Rozpoczęcie roku formacyjnego w ekipach Pomorza Zachodniego. Przekazanie posługi pary odpowiedzialnej za łączność z tymi ekipami.

17 września, późnym popołudniem wyjechaliśmy z Pniew w kierunku Szczecina, aby nazajutrz wspólnie z ekipami Pomorza Zachodniego rozpocząć nowy rok formacyjny. Spod klasztoru sióstr Urszulanek (tam umówiliśmy się, aby podróżować wspólnie – Honorata i Sławek, Ania i Jurek, Danka i Marek –  uśmiechniętym Seatem), pod okiem Matki Bożej. Podróż minęła, wypełniona modlitwą, radosnymi rozmowami uczestników. A wysłużony – jak mówili – Seat dojechał na miejsce bez niespodzianek. Dziękujemy Sławkowi – kierowcy! I nawigatorowi – Honoracie ;-) Dotarliśmy do pięknego domku Natalii i Piotra, cudownie ugoszczeni tym co w sercach Gospodarzy i tym co na ich stole, do późna zajęci rozmową…
Nie zrobiliśmy nawet wspólnego zdjęcia ;-(
Danka i Marek
Para Odpowiedzialna za Region 1
A o poranku…

Piszą:
Natalia i Piotr, ekipa Goleniów.
Jednym z obowiązków każdego małżeństwa, będącego w Ruchu END, jest przyjmowanie braterskim sercem małżeństw z innych ekip, gdy nadarzy się do tego okazja. Dzięki tej pięknej zasadzie mogliśmy z wielką radością ugościć w naszym domu wyjątkowych gości: Dankę i Marka Szczepaniaków, Honoratę i Sławka Pakułów oraz Anię i Jurka Kolbuszów. Przy wspólnych posiłkach, gdzie cisza nigdy nie nastawała, mogliśmy dzień wcześniej celebrować rozpoczęcie roku formacyjnego 2021/2022.

Dla pozostałych uczestników ten moment nastąpił dopiero w sobotni poranek, 18-go września w parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. Tam, dzięki uprzejmości proboszcza, mogły się wspólnie spotkać tegoroczne Pary Odpowiedzialne Ekip Pomorza Szczecińskiego. Przedstawiciele Szczecina, Nowogardu i Goleniowa zapoznali się z nową Parą Łącznikową – Anią i Jurkiem. Wysłuchaliśmy też cennych wskazówek od bardziej doświadczonych małżeństw Ruchu.

Wiele małżeństw Ruchu END przybyło na Mszę Świętą, odprawioną przez ks. Mariusza Wencławka i ks. Krzysztofa Bartoszewskiego w parafii św. Jana Bosko. Zebrani wierni wysłuchali głębokiego w swojej treści słowa Bożego. Po Eucharystii byliśmy świadkami powołania przez Dankę i Marka nowej Pary Łącznikowej. Kolejno, natchniona przez Ducha Świętego, Ania pięknie wprowadziła nas w temat tegorocznych spotkań – czym może być tytułowy zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa. Chyba wszyscy obecni zgodzą się z myślą Ani, że MIŁOŚĆ jest najpełniejszą odpowiedzią. I tak z miłością pożegnaliśmy Honoratę i Sławka, mając nadzieję, że o Pomorzu Zachodnim nie zapomną i chętnie będą tu wracać. Mszę Świętą zakończono indywidualnym błogosławieństwem Relikwią Krzyża Świętego, do którego każdy przystąpił, korzystając z Misji u Stóp Krzyża odbywającej się w parafii św. Jana Bosko.

