Na początku roku formacyjnego 2017/2018 przyjęliśmy jako zadanie organizację zakończenia tego właśnie roku . Ekipa M-1 zakończenie zorganizować miała wspólnie z Ekipą M-2 oraz Szamotuły. We wrześniu 2017 r. termin czerwcowy 2018 r. wydawał się bardzo odległy. Nagle, po kilku spotkaniach w Ekipie oraz stałych punktach organizacyjnych ( Święto Karty, Dzień Skupienia czy Spotkanie różańcowe ) zbliżył się termin 16 czerwca – Spotkanie Sektora jako zakończenie roku formacyjnego. Z pewnymi perturbacjami – jak to bywa – udało się wszystko zorganizować. Miejsce spotkania – sala dawnej Harcówki, obecnie filia szkoły podstawowej. Miejsce to miało parę argumentów np. bliskość kościoła, wystarczająca ilość miejsc parkingowych czy bardzo fajny plac zabaw z którego chętnie skorzystają najmłodsi . W przeddzień spotkania przygotowaliśmy salę. Plan zakończenia pracy roku formacyjnego 2017/2018 wyglądał następująco :

– godz.11,00 spotkanie par odpowiedzialnych kończących posługę ;

– godz.12,00 (równolegle) spotkanie par pilotujących;

– godz.14,00 msza św.;

– godz. 15,30 agapa i ok. godz. 17-17,30 zakończenie.

   W dniu 16 czerwca na godz. 11,00 przyjechały  pary odpowiedzialne ale także tylko reprezentanci par . Spotkanie par odpowiedzialnych prowadziła Para Sektora Wielkopolskiego Paulina i Marek Liszkowscy. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Ekip podzielili się osiągnięciami w Ekipach ale także bolączkami które w niektórych Ekipach dotyczą np. braku doradcy duchowego, trudności małżonków w realizacji niektórych punktów wysiłku czy nieprzyjęcie karty przez małżonków.  Na szczęście wszyscy z wielką nadzieją patrzą w przyszłość widząc i wiedząc, że z pomocą Bożą trudności te zostaną pokonane.  

O godz.12,00 rozpoczęło się spotkanie par pilotujących  dotyczące bieżących zagadnień – spotkanie prowadziła para z Ekipy P-8, Ewa i Maciej Hudziak , która także zapewniła oprawę muzyczną mszy św.

Wszelkie spostrzeżenia , radości, osiągnięcia i problemy obu spotkań postanowiono ofiarować na ołtarzu w trakcie mszy św.

Krótką informację przed mszą przekazała para odpowiedzialna Super Regionu Polska Lucyna i Krzysztof Wysoccy. Kończąc swoją posługę w tej roli podziękowali wszystkim za wsparcie modlitwą i czynem we wszystkich działaniach za które byli odpowiedzialni oraz prosili o taką samą ofiarę dla nowej pary – Heleny i Pawła Kukołowiczów .   

Msza rozpoczęła się o godz. 14,00 uroczystym wejściem procesyjnym  księdza dziekana , proboszcza tutejszej parafii , doradcy duchowego Ekipy Międzychód-1 , Romana Grocholskiego w koncelebrze z doradcą    duchowym Ekipy Sektora – ksiądz Krzysztof Musiał oraz doradcą duchowym Ekipy Regionu I – ksiądz Rafał Czerniejewski.

Przewodniczący mszy św. powitał bardzo serdecznie wszystkich przybyłych na tę uroczystość wyrażając swoje wielkie zadowolenie z tej okazji.

Kazanie w trakcie mszy św. wygłosił ksiądz Krzysztof Musiał.

Wydarzeniem w trakcie mszy św. był fakt przyjęcia  Karty END przez dwa , młode małżeństwa. Z przyczyn niezależnych pozostałe 3 małżeństwa przygotowane pilotażem  do przyjęcia karty- przyjmą ją w innym terminie.

Paulina i Marek wyrazili także swoje gorące podziękowanie kończącym posługę jako pary łącznikowe  trzem małżeństwom : Ewie i Jurkowi, Teresie i Mariuszowi oraz Oli i Grzegorzowi.

Wielkim pozytywnym obrazem spotkania a przede wszystkim mszy św. była ilość dzieci i następujący obrazek: dziewczynka 2-3 letnia trochę niecierpliwa na początku mszy , niezmiernie ożywiła się na „przekażcie sobie znak pokoju”, zaczynając od Rodziców i brata poszła jedną ławkę do tyłu i trzy ławki do przodu z wyciągniętą rączką  zaskakując swoją odwagą i samodzielnością dorosłych, nieznanych jej przecież uczestników mszy.

Po mszy św. spokojnie, spacerkiem przeszliśmy ok. 300 m piękną aleją kasztanową do Harcówki. Tam już czekał ciepły posiłek , gorąca kawa i herbata ze słodkościami. Wszystko odbyło się sprawnie i bez zamieszania. Rozmowom, informacjom tym mniej ciekawym ale też i tym bardzo radosnym nie było końca. Dzieci miały wielką frajdę korzystając z placu zabaw.

Około godz. 17  żegnać się zaczęły pierwsze małżeństwa-pożegnaniom nie było końca : jeszcze z tym małżeństwem się nie wyściskaliśmy a tu  podchodzi kolejne . Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni ze spotkania i doznanych wrażeń, wymienionych doświadczeń dziękowali nam, organizatorom.

Organizatorom zaś , pozostało po godzinie 18 ostatnie zadanie – uporządkować salę – to również wypadło szybko i sprawnie. 

Po wszystkim, już w domu usiedliśmy z Kazią na tarasie i podsumowując cały dzień stwierdziliśmy, że minął bardzo pracowicie ale dał nam wiele  dobrego, wiele nowych doświadczeń , spostrzeżeń . Widzimy że Ruch END, pomimo pewnych trudności rozwija się a – co bardzo ważne – jest prowadzonych kilka pilotaży , Kartę END przyjmuje wiele młodych małżeństw , Rodzin z  dziećmi co stanowić będzie o  trwałości Ruchu. Potwierdzenie też znajduje założenie utworzenia nowych Sektorów, co pozwoli na jeszcze większą integrację i tworzenie ściślejszych więzi między małżeństwami.

Niezmiernie zadowoleni z przeżytego spotkania , dziękując wszystkim przybyłym Rodzinom, członkom Ekipy z Szamotuł , M-1 , M-2 ale  przede wszystkim Panu Bogu za pomoc , wsparcie i opiekę

                                                               Kazia  i  Maciej.

Międzychód , dnia 17-18.06.2018 r.  

P.S.

Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać organizatorom – Ekipom z Międzychodu i Szamotuł za pięknie przygotowaną uroczystość. Kochani jesteśmy przekonani , że każdy z uczestników długo i mile będzie ją wspominał a wspaniałe zdjęcia obejrzeć można pod linkiem : https://photos.google.com/share/AF1QipOoqpIJ93ocNBx7vWh-OyNIvA2CJXQeJkTsdVMv5_eTD5vJljL3NxOKd0Co6hSDeg?key=UlZUNXJwQS0zeERJY21FQS16UUdHalhoNDRWQVJ3