Święto Karty na Pomorzu Zachodnim – Szczecin 04 grudnia 2022 r.

Wspomnijmy, jak wyglądało Święto Karty END na Pomorzu Zachodnim.
Niedziela – Dzień Pański 4 grudnia 2022 roku.

Świętujemy uroczyście 75 rocznicę proklamowania Karty END – najważniejszego dokumentu w Ruchu Eguipes-Notre Dame. Do Szczecina, do parafii Księży Chrystusowców – Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie przybywają małżeństwa – pary odpowiedzialne ekip ze Szczecina, Nowogardu, Goleniowa i Maszewa. Z Wielkopolski przybywają dwa małżeństwa – para odpowiedzialna Regionu 1 – Danka i Marek oraz para łącznikowa dla Pomorze Zachodniego – Ania i Jurek.
Organizatorzy i gospodarze wydarzenia to młoda ekipa szczecińska po pilotażu wraz ze swym doradcą duchowym ks. Marcinem. Ekipa ta z jeszcze jednym małżeństwem z Maszewa dziś uroczyście przyjmie Kartę END. Podczas spotkania odpowiedzialnych w kawiarence omawiamy ważne sprawy dotyczące życia we wspólnocie na Pomorzu Zachodnim.

Zaraz potem wszystkie małżeństwa przybyłe na świętowanie Karty, wraz z obecnymi kapłanami uczestniczą w Eucharystii z parafianami. Obecność małżeństw z Equipes Notre Dame jest na tej mszy widoczna – czytania, śpiew psalmów, modlitwę powszechną prowadzą członkowie naszego Ruchu.
Tu także niespodzianka.
ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr Ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr.
Przebywający w parafii ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr, który przyjechał z Białorusi, pełniący tam posługę doradcy duchowego  w ekipach END, opowiada podczas homilii o swoich doświadczeniach, o charyzmacie i o życiu wspólnoty tam, właśnie na Białorusi. A na zakończenie mszy św. Agata i Michał z najmłodszej ekipy szczecińskiej dają świadectwo mówiąc o swoich poszukiwaniach i uczestnictwie w Ruchu END.
Następnie małżonkowie z nowej ekipy, w otoczeniu swoich dzieci i obecnej wspólnoty Kościoła przyjmują Kartę, a para Regionu powołuje Natalię i Piotra
Natalia i Piotr, kolejna para łącznikowa dla małżeństw Pomorza Zachodniego.do pełnienia posługi pary łącznikowej dla ekip ze Szczecina. Na koniec tych wydarzeń zawierzamy Matce Najświętszej wszystkich małżonków z rodzinami.

 

 

 

Natalia i Piotr, kolejna para łącznikowa
dla małżeństw Pomorza Zachodniego.

Po Eucharystii przechodzimy wszyscy do kawiarenki na agapę. Dzieci wraz z opiekunką spędzają miło czas w salce obok, uradowane przybyciem św. Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Rodzice w tym czasie oglądają film poświęcony Słudze Bożemu, Założycielowi naszego Ruchu, Ojcu Caffarelowi.
Atmosfera sprzyja głębokiej refleksji i przemyśleniom. W filmie wracamy do początków END. Lepiej poznajemy osobę Założyciela, jego zamysł i działania dla dobra chrześcijańskich małżonków. Wypowiedzi osób, które znały o. Caffarela dają do myślenia. Cieszymy się, że na Pomorzu nadal trwa peregrynacja wizerunku Założyciela i jest to kolejna okazja do “przebywania z Nim” w wyjątkowy sposób.

Samo wydarzenie świętowania rocznicy proklamowania Karty END ma głęboki sens, zwłaszcza, że przeżywamy go we wspólnocie z naszymi duchowymi doradcami – jest z nami ks. Marcin i ks. Rafał z Goleniowa. Dziękujemy Wam drodzy Kapłani za Waszą obecność, modlitwę i wsparcie.

Ubogaceni i zbudowani wracamy do swoich domów, z błogosławieństwem i Bożym pokojem w sercu.
Maryjo, nasza Patronko, prowadź i bądź z nami w każdym kolejnym dniu na drodze do świętości.

1. Kliknij FOTO z Pomorza Zachodniego
2. Kliknij FOTO z Pomorza Zachodniego
Ania i Jurek Kolbuszowie – para łącznikowa dla Pomorza Zachodniego

Inauguracja roku formacyjnego END na Pomorzu Zachodnim.

Na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje aktualnie 5 ekip, w tym jedna, która właśnie zakończyła okres pilotażu.
Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie tu Sektor.

