Rozpoczęcie roku formacyjnego – sektor Małopolska A

W sobotę 11 września w sektorze Małopolska A uroczyście rozpoczęliśmy kolejny rok formacyjny. Spotkaliśmy się w Wyższym Seminarium
Duchownym oo Franciszkanów w Krakowie na wspólnej Adoracji Najświętszego Sakramentu, po której nastąpiła Eucharystia pod
przewodnictwem Doradcy Sektora o. Ariela Krzywdy OFM. Dwa małżeństwa przyjęły też posługę par łącznikowych w sektorze. Kolejnym punktem
była konferencja, podczas której swoje słowo do małżonków skierowała Para Sektora, Marta i Andrzej Dębowscy. W rozpoczynającym się roku
formacyjnym pragną, abyśmy skupili się na odbudowie relacji, które ucierpiały przez pandemię oraz integracji i poznaniu się małżeństw
pomiędzy ekipami. Następnie słowo wygłosił Doradca duchowy Sektora o. Ariel Krzywda OFM. Swoją konferencję oparł o hasło przewodnie Ekip na
ten rok formacyjny – “Małżeństwo chrześcijańskie – zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa.” . Po zakończonej konferencji małżonkowie
udali się na agapę, gdzie nie brakło darów stołu, serdecznych uśmiechów i rozmów.

Jakie jest miejsce mężczyzny w Kościele? – panel

Rok Świętego Józefa zainspirował nas do rozważań właśnie o Opiekunie Pana Jezusa. Św. Józef znalazł swoje miejsce w Świętej Rodzinie przytulony do Maryi trzyma Jezusa na swoich kolanach. A jakie jest miejsce w rodzinie i w Kościele współczesnego mężczyzny? Jakie zarzuty wobec Kościoła mają mężczyźni? Jak mogą służyć w Kościele? Jak mężczyzna może pomagać żonie przeżywać macierzyństwo? Jaki model rodziny jest najlepszy: patriarchat, czy partnerstwo? Panel dyskusyjny prowadzi o. Jozue Szymański OFM, a w dyskusji biorą udział dwa małżeństwa z różnym stażem małżeńskim i posługujące w różnych wspólnotach. Mamy nadzieję, że pytania i treści poruszane w panelu skłonią Was do refleksji i dyskusji.

Link do nagrania: https://youtu.be/mU9nxmb2IQ4

Region 3

“Weź Maryję, Naszą Panią, do siebie”…

Z takim hasłem w sercach pielgrzymowaliśmy w tym roku do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Mimo, że 22 maja nie mogliśmy się licznie spotkać w Bazylice w Kalwarii Zebrzydowskiej to wierzymy, że zjednoczyliśmy się w modlitwie. Do pielgrzymki przygotowywaliśmy łącząc się duchowo i on-line codziennie o godzinie 20.50 na krótkiej modlitwie – nowennie do Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Podczas Eucharystii o. Jozue zachęcił nas do tego, żeby obecność Matki Bożej i Jezusa przeniknęła naszą codzienność. Żebyśmy nie poprzestali na zaproszeniu Ich do pięknego pokoju gościnnego, który będzie zamknięty i który będziemy odwiedzać jak będziemy mieli czas. Abyśmy mieli odwagę zaprosić Ich do salonu, kuchni, sypialni – do tego co nas cieszy i trapi. czytaj dalej…

Rekolekcje “Obowiązek zasiadania” Czerna 14-16.02.2020

W dniach 14.02-16.02 mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w rekolekcjach „Obowiązek Zasiadania – narzędzie budowania jedności małżeńskiej”. Gdy tylko znaleźliśmy się u stóp malowniczo położonego Domu Pielgrzyma w Czernej, w pobliżu Krzeszowic,  zostaliśmy powitani przez bliskich naszym sercom (nasza para prowadząca z czasów pilotażu): Bernadettę i Piotra Dylów, oraz Krzysztofa Siudzińskiego, który wraz z małżonką, Marią, odpowiedzialny jest za Sektor Śląski. Niestety, z powodu sezonu grypowego Jego żona była nieobecna. Cała ta wspaniała czwórka miała za zadanie przybliżyć nam tematykę jakże ważnego punktu wysiłku, jakim jest zasiadanie. czytaj dalej…

Rozpoczęcie Roku Formacyjnego Sektora Małopolska A

“Świętymi bądźcie!’ – wzywa nas Bóg. “Świętymi” czyli jakimi? Będziemy szukali odpowiedzi na to pytanie – będziemy starali się sprostać Bożemu wezwaniu!

Świętość rodzi się z miłości, która jest jej duszą. Święty to ktoś, kto odkrył, że jest kochany przez Boga. Bezwarunkowo i nieodwołalnie. I że – jeśli zechce – to z pomocą Boga może stać się podobny do tego, który jest miłością. (ks. Marek Dziewiecki)

Z ufnością wkraczamy w nowy rok formacyjny  – “A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany”. (Rz 5,5)  Zatem – zróbmy kolejny krok do świętości!

W Wambierzycach

U Wambierzyckiej Królowej Rodzin – rekolekcje i pielgrzymka w zapiskach Grażynki i Irka

 

Późnym piątkowym popołudniem przyjeżdżamy do Wambierzyc prosto po pracy. Spotykamy przy wejściu pogodnego ojca Jozafata. Wita nas serdecznie i pomimo wielu obowiązków towarzyszy nam dłuższą chwilę, opowiadając, co nowego dzieje się w Wambierzycach, w sanktuarium….

W piątek rozpoczynamy rekolekcje ekipowe o zawierzeniu Maryi, Naszej Pani. Jemy wspólny posiłek, dzielimy się życiem. Bardzo miłe spotkanie z osobami, które mieszkają nieblisko, a z którymi znamy się od lat. Miło patrzeć na ludzi, którzy mimo wieku są bardzo blisko siebie, widać to bardzo – ich ciepłe relacje…

Po kolacji rozpoczęcie rekolekcji i Msza święta z nauką oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Czas na spotkanie z Panem.

Na noc idziemy do Nazaretu – drugiego domu rekolekcyjnego, w którym mieszkamy z dwoma innymi małżeństwami. Nazaret leży na szlaku Kalwarii, zanurzony w niezwykłym klimacie miejscowości. Ania i Mirek wraz z Gospodarzem miejsca – ojcem Jozafatem pięknie wszystko ogarnęli, by był należyty porządek.

Sobotę – dzień pielgrzymki rozpoczynamy jutrznią w tej pięknej sali w Domu Pielgrzyma. Potem wspólne śniadanie i oczekiwanie na pielgrzymów. Przyjechali z różnych stron naszego regionu – okolice Krakowa, Rybnika, Wrocławia… , no i nasi odpowiedzialni z Warszawy.

Gorące powitania, rejestracja, poczęstunek po podróży, opowieści o nowych wyzwaniach, trudnościach i radościach.

W bazylice oficjalne powitanie pielgrzymów przez Anię i Romka Kobiałków z Krakowa, słowa pożegnania na koniec ich posługi.

Później kilka słów o Wambierzycach i samej bazylice opowiedział ojciec Jozafat.

Jeszcze słowo Pary Super-Regionu Heleny i Pawła Kukołowiczów, którzy przyjechali z Warszawy i Msza święta w tej pięknej (choć wychłodzonej ☺) bazylice.

Niezwykłym wydaje nam się fakt, że na rzeźbach starej zabytkowej ambony „wypisany” jest właśnie MAGNIFICAT – modlitwa Ekip.

Na koniec odbyło się przekazanie posługi Pary Regionu 3 nowej parze z Wrocławia – Ani i Leszkowi Gerste. Bardzo cieszymy się z tego wyboru.

Po wspólnym obiedzie wygłosił konferencję Doradca Regionu ojciec Gabriel Pisarek.

O 15-tej odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i na koniec wspólne zdjęcie pielgrzymów.

Niezwykłym był też fakt, że właśnie w tych dniach trwały obchody 800-lecia Wambierzyc, co wiązało się także z możliwością uzyskania odpustu zupełnego.

Dla nas podsumowaniem w tym dniu była nauka ojca Jozafata dla małżonków i późniejszy indywidualny dialog małżonków przy świecach.

Wieczorem: Apel Jasnogórski i iluminacja świetlno – muzyczna bazyliki.

W niedzielę od rana kontynuowaliśmy rekolekcje, a na ich zakończenie podczas Mszy świętej odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie.

Dziękujemy wszystkim – kapłanom i małżonkom, którzy dużo wysiłku włożyli, by ten czas był tak niezwykły, jak niezwykłe jest to miejsce.

Jeśli ktoś z Was z jakiegoś powodu nie przeszedł przez Kalwarię, to koniecznie jak najszybciej musi tu wrócić i przejść.

To wrażenie jest NIEZAPOMNIANE…

 

Grażyna i Irek

 

 

Wielkanoc 2019

„Gdy tego pierwszego dnia tygodnia zapadł wieczór,
a tam, gdzie przebywali uczniowie, zamknięto drzwi
z obawy przed Żydami,
przyszedł Jezus, stanął w środku i pozdrowił ich: „Pokój wam”.
A gdy to powiedział, pokazał im ręce oraz bok.
Uczniowie uradowali się, że ujrzeli Pana.” (J 20, 19-20)

Drodzy Małżonkowie i Drodzy Doradcy Duchowi!

Święty Jan opisując spotkanie uczniów z Chrystusem Zmartwychwstałym ukazuje nam prawdę i wartość Jezusowego Zwycięstwa. Jego męka i śmierć były niezbędne, aby otworzyć drzwi – każde drzwi, które są zamknięte, aby tam, gdzie panuje mrok i lęk zawitało światło nadziei i pokój.

Zmartwychwstały Jezus sam przychodzi do człowieka
i staje pośrodku, aby jednoczyć podzielonych i być widocznym dla tych, którym świat przysłonił Boga – Prawdę Jedyną. Przynosi swoje pozdrowienie i dar pokoju. Jednocześnie pokazuje ślady cierpienia i męki – jako drogę do zwycięstwa, ale i źródło naszej mocy i łaski w pokonywaniu słabości. To spotkanie i doświadczenie obecności Zmartwychwstałego rodzi w uczniach autentyczną radość.

Kochani!

Życzymy Wam wszystkim właśnie takiego spotkania ze Zmartwychwstałym i nieustannego doświadczania Jego obecności w swoim życiu!

Życzymy Wam, byście uradowali się Jego zwycięstwem!

Niech Jezus będzie w centrum Waszego życia,
a Światło Jego łaski niech przyświeca Waszym myślom, słowom i decyzjom.

Jego pokój niech wypełni Wasze serca!

 

Mariola i Maciek Milcowie
Para Odpowiedzialna Sektora Małopolska A

Wielkopostny Dzień Skupienia Sektora Małopolska A

9 marca 2019 roku Sektor Małopolska A przeżywał swój Wielkopostny Dzień Skupienia. Na to wyjątkowe spotkanie  My – Małżonkowie Ekip przybyliśmy licznie, aby móc wejść w czas Wielkiego  Postu, zanurzając się w ciszę, modlitwę i pochylając się nad tajemnicą sakramentu małżeństwa. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni Goście z Parafii Matki Bożej Fatimskiej oraz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty, gdyż w konfesjonałach czekali na nas licznie przybyli Kapłani. W atmosferze głębokiej modlitwy i zadumy przeżyliśmy Eucharystię. Nasze myśli skupione były wokół tematu: Obudzić sakrament małżeństwa, a kazanie oraz konferencję dla Małżonków wygłosił o. Ksawery Knotz. Ojciec pomógł nam odkryć obecność Boga w WIĘZI męża i żony. Przedstawił nam trzy poziomy sakramentalności małżeństwa. Każdy z nas zastanawiał się, na którym z nich znajduje się moje małżeństwo? Czy zaczęliśmy świadomie żyć sakramentem małżeństwa? Ojciec uświadomił nam także, że  dialog małżeński umożliwia nam w pełni owocne życie sakramentem małżeństwa. Dla nas jest to potwierdzeniem – jak wielkim darem jest dla Ruchu END Zasiadanie Małżonków.

Po Eucharystii i konferencji mogliśmy spotkać się przy stole, gdzie posililiśmy się, porozmawialiśmy i pożartowaliśmy z Przyjaciółmi ze Wspólnoty. Chętni mogli zakupić książki o. Ksawerego, a On sam do końca spotkania, służył Małżonkom rozmowami indywidualnymi. Jak sam Ojciec stwierdził – nie wyczerpał tematu, gdyż po prostu czas narzucił nam swoje granice – dlatego mamy szczerą nadzieję, na dalszą współpracę z Ojcem i kolejne ważkie dla Małżonków tematy.

Niech wszystko to, czego Pan dokonał w nas i w całej Wspólnocie, będzie na Jego chwałę i dla naszego uświęcenia!

Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie!

“Rozważcie tylko, jak się wam wiedzie! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie ma go do sytości; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje, aby zarobić, pracuje [odkładając] do dziurawego mieszka!”

Ag 1,5b-6

Aż trudno uwierzyć, że słowa te prorok Aggeusz skierował do ludu Izraela, który zaprzestał budowy świątyni Pana 2500 lat temu. Kiedy bowiem się je czyta, trudno nie ulec przeświadczeniu, że skierowane są one do nas -współczesnych. Nieprawdaż?

Codzienne starania o lepszy, wygodniejszy byt nasz i naszych dzieci – i ten ciągły niedosyt rzeczy. Wciąż szukamy nowości, podążamy za trendami mody, motoryzacji, czy choćby elektroniki użytkowej. Dajemy się wciągnąć w pogoń za poprawą sytuacji materialnej, jednocześnie czując coraz większy smutek i rozczarowanie tym co mamy.

A w tym czasie zupełnie zapominamy o budowaniu relacji z Bogiem, a świątynię swojej duszy traktujemy jak magazyn rzeczy niepotrzebnych.

O tym wszystkim mieliśmy okazję pomyśleć i porozmawiać podczas rekolekcji, które odbyły się w Czernej, w dniach 15-17 lutego. Rekolekcje były prowadzone przez ks. Sławomira Knopika SCJ.

Czy przyniosły odnowę naszych serc i dusz? Czy zmieniły nasze myślenie? Czas pokaże.

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: