21 lipca 2012 roku w Brazylii w stolicy tego kraju rozpoczęło się XI Międzynarodowe Zgromadzenie Equipes Notre – Dame. W Zgromadzeniu tym bierze udział 7600 osób z 64 krajów, w tym 5800 z Brazylii. Wraz z małżeństwami przybyło około 400 kapłanów – Doradców Duchowych ekip. Polskę reprezentuje 11 małżeństw i 4 kapłanów.
Zgromadzenie odbywa się pod hasłem „Odważyć się żyć Ewangelią”. Małżeństwa pragną wychwalać Boga poprzez świadectwo ich miłości małżeńskiej i miłości do bliźnich. Chcą być żywym symbolem miłości Chrystusa, świątynia Ducha Świętego. Poprzez sakrament małżeństwa pragną głosić światu wartość miłości małżeńskiej.
Symbolem Zgromadzenia jest para małżeńska trzymająca się za ręce jako znak duchowości małżeńskiej, która wspólnie przezywa swoje radości i troski. Przewodnikiem ich życia małżeńskiego jest Chrystus – czego symbolem jest znak krzyża na dziobie łodzi.
Łódź płynąca po wodzie, która podobnie jak życie małżeńskie bywa spokojne lub czasem wzburzone pokonuje wszelkie trudności wpatrując się w swojego Przewodnika. Małżonkowie trzymają sieć w której widoczna jest Matka Boża z Aparecidy – patronka Brazylii. Pod jej opiekę oddano również XI Zgromadzenie.
Uczestników przywitali gospodarze – Para Super-Regionu Brazylia – Cida i Raimundo Almeida Araujo oraz Para Światowa Maria Carla i Carlo Volpini. Podczas ceremonii otwarcia Zgromadzenia został odczytany list Ojca Świętego Benedykta XVI skierowany do uczestników. Następnie został wprowadzony symbol Zgromadzenia, po którym zaprezentowano strefy: małżeństwa z poszczególnych krajów wniosły flagi i symbole swojego państwa. Na zakończenie ceremonii uroczyście zostało wniesione Pismo Święte.
Maria i Leszek Kukułkowie
Zdjęcia Leszek Kukułka