Przewodnik END

Przewodnik END

 

W sobotę 17 września 2022 r. w kościele parafii św. Jana Bosco w Szczecinie odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok formacyjny END na Pomorzu Zachodnim.

W pierwszej części spotkały się pary odpowiedzialne ekip z parą łącznikową. Tematem spotkania było podsumowanie poprzedniego roku formacyjnego i omówienie planu pracy oraz kierunków działań na rok kolejny.

W południe małżeństwa z pomorskich ekip przybyły na  Mszą świętą, w czasie której jedno małżeństwo przyjęło Kartę END. Powołane na ten rok nowo wybrane pary odpowiedzialne ekip otrzymały przesłanie od Ani i Jurka Kolbuszów – pary łącznikowej dla Pomorza Zachodniego. Ksiądz Mariusz Wencławek wręczył im świece. Wygłoszone wcześniej do nas słowo kapłana skupiało się na relacjach w małżeństwie. Przypadające na ten dzień czytanie o siewcy idealnie wpisało się w treść przesłania dla naszych małżeństw.

Po uroczystej Eucharystii mogliśmy spotkać się na agapie, zjeść pyszną zupę, ciasto,
wypić kawę z mlekiem prosto od krowy ;), porozmawiać ze sobą i pobyć razem.

Spotkania małżeństw z Equipes Notre Dame są dla nas zawsze wielką radością. Czujemy, że pogłębiają się między nami relacje przyjaźni i budują wspólnotę, która rozwija się zgodnie z charyzmatem naszego Ruchu.

Niech ten nowy rok będzie obfity w błogosławieństwa dla wszystkich małżeństw Ekip i naszych Doradców Duchowych, którzy nam towarzyszą.

Ania i Jacek Kusiakowie  –  ekipa Szczecin 1

Kliknij ;-)
Obrazki z inauguracji roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim

 

 

 

Kajakowy spływ intensywny na Pomorzu Zachodnim. Niedziela 12 czerwca 2022 r.

W niedzielę, 12 czerwca, dzień po zakończeniu roku formacyjnego, ekipy z Pomorza
Zachodniego i sympatycy Ruchu END ruszyli kajakami na malownicze tereny
Puszczy Goleniowskiej w wyjątkowo rodzinnym składzie – na każdy kajak przypadał
jeden dorosły i jedno dziecko. Nastawieni na łatwe przeszkody, nie spodziewaliśmy
się, że przyjdzie nam się zmierzyć z tak trudnymi blokadami na Inie. Było noszenie
kajaków lądem, nieplanowane kąpiele i wymiana handlowa przysmaków między
kajakami. Dzielnie mężczyźni asystowali i dzięki nim nawet słabsze niewiasty dały
radę. Po pięciu godzinach spływu nie mieliśmy dosyć swojego towarzystwa. A jako,
że wszystkie drogi prowadzą do pewnego czerwonego domku, to integracja przy
(domowym) ognisku trwała 10 godzin i pewnie ją powtórzymy niebawem.
Pozdrawiamy – Szczęść Boże
Natalia i Piotrek – Ekipa Goleniów

Zapraszamy – kliknij – obrazki ze spływu ;-)

Zakończenie roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim. 11 czerwca 2022 r.

Pomorze Zachodnie to rejon naszego kraju, gdzie ekipy mają stosunkowo niedługi staż. Aktualnie funkcjonują tu cztery ekipy, a piąta kończy pilotaż. To jeszcze zbyt mało, aby ekipy te tworzyły sektor. Odległość od innych ekip, chociażby wielkopolskich, także nie ułatwia rozwoju wspólnoty. Tym bardziej cieszy wszelka inicjatywa i aktywność tutejszych małżeństw.
Rodziny z Equipes Notre Dame, już nie po raz pierwszy, aktywnie uczestniczyły w organizacji Parafialnego Święta Rodzin w dekanacie Maszewo. Podczas trwających tydzień obchodów miały miejsce msze św. oraz konferencje o tematyce
małżeńskiej i rodzinnej. Zakończeniem była w sobotę 11.06 msza św. w kościele filialnym pw. św. Anny w Nastazinie.
Ta msza św. była jednocześnie mszą kończącą rok formacyjny dla ekip END z Pomorza Zachodniego. Eucharystię koncelebrowali ks. Przemysław Pokorski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
oraz ks. proboszcz Roman Wójciak. Ks. Przemysław w swoim kazaniu skierował wiele ciepłych słów pod adresem małżeństw z naszego Ruchu. Było także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz Akt Oddania Rodzin Najświętszemu Sercu Jezusa.
Po mszy wszyscy uczestnicy – miejscowi oraz małżeństwa z END – udali się na pobliski plac koła łowieckiego, gdzie miał miejsce festyn parafialny. Była to też promocja naszego Ruchu poprzez rozmowy indywidualne oraz rozdawane materiały
promocyjne. Był także czas na krótkie podsumowanie minionego roku formacyjnego i… dużo dobrej zabawy sprzyjającej integracji.

