Wspomnienie – odszedł do Pana nasz Przyjaciel Marek

9 marca 2024 roku odszedł do Pana nasz Przyjaciel Marek Stawarz. Mąż Małgosi. Tata Madzi i Michała. Przyjaciel z Ekipy 3 Sektora Małopolska A. Ciągle w drodze … Pielgrzym… Do Częstochowy, do miejsc kultu Matki Bożej, dla której miał ogromną cześć i miłość. Pielgrzym w drodze do świętości…

Świadek Boga wszędzie, gdzie przebywał. Pełnym sercem zaangażowany w sprawy Kościoła i Ruchu END. Żył jego charyzmatem i z gorliwością wypełniał. Jego dom – jak mówi Karta END -był zawsze gościnny i otwarty dla innych. Oddany służbie drugiemu. Człowiek czynu i działania. Wraz z żoną Małgosią pełnili w Regionie posługę pary odpowiedzialnej za organizację rekolekcji oraz pary łącznikowej w sektorze. Wiernie i z oddaniem służyli ekipie. Jako człowiek szczery, prostolinijny, uczciwy, otwarty. Przede wszystkim z sercem na dłoni dla innych. Dusza towarzystwa. Pełen poczucia humoru.

Boży Wojownik! W ostatnią drogę wyruszył w cierpieniu, ale z ogromną pokorą i świadomością odchodzenia. Otoczony miłością i troską żony, dzieci, bliskich i przyjaciół. Do końca dawał nam świadectwo przyjmowania krzyża Chrystusa i łączenia się z Jego Męką. Nigdy nie narzekał. Mężnie i w cichości przyjmował wolę Boga.

Marku – wierzymy i ufamy, że już zawojowałeś Niebo, cieszysz się radością w Panu i donośnie – jak to Ty – śpiewasz Mu Magnificat. Będzie nam Ciebie brakowało. Ale pozostaniesz wśród nas, w naszych sercach i pamięci, a przede wszystkim w łączności modlitewnej. Spoczywaj w pokoju!

Kolędowanie

W sobotę 27 stycznia po wspólnej Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Fatimskiej na Płaszowie, spotkaliśmy się na naszym tradycyjnym kolędowaniu sektorowym. Frekwencja jak co roku dopisała, choć szczyt sezonu chorobowego pokrzyżował plany niektórym rodzinom.


Po Eucharystii przeszliśmy do sali parafialnej, gdzie odbywało się nasze spotkanie. Atmosfera była pełna ciepła i radości, nie zabrakło świątecznych przysmaków.
Wspólne śpiewanie było przeplatane zaciętą rozgrywką konkursu “Jaka to kolęda?”, w trakcie którego zawodnicy popisali się znajomością nie tylko najpopularniejszych polskich kolęd, ale również tych mniej znanych. Choć odpowiedzi nie zawsze były poprawne, towarzyszyło nam mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.
Nawet mimo wspomnianego wcześniej sezonu chorobowego, cieszyła nas obecność gromadki dzieci, które wzięły udział w kolędowaniu. Ich uśmiechy, pomysłowe przebrania i radość dodawały nam energii i jeszcze większego entuzjazmu.
Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą. Dziękujemy naszym kapłanom, że również włączyli się w kolędowanie!

Święto Karty sektorów Małopolska A i B

W dniu 9.12.2023 świętowaliśmy rocznicę proklamowania Karty END. Małżeństwa i Doradcy Duchowi z sektorów Małopolska A i Małopolska B zgromadzili się wspólnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie. Eucharystii przewodniczył O. Ariel Krzywda OFM, a homilię wygłosił ks. prałat Antoni Zając z Lublińca. Po Mszy Świętej odbyła się konferencja, wygłoszona również przez księdza Antoniego, który przybliżył nam postać św. Teresy Benendykty od Krzyża (Edyty Stein), który od 1980 właśnie w Lublińcu był związany z osobą Edyty Stein, budował parafię pod jej wezwaniem i propagował jej kult.

Spotkanie zakończyliśmy wspólną Agapą przy kawie i cieście. Jak co roku, była to okazja do spotkania się z małżeństwami i doradcami duchowymi z innego sektora, odświeżenie relacji, wymianę doświadczeń i wzmocnienie wspólnoty. To właśnie takie spotkania przypominają nam, że wspólnie w małżeństwach, ale też razem z innymi małżonkami kroczymy do świętości.

Rozpoczęcie roku formacyjnego 2023/2024 w Sektorze Małopolska A

W sobotę 09 września 2023 r. spotkaliśmy się w Wyższym Seminarium Duchownym oo Franciszkanów w Krakowie jako Ruch Ekip Notre Dame – Sektor Małopolska A, żeby rozpocząć nowy rok formacyjny w duchu miłości wzajemnej i braterstwa, a przede wszystkim – z Panem Bogiem.
Adorując Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie czekaliśmy na punkt kulminacyjny i najważniejszy całego wydarzenia – uroczystą Mszę Świętą, której przewodniczył Doradca Duchowy Sektora o. Ariel Krzywda OFMCap. Życzył nam, abyśmy przez cały rok formacyjny czuli głód Ewangelii, jak Apostołowie, którzy odczuwali głód w szabat i łuskali kłosy, a to nie podobało się faryzeuszom. Jednak Pan Jezus naucza nas, że dobro człowieka jest ponad literą prawa i tak jak Apostołowie potrzebują pokarmu, tak wszyscy ludzie potrzebują pożywiać się Słowem Bożym każdego dnia.
Pary małżeńskie z poszczególnych ekip aktywnie uczestniczyły w Eucharystii poprzez posługi – czytając Słowo Boże, prowadząc modlitwę wiernych czy niosąc dary ołtarza. Na zakończenie Mszy Świętej miała miejsce uroczystość przyjęcia Karty, czyli wstąpienia do Ruchu, przez nowe małżeństwa, które odbyły pilotaż i sesję pilotażową oraz zdecydowały się włączyć w działania Ruchu. Serdecznie witamy nowych członków Ruchu!
Po Mszy Świętej miała miejsce krótka przerwa, którą z radością wykorzystaliśmy na uściski i miłe rozmowy oraz zasmakowanie darów stołu. Następnie w auli seminarium odbyła się konferencja, którą rozpoczęła Para Sektora od zdania sprawozdania z działalności i finansów Ruchu za ostatni rok. W drugiej części konferencji swoje słowo wygłosił o. Ariel Krzywda. Skupił się na rozważaniu tegorocznego hasła roku formacyjnego “Eucharystia źródłem misji”. Wskazał na 3 kierunki wyznaczane przez Kartę Ekip Notre Dame, które mają nam pomagać we wzrastaniu do miłości Boga: pomagać sobie wzajemnie we wzrastaniu do miłości Bożej, wzrastać w miłości do bliźniego i kierunek wyznaczany przez narodowe zgromadzenie ruchu na kolejne lata. Hasło roku formacyjnego jest właśnie tym trzecim kierunkiem, wybranym przez zgromadzenie narodowe dla członków Ekip, aby skupili się w danym roku na konkretnym aspekcie naszej wiary. O. Ariel przypomniał nauczanie II soboru watykańskiego w przedmiocie Eucharystii: jest to źródło i zarazem szczyt życia chrześcijańskiego.
Na zakończenie wspólnie pomodliliśmy się i rozeszliśmy do swoich domów, świadczyć o Chrystusie na co dzień wśród innych ludzi.
 

Zakończenie roku formacyjnego 2022/2023

W sobotę 17 czerwca spotkaliśmy się w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach, aby świętować zakończenie kolejnego roku formacyjnego. Za nami 10 miesięcy pracy: nad relacją z Bogiem, ze współmałżonkiem, z innymi małżeństwami w Ekipie. Dziś spotkaliśmy się, aby uroczyście, wspólną modlitwą podziękować za ten czas. Najpierw była adoracja w ciszy, a następnie msza święta, której przewodniczył doradca duchowy naszego sektora o. Ariel Krzywda (OFM). Po mszy nastąpił czas na podziękowania małżeństwom za pełnienie w Ekipach poszczególnych posług; w nasze szeregi wkroczyło także nowe małżeństwo, które zdecydowało się przyjąć Kartę Ekip Notre-Dame.

Po wspólnej modlitwie mogliśmy się cieszyć swoją obecnością, korzystając z gościnności księży sercanów, którzy udostępnili nam swój piękny ogród. Były grillowane kiełbaski, sałatki, przekąski. Były rozmowy na poważniejsze i na te mniej poważne tematy. Miło było znów spotkać się w naszym END-
owym gronie!

Ekipy łaską pełne! – pielgrzymka Regionu 3

Ekipy łaską pełne!

Pod tym hasłem odbyła się tegoroczna pielgrzymka Regionu 3. Dokładnie 27 maja 2023 roku Ekipy
Sektorów Małopolskiego, Śląskiego i Dolnośląskiego spotkały się na Górze Świętej Anny, by wspólnie
modlić się, porozmawiać i zacieśnić więzy. Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty przez
modlitwę śpiew, następnie mogliśmy wsłuchać się w historię i znaczenie miejsca, w którym mieliśmy
okazję przebywać. Po tym nadszedł moment na rozmowę o. Jozuego Szymańskiego OFM z parą
Super-Regionu Heleną i Pawłem Kukołowiczami. Wywiad był opowieścią o ich relacji, o dojrzewaniu i
podążaniu za Bogiem w małżeństwie, a także o ruchu END w ich życiu. Helena i Paweł w tym roku
kończą posługę pary odpowiedzialnej za Super-Region, o czym wspominali też podczas wywiadu.
Następnie wysłuchaliśmy świadectw doradcy duchowego o. Augustyna oraz małżeństwa należącego
do Ekip – Bernadetty i Krzysztofa

W trakcie części formacyjnej nie mogło zabraknąć spotkania w grupach mieszanych. Mogliśmy
wówczas bliżej się poznać i ubogacić się innym, świeżym spojrzeniem małżeństw z innych Sektorów.
Zaproponowany temat dotyczył sytuacji/zjawisk, które mogą w Ekipach utrudniać przepływ łaski oraz
odczytywania woli Bożej i podążania za nią (rozważania na podstawie tekstu o. Henri Caffarela).
Przedłużeniem tych rozmów była chwila spędzona na kawie i poczęstunku przygotowanym przez
uczestników spotkania.

Ważnym elementem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył gospodarz miejsca. Po mszy
nastąpiło przekazanie posług par odpowiedzialnych w Sektorach Śląskim i Dolnośląskim oraz pary
Regionu 3. Przyjęli je odpowiednio Kinga i Jarosław Wesołowscy, Magdalena i Dariusz Pachuccy oraz
Aurelia i Andrzej Olesiowie. Do naszej wspólnoty dołączyło kilka małżeństw, które przyjęły Kartę.
Szczególnie wszystkim tym „nowym” parom życzymy Bożego błogosławieństwa!

Rekolekcje “Modlitwa małżeńska” w Hebdowie

W piękny, słoneczny, kwietniowy weekend spotkaliśmy się w małopolskim Hebdowie, aby w gronie 13 małżeństw wziąć udział w rekolekcjach “Modlitwa małżeńska”.
Swoim bogatym doświadczeniem wspólnej modlitwy pod nieobecność chorej małżonki dzielił się Michał Mamcarz, którego duszpastersko wspomagał franciszkanin o. Dezyderiusz.
Poza konferencjami poruszającymi różne aspekty modlitwy małżonków, mieliśmy okazję brać udział w codziennej Eucharystii, doświadczyć nowatorskiej formy modlitwy zaproponowanej przez rekolekcjonistów, włączyć się w całonocną Adorację Najświętszego Sakramentu i przeprowadzić obowiązek zasiadania.
Nad sprawnym przebiegiem całego przedsięwzięcia czuwali Bernadetta i Piotr Dylowie, których serdeczność i ciepło zarażała pozostałych uczestników.
Słowa uznania należą się parze prowadzącej oraz o. Dezyderiuszowi za tak gruntowne przygotowanie i omówienie tematu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom rekolekcji za ich świadectwa i otwarcie, nie sposób także nie wspomnieć, że zarówno imponujące wnętrza domu rekolekcyjnego, jak i jego urokliwe otoczenie sprzyjały dobremu przeżyciu tego czasu.
Chwała Panu
Marta i Marek
Ekipa R2MC6″
czytaj dalej…

Wielkopostny Dzień Skupienia – Małopolska A

W sobotę 4 marca 2023 roku spotkaliśmy się Kościele Boskiego Zbawiciela w Krakowie, by wspólnie przeżywać trwający Wielki Post i zbliżyć się myślami do nadchodzącej Wielkanocy. Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz mszy świętej, podczas której była też okazja do spowiedzi. Słowo podczas mszy wygłosił do nas gospodarz miejsca ks. Piotr Ryba.

Po Eucharystii udaliśmy się na drobny poczęstunek, a następnie zostaliśmy zaproszeni do wysłuchania konferencji ks. Dariusza Lewczaka, który wprowadził nas w tematykę wielkopostną. Mieliśmy też okazję do pracy w grupach, w których dyskutowaliśmy na temat słów papieża Franciszka o wychodzeniu na wysoką górę. Była to okazja zarówno do poszerzenia swoich horyzontów myślowych, jak i do lepszego poznania członków Ekip.

 

Kolędowanie – Małopolska A

Naszą wspólnotową tradycją realizowaną w okresie bożonarodzeniowym jest kolędowanie. W tym roku spotkaliśmy się 20 stycznia w Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krakowie. Spotkanie rozpoczęliśmy mszą świętą, podczas której słowo wygłosił do nas doradca duchowy sektora małopolskiego – o. Ariel. Po mszy przenieśliśmy się do salki, gdzie rozpoczęliśmy radosne kolędowanie. Muzyka porwała nie tylko dorosłych, ale także dzieci, które tańczyły, skakały i grały na grzechotkach.

Dzięki zaangażowaniu członków wspólnoty mogliśmy wziąć udział w spontanicznie przygotowanych jasełkach – śmiechu było co niemiara! Uczestnicy kolędowania wzięli też udział w quizie wiedzy o Bożym Narodzeniu, dzięki któremu mogliśmy jeszcze bardziej zacieśnić więzi, a przy okazji dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Na stołach nie zabrakło przygotowanych przez nas
przysmaków, a przede wszystkim – serdecznych rozmów.

 

Święto Karty – Małopolska A

75-LECIE KATOLICKIEGO RUCHU DUCHOWOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ ÉQUIPES NOTRE-DAME

W sobotę 10 grudnia 2022 r. w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy powstania katolickiego ruchu duchowości małżeńskiej Équipes Notre-Dame (z francuskiego „Ekipy Matki Bożej”).

Przed południem członkowie Ekip z dwóch małopolskich sektorów wysłuchali konferencji o. dr. Leonarda Hryniewskiego OFM, pt. „Kryzys? Razem damy radę!”. Bernardyn podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem z pracy psychologa i psychoterapeuty w zakresie przyczyn i rodzajów kryzysów małżeńskich. W szczególności skupił się na kryzysach dotykających małżeństw katolickich. Jako przyczyny wskazywał m. in. różnice indywidualne, często wynikające po prostu z odmienności płci i brak zrozumienia tych różnic pomiędzy małżonkami. Wskazał też, o co najczęściej kłócą się małżonkowie, z którymi pracuje: o pieniądze, o seks i o dzieci.

Jeśli chodzi o pieniądze, to konflikty dotyczą sytuacji, w których jeden współmałżonek zajmuje się domem i dziećmi, a drugi pracuje zawodowo, rozwija się i robi karierę. Kryzysy mogą też dotyczyć majątku czy spadków.

W dziedzinie seksualności bardzo ważne jest odpowiednie przeżywanie jej w kontekście religii katolickiej, aby nie wypaczyć nauczania Kościoła katolickiego i nie popaść w poczucie winy wynikające z samego faktu podejmowania współżycia seksualnego. Należy szukać głębszego poziomu relacji seksualnej niż tylko fizyczna atrakcyjność współmałżonka, gdyż tylko wejście na ten głębszy poziom – relacji intymnej, porozumienia dusz, będzie czymś fascynującym.

Wreszcie w kwestii konfliktów dotyczących dzieci o. Leonard wskazał, że małżonkowie kłócą się o to, kto ma się nimi zajmować, w jakim zakresie, kto jest bardziej odpowiedzialny za zajmowanie się dziećmi. Również kwestia akceptacji odrębności dziecka jako drugiego człowieka jest często problematyczna, szczególnie w sytuacjach takich jak pójście do szkoły, wyjazd na studia do innego miasta czy wreszcie ślub i założenie swojej rodziny.

Po konferencji członkowie Ekip udali się na uroczystą Eucharystię, której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej rozpoczął kazanie od wspomnienia ogłoszenia i podpisania Karty Ruchu Équipes Notre-Dame, co miało miejsce 8 grudnia 1947 r. Jednakże jako rozpoczęcie działalności Ruchu wskazuje się luty 1939 r. Ten okres – 8 lat od założenia pierwszej ekipy do oficjalnego uznania Ruchu przez władze kościelne – biskup porównał do okresu oczekiwania brzemiennej kobiety na poród. Jak powiedział sam założyciel Ruchu, ks. Caffarel: „To, co w zamyśle małżonków miało być jednym czy drugim spotkaniem stało się początkiem wielkiej wędrówki”. 

Bp Robert Chrząszcz wezwał członków Ruchu do tego, by zaczęli szukać razem, połączyli siły i wyruszyli w odkrywczą podróż, tak jak pierwsze małżeństwa, które zainicjowały Ruch. Mówił: „my naprawdę nie musimy gdzieś iść albo za kimś biegać, bo Królestwo Boże jest właśnie tam” – mając na myśli Ruch Équipes Notre-Dame.

Krakowski biskup pomocniczy mówił to wszystko, mając bogate doświadczenie obserwowania i uczestniczenia w życiu ruchu Équipes Notre-Dame w Brazylii, gdzie przez 15 lat pełnił posługę jako misjonarz w dzielnicach biedy Rio de Janeiro. Ruch jest obecny w Brazylii od 1950 r., a aktualnie superregion Brazylia liczy 4,5 tys. ekip. Na koniec bp Robert Chrząszcz wezwał do modlitwy, aby ten ideał sakramentalnego małżeństwa, jaki realizują członkowie Ruchu Ekip Notre Dame, pociągał za sobą nowe pary.

Po konferencji i Eucharystii miała miejsce agapa przygotowana przez członków Ruchu, w trakcie której zebrani mogli posilić się przyniesionymi darami stołu i zintegrować w ruchu Équipes Notre-Dame w Małopolsce.

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: