Rekolekcje “Modlitwa małżeńska” w Hebdowie

W piękny, słoneczny, kwietniowy weekend spotkaliśmy się w małopolskim Hebdowie, aby w gronie 13 małżeństw wziąć udział w rekolekcjach “Modlitwa małżeńska”.
Swoim bogatym doświadczeniem wspólnej modlitwy pod nieobecność chorej małżonki dzielił się Michał Mamcarz, którego duszpastersko wspomagał franciszkanin o. Dezyderiusz.
Poza konferencjami poruszającymi różne aspekty modlitwy małżonków, mieliśmy okazję brać udział w codziennej Eucharystii, doświadczyć nowatorskiej formy modlitwy zaproponowanej przez rekolekcjonistów, włączyć się w całonocną Adorację Najświętszego Sakramentu i przeprowadzić obowiązek zasiadania.
Nad sprawnym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwali Bernadetta i Piotr Dylowie, których serdeczność i ciepło zarażała pozostałych uczestników.
Słowa uznania należą się parze prowadzącej oraz o. Dezyderiuszowi za tak gruntowne przygotowanie i omówienie tematu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom rekolekcji za ich świadectwa i otwarcie, nie sposób także nie wspomnieć, że zarówno imponujące wnętrza domu rekolekcyjnego, jak i jego urokliwe otoczenie sprzyjały dobremu przeżyciu tego czasu.
Chwała Panu
Marta i Marek
Ekipa R2MC6″
czytaj dalej…

Wielkopostny Dzień Skupienia – Małopolska A

W sobotę 4 marca 2023 roku spotkaliśmy się Kościele Boskiego Zbawiciela w Krakowie, by wspólnie przeżywać trwający Wielki Post i zbliżyć się myślami do nadchodzącej Wielkanocy. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz mszy świętej, podczas której była też okazja do spowiedzi. Słowo podczas mszy wygłosił do nas gospodarz miejsca ks. Piotr Ryba.

Po Eucharystii udaliśmy się na drobny poczęstunek, a następnie zostaliśmy zaproszeni do wysłuchania konferencji ks. Dariusza Lewczaka, który wprowadził nas w tematykę wielkopostną. Mieliśmy też okazję do pracy w grupach, w których dyskutowaliśmy na temat słów papieża Franciszka o wychodzeniu na wysoką górę. Była to okazja zarówno do poszerzenia swoich horyzontów myślowych, jak i do lepszego poznania członków Ekip.

 

Kolędowanie – Małopolska A

Naszą wspólnotową tradycją realizowaną w okresie bożonarodzeniowym jest kolędowanie. W tym roku spotkaliśmy się 20 stycznia w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie. Spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą, podczas której słowo wygłosił do nas doradca duchowy sektora małopolskiego – o. Ariel. Po mszy przenieśliśmy się do salki, gdzie rozpoczęliśmy radosne kolędowanie. Muzyka porwała nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które tańczyły, skakały i grały na grzechotkach.

Dzięki zaangażowaniu członków wspólnoty mogliśmy wziąć udział w spontanicznie przygotowanych jasełkach – śmiechu było co niemiara! Uczestnicy kolędowania wzięli też udział w quizie wiedzy o Bożym Narodzeniu, dzięki któremu mogliśmy jeszcze bardziej zacieśnić więzi, a przy okazji dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Na stołach nie zabrakło przygotowanych przez nas
przysmaków, a przede wszystkim – serdecznych rozmów.

 

Święto Karty – Małopolska A

75-LECIE KATOLICKIEGO RUCHU DUCHOWOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ ÉQUIPES NOTRE-DAME

W sobotę 10 grudnia 2022 r. w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy powstania katolickiego ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame (z francuskiego „Ekipy Matki Bożej”).

Przed południem członkowie Ekip z dwóch małopolskich sektorów wysłuchali konferencji o. dr. Leonarda Hryniewskiego OFM, pt. „Kryzys? Razem damy radę!”. Bernardyn podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy psychologa i psychoterapeuty w zakresie przyczyn i rodzajów kryzysów małżeńskich. W szczególności skupił się na kryzysach dotykających małżeństw katolickich. Jako przyczyny wskazywał m. in. różnice indywidualne, często wynikające po prostu z odmienności płci i brak zrozumienia tych różnic pomiędzy małżonkami. Wskazał też, o co najczęściej kłócą się małżonkowie, z którymi pracuje: o pieniądze, o seks i o dzieci.

Jeśli chodzi o pieniądze, to konflikty dotyczą sytuacji, w których jeden współmałżonek zajmuje się domem i dziećmi, a drugi pracuje zawodowo, rozwija się i robi karierę. Kryzysy mogą też dotyczyć majątku czy spadków.

W dziedzinie seksualności bardzo ważne jest odpowiednie przeżywanie jej w kontekście religii katolickiej, aby nie wypaczyć nauczania Kościoła katolickiego i nie popaść w poczucie winy wynikające z samego faktu podejmowania współżycia seksualnego. Należy szukać głębszego poziomu relacji seksualnej niż tylko fizyczna atrakcyjność współmałżonka, gdyż tylko wejście na ten głębszy poziom – relacji intymnej, porozumienia dusz, będzie czymś fascynującym.

Wreszcie w kwestii konfliktów dotyczących dzieci o. Leonard wskazał, że małżonkowie kłócą się o to, kto ma się nimi zajmować, w jakim zakresie, kto jest bardziej odpowiedzialny za zajmowanie się dziećmi. Również kwestia akceptacji odrębności dziecka jako drugiego człowieka jest często problematyczna, szczególnie w sytuacjach takich jak pójście do szkoły, wyjazd na studia do innego miasta czy wreszcie ślub i założenie swojej rodziny.

Po konferencji członkowie Ekip udali się na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej rozpoczął kazanie od wspomnienia ogłoszenia i podpisania Karty Ruchu Équipes Notre-Dame, co miało miejsce 8 grudnia 1947 r. Jednakże jako rozpoczęcie działalności Ruchu wskazuje się luty 1939 r. Ten okres – 8 lat od założenia pierwszej ekipy do oficjalnego uznania Ruchu przez władze kościelne – biskup porównał do okresu oczekiwania brzemiennej kobiety na poród. Jak powiedział sam założyciel Ruchu, ks. Caffarel: „To, co w zamyśle małżonków miało być jednym czy drugim spotkaniem stało się początkiem wielkiej wędrówki”. 

Bp Robert Chrząszcz wezwał członków Ruchu do tego, by zaczęli szukać razem, połączyli siły i wyruszyli w odkrywczą podróż, tak jak pierwsze małżeństwa, które zainicjowały Ruch. Mówił: „my naprawdę nie musimy gdzieś iść albo za kimś biegać, bo Królestwo Boże jest właśnie tam” – mając na myśli Ruch Équipes Notre-Dame.

Krakowski biskup pomocniczy mówił to wszystko, mając bogate doświadczenie obserwowania i uczestniczenia w życiu ruchu Équipes Notre-Dame w Brazylii, gdzie przez 15 lat pełnił posługę jako misjonarz w dzielnicach biedy Rio de Janeiro. Ruch jest obecny w Brazylii od 1950 r., a aktualnie superregion Brazylia liczy 4,5 tys. ekip. Na koniec bp Robert Chrząszcz wezwał do modlitwy, aby ten ideał sakramentalnego małżeństwa, jaki realizują członkowie Ruchu Ekip Notre Dame, pociągał za sobą nowe pary.

Po konferencji i Eucharystii miała miejsce agapa przygotowana przez członków Ruchu, w trakcie której zebrani mogli posilić się przyniesionymi darami stołu i zintegrować w ruchu Équipes Notre-Dame w Małopolsce.

Rozmowa o Ruchu Équipes Notre-Dame w Radiu Profeto.pl

“Zakochaliśmy się w Karcie Équipes Notre-Dame, w tej wolności, w tej świeżości, w tym duchu, który niesie Karta”
Już niedługo 75. rocznica ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame i z tej okazji para informacyjna Sektora Małopolskiego A – Anna i Roman Kobiałkowie gościli w studiu Radia Profeto. Jest to małżeństwo z 40-letnim stażem, siódemką dzieci, którzy są w Ruchu od 20 lat.

 

Rozmowa zaczęła się od historii Ani i Romka i o tym jak trafili na END.
Wychowywałam się w rodzinie komunistycznej, a Romek był z takiej porządnej, konserwatywnej rodziny. I jedna z koleżanek zaprosiła mnie na spotkanie oazowe i tam zobaczyłam mojego męża. Jak tylko go zobaczyłam, wiedziałam, że to jest mój pierwszy i ostatni chłopak. On jeszcze o tym nie wiedział, ale ja już wiedziałam – mówi Ania o momencie pierwszego spotkania z Romkiem. Po czym usłyszeliśmy piękną historię o nawróceniu i budowaniu rodziny na skale, na Bogu. Na tej drodze nasi małżonkowie spotkali odpowiednie osoby.
Ksiądz Stanisław Mieszczak to człowiek, który doprowadził do miejsca, w którym jesteśmy. On nas zaraził miłością do Boga – tak Romek określa pierwszego przewodnika duchowego, który był nim na długo przed przystąpieniem do Ruchu END. Duch Święty chciał, by ksiądz Stanisław był teraz doradcą duchowym ich ekipy.
Kończąc ten etap rozmowy możemy poznać historię pierwszych Ekip na świecie i w Polsce.
Było tylko cztery spotkania i w ciągu tych czterech spotkań, cztery małżeństwa i ojciec Caffarel odczytali charyzmat Ducha Świętego. To był fenomen. Tam był ponoć taki Ogień Boży. To co zostało wypracowane przed wojną, to na tym bazujemy do dzisiaj – mówi Ania o powstaniu Ruchu END.
Ojciec Caffarel razem z grupą założycielską postanowili nadać takie ramy życia duchowego i tak powstała Karta – uzupełnia początek Ruchu Romek.

 

Mieliśmy również okazję porozmawiać z doradcami duchowymi ekip – ks. Adamem Pastorczykiem oraz ks. Gabrielem Pisarkiem.
Jestem przede wszystkim osobą, która sprawia, że te małżeństwa, które się ze sobą spotykają czują się pewnie, szukają takiego potwierdzenia ze strony Kościoła, czy czasami nie błądzą w interpretacji Słowa Bożego – o roli doradcy duchowego w ekipie mówi ks. Adam, który po chwili dodaje, że sam bardzo korzysta przebywając wśród małżeństw.
Potrzebujemy rodzin, potrzebujemy małżeństw i często czujemy się zakłopotani, że rzeczywiście ten Bóg, o którym można mówić dużo i pięknie, w praktyce życia objawia swoją moc.
Obaj duchowni mówili o wzajemnym przenikaniu się sakramentów małżeństwa i kapłaństwa, podkreślając ich wymiar społeczny i wzajemną służbę.
To ogromna radość widząc jak małżonkowie budują jedność, jak ich miłość jest się coraz piękniejsza, silniejsza i towarzyszenie w takim wzroście to wielka radość dla księdza – dodaje ksiądz Gabriel, który jako rekolekcjonista opowiedział o organizowaniu rekolekcji dla małżeństw i rodzin.

 

Ostatnie słowa małżonków dotyczyły siły, którą daje sakrament małżeństwa.

 

Co najważniejsze, żeby zobaczyć moc sakramentu małżeństwa. O tym się nie mówi, to się pomija, a tą mocą można przezwyciężyć wszystko.

 

Rozmowa kończyła się zaproszeniem do wzięcia udziału w przeżywaniu 75. rocznicy ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame, która w tym roku w Małopolsce odbędzie się 10 grudnia w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie.

01_Wstęp

 

02_Czym jest wspólnota Équipes Notre-Dame

 

03_Co robi ksiądz w ekipach (ks. Adam Pastorczyk)

 

04_O sakramencie małżeństwa i sakramencie kapłaństwa (ks. Adam Pastorczyk)

 

05_ Kierownictwo duchowe (ks. Gabriel Pisarek)

06_ 75. rocznica ogłoszenia Karty Équipes Notre-Dame

W ostatnią sobotę w Łańcucie odbyła się sesja dla Par Informacyjnych z sektorów Małopolska A i Podkarpacie. W jednodniowym spotkaniu wzięło udział sześć par informacyjnych, które wspólnie modliły się i wysłuchały konferencji o aspektach duchowych, jak i tych bardziej przyziemnych, jakie wynikają z bycia Parą Informacyjną. Sesję poprowadzili Gosia i Paweł z Wrocławia, którzy podkreślali, że funkcja Pary Informacyjnej jest służbą i w duchu służby powinniśmy ją przeżywać. Za perfekcyjną organizację, pyszny obiad i zajęcie się naszymi dziećmi w czasie sesji odpowiadała Para Sektora Podkarpacie, Kinga i Kamil, oraz Siostry Służebniczki, które użyczyły pomieszczeń w swoim przedszkolu w Łańcucie. Całość sesji przebiegła w przyjaznej, rodzinnej atmosferze, a uczestnicy oprócz słuchania konferencji mieli też za zadanie zaprezentować się na scenie przy zaimprowizowanej ambonie – możliwość sprawdzenia teorii w praktyce była nieoceniona! Ożywiona dyskusja towarzyszyła omawianiu kwestii informowania o Ekipach w duchu Nowej Ewangelizacji – co do metod i sposobów, w szczególności odnośnie szeroko pojętych social mediów. Módlmy się, aby to spotkanie wydało piękne owoce przez najbliższe lata posługi Par Informacyjnych obecnych na nim.

Katarzyna  i Jakub Skowronkowie

Sesja Par Odpowiedzialnych i Par Informacyjnych Sektora Małopolska A

W sobotę, 17 września br., w Parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie odbyła się sesja dla Par Odpowiedzialnych i Par Łącznikowych sektora Małopolska A.

W pierwszej części spotkania był czas na modlitwę i zawiązanie wspólnoty – poznanie się par biorących udział w sesji. Następnie Doradca Duchowy Sektora – o. Ariel Krzywda OFM, wygłosił konferencję, której tematem była odpowiedzialność. W dalszej części spotkania swoje wystąpienie miała Para Odpowiedzialna Sektora. Marta i Andrzej Dębowscy rozważali hasło roku formacyjnego “Służyć Maryi” w nawiązaniu do służby, jaką pełnią Pary Łącznikowe i Pary Odpowiedzialne. Sesję zakończyła dyskusja pomiędzy uczestnikami.

fot. Maciej Milc

Rozpoczęcie roku formacyjnego w sektorze Małopolska A

Wydarzenie inaugurujące kolejny rok formacji ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame (END) sektora Małopolska A odbyło się w sobotę 3 września w budynkach WSD Franciszkanów w Krakowie. Uczestnicy- małżeństwa należące do wspólnoty END i sympatycy ruchu – rozpoczęli spotkanie od adoracji Najświętszego Sakramentu w tutejszej kaplicy, a następnie uczestniczyli w Mszy św., którą sprawował o Ariel Krzywda – doradca duchowy wspólnoty.

Nawiązując do czytanej Ewangelii, w której św. Paweł uświadamia młodemu Kościołowi w Koryncie niebezpieczeństwo popadania w zakamuflowaną pychę, o. Ariel poruszył w homilii m.in. kwestię postawy człowieka nawróconego. – Pojawia się wtedy doświadczenie świeżości, głębokiego zapału, wielkiej gorliwości. To piękne odczucia, ale bardzo często, jeśli się ktoś zatrzyma na poziomie tego doświadczenia, przeżywa szybko rozczarowanie – nauczał franciszkanin i dodał: – Bo okazuje się, że rzeczywistość wokół niego nie jest aż tak idealna, jest bardziej szara, pospolita… Franciszkanin przestrzegał przed zachłyśnięciem się osobistym czy wspólnotowym przekonaniem o osiągnięciu doskonałości. I zaznaczył: – Formacja to wysiłek, to praca, to pokorne podążanie za słowami, to uczenie się od Maryi, jak służyć.

