Papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post powiedział, że ,,Wielki Post jest czasem odnowy dla Kościoła, wspólnot i poszczególnych wiernych. Przede wszystkim jednak jest czasem łaski”. W okresie Wielkiego Postu małżeństwa z naszego sektora wzięły aktywny udział w Nabożeństwach Drogi Krzyżowej w miejscowościach, tam gdzie ekipy się znajdują. Oto krótkie relacje i świadectwa z przeżywania Męki Pańskiej:

Augustów

W naszej augustowskiej bazylice, rozważania Drogi Krzyżowej czytali członkowie obu ekip.

Tydzień później i przez kolejne piątki otrzymane teksty poszczególnych rozważań wykorzystano również w parafii św. Rodziny, św. Jana Chrzciciela i Matki Boskiej Częstochowskiej.

Po każdej Drodze Krzyżowej uczestniczyliśmy czynnie we Mszy Świętej /przygotowując jej oprawę/. Można powiedzieć że nasz udział w tych czterech Drogach Krzyżowych dał nam sposobność do tego, aby pokazać się w naszej lokalnej społeczności augustowskiej jako małżeństwa zaangażowane w życie naszych parafii. Praktycznie wszyscy członkowie naszych ekip brali udział w tych nabożeństwach.

Cieszymy się, że w wyniku przeżytych Dróg Krzyżowych kilka małżeństw zainteresowało się naszym ruchem i od maja ruszy pilotaż kolejnej ekipy w Augustowie.

Jola i Andrzej Bukowscy

Grajewo

Zwyczajem lat ubiegłych ekipy z Grajewa włączyły się w prowadzenie Drogi Krzyżowej w parafiach na terenie miasta. Czytaliśmy rozważania Małgorzaty i Joachima Grzonków-pary małżeńskiej z END. W piątek przed Niedzielą Palmową na Drodze Krzyżowej ulicami Grajewa rodziny z Equipes Notre-Dame niosły krzyż rozważając czwartą stację: „Jezus spotyka swoją Matkę”. Było to dla nas wszystkich ważne wydarzenie. Po raz pierwszy ekipy zaistniały na tej Drodze Krzyżowej. Jest to znak, że jesteśmy rozpoznawalni wśród innych wspólnot.W jedną z sobót, w Godzinie Miłosierdzia, w kościele pod wezwaniem Św. Ojca Pio nasze ekipy spotkały się na wspólnej adoracji. Rozważaliśmy to, co wydarzyło się o godz. 15 około dwóch tysięcy lat temu. Rozważania przeplatały się z pięknym śpiewem. Była to nasza pierwsza wspólna adoracja trzech ekipgrajewskich i na pewno nie ostatnia.

Basia i Kazik Karwowscy

Łomża

Dwie ekipy łomżyńskie i trzecia w pilotażu spotkały się 4 marca w Kościele Matki Bożej Bolesnej u Ojców Kapucynów na zaproszenie O.Mirosława Ferenca – proboszcza parafii. Rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej opracowane na tegoroczny czas Wielkiego Postu przez Małgosię i Joachima .Grzonków .W poszczególnych rozważaniach mogliśmy ujrzeć historię naszych małżeństw, naszego ojcostwa i macierzyństwa. Śpiewalismy pieśni podczas Komunii Świętej i adoracji relikwii Krzyża Świętego.

W Wielki Czwartek czuwaliśmy na godzinnej adoracji Pana Jezusa w ciemnicy w parafii pw. Św. Andrzeja Boboli. Wraz z małżeństwami z dwóch ekip łomżyńskich medytowaliśmy wybrane słowa Jezusa z Dzienniczka św Faustyny. Odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia złożyliśmy w Panu naszą ufność w Jego miłosierdzie nad nami grzesznikami.Następnie trwaliśmy przed Jezusem w ciszy naszych serc.

Jesteśmy wdzięczni naszemu proboszczowi ks. Andrzejowi Popielskiemu za to, że umieścił naszą wspólnotę END w harmonogramie adoracji parafialnej. To był piękny dla nas czas. Potem złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i czuliśmy, że łączy nas coś więcej – to Jezus Chrystus nasz Pan !

Wiesia i Krzysztof Staniszewscy

 

Somianka

Wielki Post to wyjątkowy i święty czas. Zapragnęliśmy przeżyć go wyjątkowo zarówno w naszych rodzinach jak i we wspólnocie. Zrodziło się w nas pragnienie aby mocniej przytulić się do ,,cierpiącego” Jezusa  i tak w piątek 19 lutego od godziny 18.00 do 24.00 każde małżeństwo trwało na godzinnej adoracji Krzyża św.. Mieliśmy wiele modlitw i myśli przygotowując się do spotkania z „Ukrzyżowanym” jednak okazało się, że milczenie i cisza świątyni były najbardziej wymowne.

Adoracja była pięknym wprowadzeniem do Wielkopostnego Dnia Skupienia, który odbył się w niedzielę 21 lutego. Po raz pierwszy ten czas przeżywaliśmy wspólnie z nowo powstającą ekipą w Somiance. Razem zgromadziliśmy się wokół ołtarza na Eucharystii, następnie adorowaliśmy Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie podczas której cisza przeplatała się z tekstami rozmowy Jezusa z duszą dążącą do doskonałości, opartej na słowach z Dzienniczka Św. Siostry Faustyny. Kolejnym etapem było spotkanie w szkolew Somiance, gdzie spożyliśmy wspólnie posiłek, był to także czas, kiedy mogliśmy się bliżej poznać. Nie zabrakło również dzielenia się doświadczeniem wiary, której głównym tematem było doświadczenie „Góry Tabor” w naszym życiu.

Wspólna radość ze spotkania, z wybranej drogi oraz otwartość na Ducha Św. pozwoliła na pewnego rodzaju świadectwo wiary jakie daliśmy w kościele w Somiance. W piątek 26 lutego odbyła się Droga Krzyżowa dla wszystkich wiernych, którą poprowadziły małżeństwa z ekip. Rozważaliśmy tekst Drogi Krzyżowej proponowany przez nasz ruch.„Bóg Bogaty w Miłosierdzie”.

Dzięki otwartości i pomocy Ks. Wojciecha – doradcy duchowego ekip w Somiance przeżyliśmy jeszcze jedną wyjątkową adorację. Trwała ona przez całą noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek kiedy to Nasz Pan został wtrącony do lochu i cierpiał okrutne tortury w ciemnicy. Jest to wielka łaska, że mogliśmy być z Jezusem tej nocy.

Chwała Panu!

Sylwia i Marcin Pachulscy

Szumowo

11 marca 2016 o godz. 16.30. odbyła się Droga Krzyżowa w parafii p.w.Matki Boskiej Częstochowskiej w Szumowie. Pilotowana przez nas ekipa poprowadziła rozważania Drogi Krzyżowej opracowanej przez Małgosię i Joachima Grzonków. Jak podkreślił Ksiądz proboszcz było to wydarzenie w parafii – po raz pierwszy zaistniała wspólnota małżeńska. W Wielki Czwartek podczas Eucharystii małżeństwa podziękowały kapłanom i złożyły życzenia. Dziękujemy za zangażowanie wszystkim, a szczególnie Hani i Jankowi.

Jasia i Janusz Jarnutowscy

Zambrów

Dnia 18.03.2016 r. w piątek w parafii p.w Ducha Św. w Zambrowie o godz. 17.30 nasza ekipa prowadziła “Drogę Krzyżową”. Tekst rozważania opracowała Aleksandra Kołaczyk ze Wspólnoty Świętej Rodziny i dotyczyło ono wspólnego życia małżonków, które w połączeniu z trudami Drogi Krzyżowej Jezusa może stać się pięknym wypełnieniem ślubu miłości dojrzewającej ku miłosierdziu. “Nasze rany są Jego ranami, Jego upadki – naszymi,

nasze łzy Jego łzami, Jego miłość – naszą”. Narrator w poszczególnych stacjach kieruje swoje słowa do współmałżonka wypowiadając swoje smutki, niespełnione obietnice, prosząc o wsparcie i zrozumienie i razem z Jezusem przemierza ścieżki Drogi Krzyżowej swojego życia.

Sylwia i Krzysiek Pęscy

Już trzeci rok nasza ekipa zambrowska czuwała z Jezusem w Ciemnicy. Przychodzimy do Jezusa, bo to my jesteśmy w ciemnościach grzechów, to my potrzebujemy pomocy. Tego wieczoru wsłuchiwaliśmy się w słowa Jezusa z ,,Dzienniczka ” S. Faustyny Kowalskiej. W ciszy przytulaliśmy się do ran Jezusa i ,,czerpaliśmy ze żródła żywota”. Polecaliśmy też w modlitwie kapłanów i odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego za dusze konające tej nocy. Cieszymy się, że część naszej młodzieży trwała z nami na modlitwie dwie i pół godziny. Choć w świątyni było ciemno i zimno wyszliśmy szczęśliwi i nie mogliśmy się rozstać. Czujemy, że nasze comiesięczne adoracje tak jak i to czuwanie razem ,ma wielką wartość dla jedności i wzrostu wspólnoty. Jezu! Ufamy Tobie !

Jasia i Janusz Jarnutowscy