DSC_0576.JPGZgodnie z harmonogramem dzisiejszy dzień przygotowany przez Strefę Euroafryka rozpoczął się modlitwą w czasie której uczestnicy pochylali się nad słowami z przypowieści o dobrym Samarytaninie: „miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał” (Łk 10, 35). Refleksje do tych słów jak co dnia przygotował i przedstawił Ojciec Timothy Radcliffe, zachęcając aby mieć odwagę pozwolić Bogu burzyć nasze plany.

Następnie ksiądz Ronaldo Londonio wygłosił konferencję pt. „Equipes Notre Dame – dobrzy Samarytanie życia małżeńskiego” zachęcającą małżonków do poszukiwania, aby ich czyny były odpowiedzią na najważniejsze wezwanie Chrystusa: „Idź i ty czyń podobnie”.

Kolejnym elementem tego dnia było świadectwo Pary Odpowiedzialnej Super Regionu Ameryki hiszpańskojęzycznej w jaki sposób małżonkowie Equipes Notre – Dame mogą nieść pomoc innym małżeństwom przeżywającym trudności.

Inne świadectwa dotyczyły pomocy niesionej przez małżeństwa ludziom młodym – Ekipy Młodych. Przedstawili je: Para Super Regionu Portugalia oraz inne małżeństwo z tego Super Regionu.

Po południu małżonkowie po raz ostatni spotkali się w grupach – ekipach mieszanych, dzieląc się w jaki sposób mogą wspierać inne małżeństwa przeżywające trudności, rozwiedzione, w ponownych związkach, tych którzy doznają cierpienia w swym życiu małżeńskim, a także jak powrócić do kraju i z odwagą i entuzjazmem „Odważyć się żyć Ewangelią”.

Maja i Leszek Kukułkowie


Dzień 25.07.2012 r. rozpoczął się jak każdy dzień Międzynarodowego Zgromadzenia w Brasilii poranną wyprawą do Nelson Nilson Gymnasium jak co dnia niestrudzeni Brazylijczycy przywitali nas radosnymi „Buenos dias” (dzień dobry). Przy zajmowaniu miejsc wyczuwało się przyjacielską atmosferę, mieszają się wszystkie języki świata, trwa wymiana drobnych prezentów pomiędzy krzesełkowymi sąsiadami. Godzina 8.30 rozpoczyna się modlitwa „Zdrowaś Maryjo”.
Dzisiaj przeżywamy dzień Euroafryki, parą odpowiedzialną za tę strefę są Anna i Vasco Varela z Hiszpanii. Wspaniały chór odśpiewał Hymn Zgromadzenia, aby rozgrzać nasze serca.

Mottem na dziś są słowa Ewangelii Łk 10, 35: „Miej o nim staranie, a … ja oddam tobie gdy będę wracał”. W krótkim wprowadzeniu Ojciec Timothy Radclif zatrzymał się nad tymi słowami. Angielskie przysłowie mówi: „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o swoich planach”. Miejmy odwagę pozwolić Bogu burzyć nasze plany.
Prezentacja multimedialna ukazała nam obrazy z których wynikało, że pokój rodzi miłość i jedność. Razem możemy nauczyć innych życia Ewangelią. Tą drogą postępują ekipy na całym świecie układając drogę z puzzli do świętości.
Ana i Vacso Varela przedstawili swoją Strefę. Oczywiście nie odbyło się bez gromkich oklasków.

Konferencja Ojca Londonio pochodzącego z Kolumbii dogłębnie poruszyła nasze serca. W kraju tym obecnie panuje przemoc, niesprawiedliwość społeczna i korupcja. Na tle tych wydarzeń rysuje się przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, który zauważył człowieka anonimowego, pobitego, okradzionego z odzienia na granicy życia i śmierci, bez żadnego kontaktu z otoczeniem. To właśnie on jest przedstawicielem nas wszystkich, bo każdy z nas może znaleźć się w tej sytuacji. Przechodzi kolejno kapłan, ale boi się przeciwstawić obowiązującemu prawu, odchodzi w swoją stronę, przechodzi Lewita i postępuje podobnie, dopiero Samarytanin, człowiek wrogi jest w stanie odczuć wewnętrzny ból i utożsamić się z leżącym, zaopiekować się nim. My również mamy podejmować dzieła miłosierdzia wobec par żyjących bez sakramentu małżeństwa. Mamy być dla nich współczesnymi bliźnimi, opiekować się nimi. Jezus mówi: „Idź i ty czyń podobnie”.

Świadectwo pary Clarity i Edgarda Bernal Fandino zwróciło uwagę na pomoc END małżeństwom w kryzysie. Nasz ruch proponuje tym parom Ekipy Tandem i Ekipy Reliance, w których małżeństwa z END towarzyszą im w poszukiwaniu drogi do Boga. Natomiast świadectwo Isabeli i Paulo does Santos oraz Isabel i Paulo Amaral pozwoliło zapoznać się z projektem EJND, czyli Ekipami Młodych, pozwalającymi odkryć im ich powołanie. Ekipy takie istnieją w 13 krajach.
Punktem kulminacyjnym spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa z Portugalii, który w swoim kazaniu pomagał nam zgłębiać słowa Chrystusa i Jego przesłanie do stawania się jeszcze lepszym człowiekiem. Mszę Świętą wzbogaciła procesja z darami „odtańczona” przez przedstawicieli strefy Euroafrykańskiej.

W ekipach mieszanych poruszaliśmy tematy nurtujące małżeństwa z END i podsumowujące kończące nasze międzynarodowe spotkanie. Nie był to jednak koniec dnia, po wyczerpujących zajęciach odbyła się zabawa. Wszyscy ruszyliśmy do tańca w takt brazylijskiej samby. Szkoda, że to już ostatni pełny dzień naszej obecności na XI Międzynarodowym Zgromadzeniu END w Brasilii, ale na głębsze refleksje przyjdzie jeszcze czas.

Agnieszka i Leszek Kaczanowscy
Zdjęcia Leszek Kukułka

Galeria zdjęć