W piątek 29 marca w składzie Para Odpowiedzialna Regionu 2 Kasia i Marek Rymsza i Para Odpowiedzialna Super Regionu Helena i Paweł Kukołowiczowie, z pewnym opóźnieniem, wylecieliśmy do Mińska na Białorusi. Z lotniska pojechaliśmy do maleńkiego mieszkania Aliny i Maksima Uhorych, gdzie wspólnie zjedliśmy kolację, rozmawiając głównie o Ruchu. Późno wieczorem nasi gościnni gospodarze przewieźli nas do domów małżeństw ekipowych na nocleg.

Następnego dnia w sobotę, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, zlokalizowanego na terenie starego cmentarza, spotkaliśmy się z małżeństwami z Białorusi, które od września będą tworzyły ekipę Regionu Białoruskiego.

W spotkaniu uczestniczył proboszcz parafii i równocześnie doradca duchowy ekipy Sektora Białoruskiego ks. Andriej Sipovich. Region Białoruski zostanie powołany 7 września 2019 roku na pielgrzymce Ruchu, w Nieświerzu. W pierwszej części spotkania, po wspólnej modlitwie, pary odpowiedzialne przedstawiły program spotkań w 2019 r, przygotowania do pielgrzymki, sytuację ekip na Białorusi i podjęcie posług.

Po obiedzie najpierw odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego a następnie Kasia i Marek przeprowadzili sesję formacyjną. Połączyli elementy formacyjne istotne dla par odpowiedzialnych sektorów i par regionów. Na zakończenie, tuż przed godziną 18, o której miała się rozpocząć Droga Krzyżowa, Helena i Paweł pokazali materiały formacyjne przygotowane w języku polskim, zachęcając odpowiedzialnych na Białorusi do przetłumaczenia tych materiałów na język białoruski. Modlitwą Magnificat zakończyliśmy spotkanie w kościele i udaliśmy się do centrum Mińska, miasta, które zrobiło na nas duże wrażenie. Miłym akcentem dnia było pełne ciepła i radości spotkanie w kawiarni. W niedzielę rano uczestniczyliśmy w mszy świętej, sprawowanej przez ks. Andrzeja i rozstaliśmy się z nadzieją na ponowne spotkania na pielgrzymkach. Dla nas był to dobry czas. Doświadczyliśmy wielkiej gościnności ze strony małżeństw białoruskich i ich dzielenia się swą wiarą, którą umacniają we wspólnocie Equipes Notre-Dame.

Ps. Zachęcamy do odwiedzenia strony poświęconej cmentarzowi na Kalwarii, wokół kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. To cmentarz niemal tak stary jak Powązki Warszawskie, pokazujący wspólną historię Polski i Białorusi.

https://miastarytm.pl/minsk-bialoruski-cmentarz-na-kalwarii-polskie-groby/