Ostatnim punktem spotkania były refleksje w grupach na trzy pytania wprowadzające nas w nowy rok formacyjny 2021/2022. W ten tradycyjny sposób Honorata i Sławek zaaranżowali dla nas owocną konwersację, co było miłym zakończeniem ich posługi. My natomiast mogliśmy zacieśniać więzi między naszymi ciągle młodymi ekipami zarówno w trakcie rozważań, jak i później, przy pysznych domowych wypiekach. Teraz napełnieni Łaską jesteśmy gotowi na nowe działania przybliżające nas do uświęcenia.

https://photos.app.goo.gl/aoC6dao91fsqHqT5A

 

Sobota 19 września rozpoczęcie roku formacyjnego POMORZE ZACHODNIE

To już ponad tydzień jak  Ekipy z terenu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły nowy rok formacyjny Ruchu Duchowości Małżeńskiej.  Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie od czasu gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o wirusie, którego z racji tego, że ma koronę, nazwano koronawirusem. To on zaczął królować w naszych domach, kościołach, parafiach i wdarł się w życie naszych Ekip. Na pewno wielu z nas patrząc na siebie pytało się o to-    jak przeszliśmy ten trudny czas? W jakiej kondycji zaczynamy nowy rok formacyjny? Jak sprawdzili się w nowej rzeczywistości nasi opiekunowie duchowi? Jesteśmy dziś silniejsi, czy może zaczynamy naszą formację od początku? Ten czas się jeszcze nie skończył i na pewno musimy odpowiedzieć sobie na pytanie- co się z nami stało? Bez tej odpowiedzi, bez momentu refleksji o naszych Ekipach zawsze wracać będziemy do punktu wyjścia i powtarzamy sobie jak mantrę pytanie- co się z nami stało?

Sobota-19 wrzesień godzina 15.30- to wielka radość, bo przybyła na nasze rozpoczęcie wcale niemała grupka małżeństw. Do naszej radości zaraz dołączyła się nadzieja, że jeszcze istniejemy, że mamy w sobie chęć wspólnej modlitwy, i że nasza ufność wychodzi poza ramy codziennych wiadomości o tych, co zachorowali…

Rozpoczęliśmy od konferencji, którą poprowadzili Ala i Andrzeja. Przypomnieliśmy sobie o Czterech Głównych Zasadach działania END. Bez nich nie jest możliwy prawidłowy rozwój i trwanie naszych Ekip. Są to: kolegialność,współodpowiedzialność, wspólnotowość, zaufanie. Nie są to tylko słowa, ale tak jak zaznaczyła Ala, te cztery zasady są stanem ducha dane nam po to abyśmy razem rozpoznawali wolę Bożą. Słowa te powinny nas ożywiać.  Ważne było też przypomnienie, że bycie w Ruchu jest też naszym zobowiązaniem. Zobowiązaniem do stawania się architektami i robotnikami w budowie Królestwa Bożego!

Później była najważniejsza część naszego spotkania- Eucharystia. Ksiądz Krzysztof w czasie swojego słowa mówił do nas o codziennej wierności. Zaczynając od wierności do sportu, a kończąc na duchu. I tu dotknął naszej słabości mówiąc: ,,jak raz, drugi, trzeci zwolniliśmy się z naszego obowiązku lub nawet ktoś z nas z niego zwolnił to piąty i siódmy raz już się sami zwolnimy, a dwudziestego wyrobi się nam nawyk, a trzydziestego to już nie będziemy pamiętać jaki mieliśmy zobowiązania i zasady”. Te słowa mówiły i dotykały czasu w którym żyjemy. Są dla nas ostrzeżeniem i jasnym wskazaniem na dzisiejsze zagrożenia.

Po Eucharystii powiedzieliśmy TAK i tym samym ponownie przyjęliśmy Kartę naszego Ruchu. To TAK to potwierdzenie, że reguły Wspólnoty Duchowości Małżeńskiej będą ciągle częścią naszego życia.

Na koniec było to, co najbardziej lubią nasi milusińscy, czyli ciasta, ciasteczka i oczywiście kawa i herbata. Wspólna agapa to rozmowy o tym co u nas słychać. O naszych radościach i kłopotach. O tym czy wirus jest, czy go nie ma? Czy się go boimy, czy też nie. To był czas radości ze wspólnego spotkania.

I tak każdy z nas powrócił do domu. Niosąc ze sobą siłę naszej wspólnoty. Nadzieję, że dalej chcemy być razem i że warto iść wspólnie do Tego, który daje nam Zbawienie.
Kasia i Mirek Woszczyłowie

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Odwiedź

advertisement advertisement advertisement advertisement

Liturgia dnia: