W dniu 2 grudnia 2017 r. małżeństwa z Ruchu Equipes Notre-Dame Sektora Podlaskiego świętowały 70. rocznicę proklamowania Karty END. Wydarzenie to miało miejsce w dniu 8 grudnia 1947 r. w Paryżu. Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Eucharystia w katedrze św. Michała Archanioła w Łomży, którą sprawowali doradcy duchowi ekip pod przewodnictwem ks. Roberta Szulenckiego – doradcy duchowego ekipy Sektora Podlaskiego. Gościem naszym był również ks. dr Jacek Kotowski – diecezjalny duszpasterz rodzin, który wygłosił homilię na temat relacji między małżonkami w rodzinie. Podkreślił, że w rodzinie najważniejsi są małżonkowie, którzy wzajemnie za siebie odpowiadają i z tych wzajemnych relacji Pan Bóg rozliczy nas w dniu ostatecznym. Wygłoszone słowo mocno poruszyło nasze serca.

Po Mszy św. cztery małżeństwa z Ekipy Grajewo 4 oraz jedna para z Suwałk przyjęły uroczyście Kartę END jako wyraz uznania Chrystusa za swego Przewodnika, Pana i Zbawiciela, zobowiązania się do rozwijania swojej duchowości małżeńskiej i uczciwego przestrzegania metod i zachowywania ducha END. Cieszymy się bardzo, że nasz ruch ciągle rozwija się i wzbogaca o nowych członków. W tym dniu również nowe pary zgodziły się pełnić posługi w ruchu. Powołane zostały dwie nowe pary pilotujące i dwie pary informacyjne. Dziękujemy im za podjęcie tego wyzwania. Zwieńczeniem Eucharystii była adoracja Najświętszego Sakramentu.

Po wspólnym obiedzie udaliśmy się do Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich na konferencję. W sali widowiskowej powitał wszystkich doradca duchowy Sektora Podlaskiego ks. Robert Szulencki. Konferencję jubileuszową rozpoczęli Wiesława i Krzysztof Staniszewscy – para odpowiedzialna Sektora Podlaskiego. Przypomnieli nam świadectwo o ojcu Caffarelu, historię Karty END i jej znaczenie dla członków ruchu. Obejrzeliśmy następnie film „Modlitwa Wewnętrzna” nagrany w Łagiewnikach, który jest świadectwem Małgorzaty i Joachima Grzonków o znaczeniu modlitwy wewnętrznej w ich życiu małżeńskim. Gośćmi specjalnymi naszych uroczystości byli małżonkowie Beata i Marcin Pińkowscy z Sektora Mazowieckiego A. Przygotowali oni ciekawą prezentację o rozważaniu Słowa Bożego i podzielili się świadectwem o działaniu tego Słowa w ich codziennym życiu. Po konferencji spotykaliśmy się w grupach mieszanych i rozmawialiśmy o tym, „Jaką wartość ma Słuchanie Słowa Bożego w Naszym życiu i co Ono wnosi do naszego małżeństwa”. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż świadectwo innych małżeństw bardzo motywuje do systematycznego wsłuchiwania się w Słowo Boże. Świętowanie jubileuszu zakończyliśmy wspólną modlitwą „Magnificat”. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, a w szczególności Wiesławie i Krzysztofowi Staniszewskim. Dziękujemy małżonkom i doradcom duchowym za obecność, życzliwość i wspólne radosne świętowanie.

Jolanta i Jerzy Daniłowscy, Para Odpowiedzialna Ekipy Szumowo
Foto: Kazimierz Łupiński