem: Małżeństwo – Sakrament Misji.
Po przerwie na posiłek wysłuchaliśmy konferencji księdza dra Mariusza Wojnowskiego pt. „Misja pary małżeńskiej w Kościele i świecie”. W tym momencie stało się jasne, czym jest sakrament małżeństwa i jak szeroko i wielopłaszczyznowo należy rozumieć jego misję. Dla nas szczególnie inspirująca wydała się myśl o byciu misjonarzem wobec współmałżonka – o potrzebie podejmowania wysiłków na rzecz rozwoju w wierze i zbawienia małżonka.
Adoracja Najświętszego Sakramentu była momentem zatrzymania się w ciągu wydarzeń tego radosnego spotkania. Oto zrobiliśmy, co zostało zaplanowane, wysłuchaliśmy słów jakie do nas skierowano, posileni ciałem Chrystusa stanęliśmy przed Nim twarzą w Twarz. Daliśmy jeszcze Zbawicielowi czas, aby On sam, z wysokości ołtarza, patrzył w nasze serca. Aby dotykał je Swoim świętym, kojącym spojrzeniem i również abyśmy w tym promieniu Bożego światła mogli lepiej widzieć kondycję naszego wnętrza. Dla nas to działanie Bożej obecności było zdecydowane i wyraźne. Widzieliśmy jego skutki na promieniejących twarzach uczestników spotkania i słyszeliśmy w wypowiadanych słowach, a co dla nas istotne, wróciliśmy umocnieni, napełnieni pokojem i nową nadzieją.
Chwała Panu
Beata i Krzysztof Głowienka

Lnk do zdjęć:https://drive.google.com/drive/folders/1icZwl-EVwqePdLenhw2UoWaaM7WRJkcS?usp=sharing