Także w czasie konferencji, która odbyła się po Agapie, prowadzący ją o. Ariel Krzywda oraz Marta i Andrzej Dębowscy (para sektora Małopolska A) podkreślali rolę formacji. Nawiązując do przewodniego hasła na rozpoczęty rok: „Służyć na wzór Maryi”, Andrzej Dębowski przekonywał: – Myślę, że cokolwiek by się działo w naszym życiu, jeżeli powierzymy te trudne chwile właśnie przez wstawiennictwo Maryi Panu Bogu, to będziemy zrozumiani i wysłuchani, bo Matka Boża troszczy się o wszystkich. Zachęcał, aby na wzór Maryi, która dostrzegła, że w Kanie Galilejskiej nie mają wina, zauważać to, co nam umyka:
– Poszukajmy w naszym małżeństwie, w rodzinie, w sąsiedztwie, miejscu pracy nierozwiązanego problemu, w którym możemy pomóc. Bądźmy wyczuleni na potrzeby innych. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje zbawienie, ale również za zbawienie najbliższych, rodziny, za każdego człowieka.
– Nowy rok formacyjny to zawsze jest początek, bez względu na to, ile mamy stażu w ekipie – zaznaczył z kolei o. Ariel. I dodał: – Każdy rok jest inny, każdy rok przychodzi z nowymi treściami. Oby udało się Panu Bogu zaskoczyć nas nimi. Franciszkanin zachęcał do wspólnego kroczenia ku świętości. Zwracał uwagę na istotę wspólnoty małżeństwa sakramentalnego czy szerzej – wspólnot ekipy, sektora, regionu, ruchu a w konsekwencji – całego Kościoła.

 

Zakończenie roku formacyjnego

W sobotę 25 czerwca 2022 r. spotkaliśmy się na zakończeniu roku formacyjnego Sektora Małopolska A w Kościele Parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na ul. Saskiej w Krakowie.

Spotkanie rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu. Po niej miała miejsce uroczysta Msza Święta koncelebrowana przez obecnych wśród nas doradców duchowych naszych ekip. Podczas homilii swoje słowa skierował do nas ks. Stanisław Mieszczak SCJ z ekipy I. Tradycyjnie w przygotowanie Mszy Świętej zaangażowani byli członkowie poszczególnych ekip. Jednym z dzieł minionego roku formacyjnego było powołanie scholi naszego sektora, coraz stając się liczniejsza pomogła nam modlić się i przeżywać nie tylko Eucharystię, ale i wcześniejszą Adorację Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie Eucharystii Para Sektora dziękowała małżeństwom kończącym swoje posługi oraz powołała nowe pary funkcyjne.

Kolejnym punktem była Agapa. Dzięki pięknej pogodzie mogliśmy wspólnie grillować i raczyć się darami stołu na teranie wokół kościoła. Spotkanie miało charakter rodzinnego pikniku, nie brakło miłych rozmów oraz zabaw dla małych i dużych.

Poniżej fotorelacja:
fot. Katarzyna Skowronek

Wielkopostny Dzień Skupienia

12.03.2022 r. przeżywaliśmy wspólnie Wielkopostny Dzień Skupienia w  Sanktuarium Matki Bożej Błogosławionego Macierzyństwa na ul. Saskiej 2. Rozpoczęliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, a następnie odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Biskupa Janusza Mastalskiego, który wygłosił nam także homilię o duchowości małżeńskiej. Na końcu mszy świętej 1 małżeństwo przyjęło Kartę oraz powołano 5 małżeństw do posług w sektorze. Później ksiądz biskup kontynuował tematykę duchowości małżeńskiej na konferencji, po której odbyła się agapa i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Gdy już na początku Eucharystii usłyszeliśmy, że dziękuje nam, że jesteśmy w kościele, że przychodzimy całymi rodzinami czuliśmy się docenieni. Gdy powiedział, żeby nie przejmować się, że dzieci przeszkadzają na Mszy, już zdobył nasze serca. Gdy zobaczył pod koniec Mszy małe dziecko chodzące z bananem, stwierdził, że skoro banany wkroczyły, to czas kończyć liturgię:)

Ksiądz biskup jako znawca familologii, od kilkudziesięciu lat mający doświadczenie w pracy z rodzinami, dzielił się swoją wiedzą w sposób zabawny i bardzo praktyczny. Poznaliśmy konkretne działania, które podejmując, zadbamy o duchowość małżeńską, ale też trwałość i miłość w związku. Zagadnienia te to dialog (a nie 2 monologi), wrażliwość na drugiego, czułość, tolerancja i akceptacja, wspólny czas, ale też czas każdego z osobna, cierpliwość… Wszystko to okraszone żartami biskupa zbudowało wyjątkową atmosferę tego dnia!

Zapraszamy do odsłuchania nagrań homilii i konferencji Ks. Biskupa Janusza Mastalskiego:

HOMILIA:

KONFERENCJA:

Poniżej fotorelacja:

fot. Katarzyna Skowronek

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: