21.JPGW dniach od 17 do 20 lipca 2012 roku w Brasilii odbyło się Międzynarodowe Kolegium Par Odpowiedzialnych Equipes Notre – Dame zorganizowane przez pary małżeńskie z Brazylii, a prowadzone przez małżeństwa Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej ERI. Uczestniczyło w nim 28 małżeństw oraz 15 kapłanów – doradców duchowych, którzy przybyli z 18 krajów świata.

Każdego dnia wygłaszane były konferencje przez pary małżeńskie ERI oraz niektóre Pary Odpowiedzialne za Regiony, Superregiony, ks. Richardo Londono. Z konferencją przybył do nas również Kardynał Sao Paulo Dom Odilo Scherer.

Po wysłuchanych konferencjach spotykaliśmy się w małych grupach, aby dzielić się naszymi refleksjami dotyczącymi poruszanych tematów. Tematy te obejmowały różne sfery, a dotyczyły m.in. życia seksualnego pary małżeńskiej, posługi w Ruchu, itp.

W wielkim skupieniu przeżywaliśmy poranną medytację Słowa Bożego, a szczególnie czas całonocnej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Centralnym punktem dnia była zawsze Eucharystia, sprawowana w różnych językach. Patrząc na obecne tam pary małżeńskie z różnych krajów świata jeszcze raz było nam dane dostrzec piękno Ruchu END. Wszystkich łączyła miłość Chrystusa, którą tak bardzo dało się odczuć. Obecni wśród nas kapłani – doradcy duchowi służyli nam swoją radą i swoim kapłaństwem.

Kardynał Sao Paulo mówił z wielką miłością o Kościele w Brazylii, który jest Kościołem otwartym i pragnie łączyć wiarę z życiem. Tematyka przeżywanych spotkań dotyczyła również małżeństw przeżywających trudności. Podkreślano tutaj misyjność naszego Ruchu. Ekipy są misyjne w sakramencie małżeństwa, dlatego trzeba zawsze pamiętać o tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Tym parom mamy służyć nie zapominając o tym, że Ruch END jest dla małżeństw sakramentalnych, które pragną iść drogą świętości. Nasza miłość do Chrystusa powinna się ciągle przemieniać i pogłębiać, powinniśmy go nie tylko celebrować, ale przede wszystkim naśladować. Nie chodzi o fascynację Chrystusem, ale o życie według Jego nauki.

Kolegium jest miejscem szczególnego spotkania i rozeznania, gdzie wiele czasu przeznacza się na wymianę wzajemnych doświadczeń. To czas i miejsce, gdzie w oparciu o podstawowe dokumenty Ruchu, odkrywa się na nowo piękno charyzmatu END na dzisiejszy czas, czego tak mocno doświadczyliśmy.

Podczas ostatniej Eucharystii ustępująca Para Światowa – Maria Carla i Carlo Volpini przekazała posługę nowej Światowej Parze Odpowiedzialnej To i Ze Moura – Soares. W tym samym czasie nastąpiło powołanie par do nowego ERI.

Pary odpowiedzialne za poszczególne strefy to:

Europa Centralna – Georges i Mahassan Khoury z Libanu;
Ameryka – Graca i Roberto Rocha z Brazylii;
Euroafryka – Ana i Vasco Varela z Portugalii;
Eurazja – Peter i Jean Ralton z Australii.
Doradcą Duchowym ERI został ksiądz Jacinto Farias z Portugalii.
Parą Odpowiedzialną Ekipy Satelickiej zostali Edgardo i Clarita Bernal Fandino z Kolumbii, zaś Doradcą Duchowym ksiądz Silwio Cajiao z Kolumbii. Do Sekretariatu Międzynarodowego zostali powołani Paulo i Isabel Amaral z Portugalii.

Przeżywając Kolegium w Brasilii byliśmy zachwyceni wielką życzliwością i otwartością par małżeńskich, które się nami opiekowały. Piękne było również to, że byliśmy z różnych stron świata, różnych kultur i języków, a czuliśmy się jak jedna rodzina. Szczególnie w modlitwie Magnificat jest nasza siła, w tej świadomości, że za nas modlą się pary małżeńskie i kapłani na różnych kontynentach. Pamiętaliśmy o was w modlitwie, prosiliśmy Boga, aby nam wszystkim pomógł zrozumieć i w pełni realizować założenia i cele naszego Ruchu.

Maria i Leszek Kukułkowie

Galeria zdjęć