img_20160923_185546W dniu 23 września w parafii p.w. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu przy ul. Kościelnej odbyło się spotkanie z małżeństwem z Międzynarodowej Ekipy Odpowiedzialnej Mahassen i Georges Khoury z Libanu, którzy są odpowiedzialni za Strefę Europy Centralnej, do której należy nasz Super Region.

Rozpoczęliśmy uczestnictwem we  Mszy św. parafialnej o godz. 18.00. W koncelebrze, w intencji Ruchu Equipes Notre – Dame Mszę świętą odprawił ks. Grzegorz Kałdowski MSF – Doradca Duchowy Ekipy Poznań 6. Po mszy gospodarz miejsca – proboszcz, ksiądz kanonik Rafał Czerniejewski zaprosił nas pod figurę Chrystusa, która w przyszłości ma być centralnym elementem odbudowanego (zniszczonego przez Niemców we wrześniu 1939 r.) Pomnika Wdzięczności. W spotkaniu z Parą Odpowiedzialną Strefy uczestniczyło ok. 40 osób. W czasie spotkania przy kawie i ciastkach mieliśmy okazję bliżej poznać Mahassen i Georges, którzy podzielili się doświadczeniem swojej posługi oraz odpowiadali na zadawane przez nas pytania. Naszym gościom przedstawiliśmy w formie prezentacji multimedialnej stan obecny oraz wydarzenia z ostatniego roku, które miały miejsce w naszym sektorze. Nad przełamaniem barier językowych czuwali nasi tłumacze języka francuskiego – Zenek z ekipy Poznań 4 i p. Jagoda. Za ich trud składamy tłumaczom serdeczne „Bóg zapłać”.img_20160923_211730

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, pomimo, że nie zabrakło także pytań z rodzaju „trudnych”.  Nasi goście bardzo ciepło wyrażali się na temat wrażeń z pobytu w naszym kraju. Stwierdzili też, że mentalnościowo Polacy i Libańczycy bardzo są do siebie podobni, stąd łatwość naszego wzajemnego porozumienia. Opowiedzieli też o tym, jak oni widzą sytuację na Bliskim Wschodzie, o wojnie, o uchodźcach i ludzkich tragediach dziejących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Gorąco zachęcali do licznego udziału w Zgromadzeniu END w Fatimie w 2018 r.

W toku rozmowy wyszło, iż nasi goście są w przededniu 38-ej rocznicy ślubu. Uczciliśmy to śpiewem – oczywiście nie zabrakło tradycyjnego polskiego „Sto lat”. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo naszych kapłanów. Nasi goście udali się na odpoczynek, a następnego dnia czekał ich wyjazd do Woźniakowa k/Kutna, gdzie zaplanowano spotkanie Ekipy Super Regionu Polska – Europa Centralna.

Ania i Jurek Kolbuszowie – Para Odpowiedzialna Sektora Wielkopolskiego