W ostatnią sobotę czerwca, w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej Sektor Podlaski zakończył rok formacyjny 2021/22. Wyjątkowość tego miejsca, miłe wspomnienia, uroki tamtejszego krajobrazu, piękna pogoda i perspektywa spotkania endowskich przyjaciół sprawiły, że ochoczo pielgrzymowaliśmy tego dnia do Naszej Pani. Radosne, powitalne rozmowy przy kawie, herbacie i ciastku uświadomiły nam jak bardzo podczas pandemii brakowało nam takich spotkań. Wyprzytulani i uradowani udaliśmy się do pobliskiego kościoła, gdzie oficjalnie wszystkich zebranych powitali Basia i Kazik Karwowscy – Para Sektora Podlaskiego. Basia i Kaziu swoją serdecznością i pogodą ducha dobrze przysposobili nas do wspólnotowego przeżywania tego spotkania. Bardzo się ucieszyliśmy, że mogli być z nami Helenka i Paweł Kukułowiczowie – para odpowiedzialna za Super-Region Polska-Europa Środkowa, którzy podzielili się z nami swoimi doświadczeniami. Ich piękne świadectwo wspólnego podążania drogą punktów konkretnego wysiłku zrobiło na nas wielkie wrażenie. Jesteśmy wdzięczni im za szczerość i wiele zawartych w ich wypowiedzi cennych wskazówek. To wielka radość widzieć jak Bóg zmienia serca, jak wzrastają w miłości, wzajemnym zrozumieniu i małżeńskiej jedności. Refleksje wywołane wypowiedzią Helenki i Pawła pogłębiliśmy adorując Najświętszy Sakrament, podążając za modlitewnymi rozważaniami przygotowanymi przez ekipę S2. Następnie uczestnicząc we mszy świętej, której przewodniczył doradca duchowy Ekipy Sektora Podlaskiego ks. Robert Szulencki, dziękowaliśmy Bogu za kolejny rok pracy w ruchu duchowości małżeńskiej, za 20 lat Ruchu END w Polsce oraz wszelkie otrzymane łaski. Dokonaliśmy również aktu zawierzenia Matce Bożej naszych małżeństw, naszych rodzin, doradców duchowych i całego Ruchu. W dzień 25 czerwca, we wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, wpatrywaliśmy się wzrokiem duchowym w Maryję, szukając w Niej wskazówek do dalszej naszej wspólnej drogi. Głoszący homilię ksiądz Wojciech Jabłoński – doradca duchowy ekipy A2 zaproponował, żeby szukać ich w samym słowie MATKA: M – miłość, A – adoracja, T- troska, K- krzyż, A- amen. Genialny klucz! Dziękujemy! Dostaliśmy receptę na nasze duchowe dolegliwości i pamiętamy, że nie wystarczy mieć lekarstwa, trzeba je jeszcze zażywać. Podczas homilii robiliśmy w duchu rachunek sumienia odpowiadając na wiele pytań: Czy prawdziwie kocham i w czym się to objawia? Czy dbam o osobiste spotkania z Jezusem w ciszy? Czy troszczę się o siebie, małżeństwo, rodzinę w najprostszych rzeczach? Czy próbuję zrozumieć, że nie ma świętości bez krzyża? Czy umiem mówić codziennie „Bądź wola Twoja” chociaż rzeczywistość jest daleka od moich oczekiwań? To były cenne przemyślenia, które mamy nadzieję długo pamiętać.

Na zakończenie mszy świętej Para Sektora podziękowała Marii i Zdzisiowi Jurkiewiczom oraz Eli i Wojtkowi Staniszewskim za pełnione posługi Par Łącznikowych. Po tradycyjnym wspólnym zdjęciu przyszedł czas na obiad, przyjazne rozmowy, dzielenie się życiem i wspólny, radosny śpiew przy akompaniamencie gitary i cudownej harmonijki. Po biesiadowaniu zostaliśmy zaproszeni do spotkania w grupach mieszanych. Była to okazja do wymiany refleksji, wzajemnego poznania się i ubogacania swoim świadectwem. Całe spotkanie zakończyło się wspólnym odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i Magnificat. Nie mogło brakować na koniec indywidualnych wędrówek do pięknie położonej Kapliczki Najświętszej Maryi Panny i modlitw przed cudownym obrazem Matki Bożej Studzieniczańskiej.

Bogu niech będą dzięki za to wspólne, przeniknięte Bożą obecnością świętowanie, pełne serdeczności, otwartości i radości. Jesteśmy wdzięczni ekipom augustowskim – gospodarzom miejsca za muzyczne uatrakcyjnienie tego dnia i trud organizacyjny. Dobrze że jesteście!

Basia i Kazik Karwowscy dziękowali już wszystkim za wszystko, a my chcemy podziękować im za to, że swoją posługę Pary Sektora sprawują zawsze z uśmiechem na ustach, spokojem, niezwykłą serdecznością i otwartością serca. Bóg Wam zapłać!

Beata i Andrzej Garliccy z ekipy Ł1