Polecamy opiece Matki Bożej ekipy z Pomorza Zachodniego
Ania i Jurek Kolbuszowie – Para Łącznikowa dla ekip z Pomorza Zachodniego.


Obrazki z zakończenia roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim

 

Wielkopostny Dzień Skupienia na Pomorzu Zachodnim

Wielkopostny Dzień Skupienia na Pomorzu Zachodnim.

W sobotę 12.03.2022 r. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie kilkanaście par małżeńskich z Goleniowa, Szczecina, Nowogardu i Maszewa  wzięło udział w „Wielkopostnym Dniu Skupienia z Ruchem Duchowości Małżeńskiej EQUIPES NOTRE DAME”. Gościliśmy też u nas parę łącznikową dla ekip z Pomorza Zachodniego – Anię i Jurka Kolbuszów z  Poznania.

 

Dzień skupienia pod hasłem “Miłości wciąż się uczymy” rozpoczęliśmy zawiązaniem wspólnoty.
Specjalne słowo skierował do małżonków ks. proboszcz Krzysztof Musiałek.
Następnie wszystkich przybyłych powitała nasza para odpowiedzialna z Goleniowa  Piotr i Natalia.
Słów parę o Ruchu END skierowali do zebranych nasi goście z Poznania, przypominając historię i istotę wspólnoty założonej przez Sługę Bożego o. Henriego Caffarela.
Po konferencji pt.  “Miłości wciąż się uczymy”,
wygłoszonej przez ks. Rafała Sorkowicza (duchowego doradcę ekipy goleniowskiej),
trwaliśmy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Kolejną częścią spotkania była Msza Święta w intencji obecnych małżonków i ich rodzin.
Po modlitwie w kościele przenieśliśmy się na plebanię, by tam, w iście rodzinnej i serdecznej atmosferze,
spożyć obiad i ciasto, dyskutując przy tym na wiele ciekawych tematów.
Dzień skupienia był również momentem rozpoczęcia w naszej wspólnocie z Pomorza Zachodniego peregrynacji po rodzinach obrazu Sługi Bożego. o. Henriego Caffarela,
w czasie której modlić się będziemy o rychłą beatyfikację założyciela „EQUIPES NOTRE DAME”.

Serdecznie dziękujemy Proboszczowi ks.  Krzysztofowi Musiałkowi i ks. Rafałowi Sorkowiczowi
za piękną organizację tego dnia oraz za ogromną życzliwość i gościnność.

Beata i Michał Gorzka – Ekipa Goleniów
Kliknij * Zdjęcia z tego wydarzenia

 

 

“Małżeńskie EKG” w Mrzeżynie. 25-27 luty 2022

Jako małżeństwo z krótkim, bo dwuipółletnim stażem, uczestnicząc w pilotowanej ekipie ze Szczecina, postanowiliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję do przeżycia naszych pierwszych, wspólnych rekolekcji. Mrzeżyno znane nam było raczej z wypoczynkowych doświadczeń, gdzie wiele lat temu jako dzieci, każde z własnymi rodzinami, spędzaliśmy nasze letnie wakacje. Tym milszy był powrót na tę część wybrzeża już w postaci kształtujących się dorosłych, chcących poznawać siebie nawzajem podczas rekolekcji. Zachęceni przez naszą parę pilotującą, Anię i Roberta Bieniów, bez chwili wahania zapisaliśmy się na “Małżeńskie EKG”, czyli rekolekcje prowadzone przez księdza profesora Andrzeja Prybę. Zawiązanie wspólnoty, uczestnictwo we wspólnych modlitwach, posiłkach i konferencjach wzmacniało uczucie jedności i przyczyniało się do wzmacniania więzi z innymi parami, które nie szczędziły swego serca, słowa ani czasu na rozmowę i modlitwę w różnych intencjach. Nauki prowadzone przez księdza profesora stanowiły, jak się okazało, novum co do formy ich prowadzenia. Po wygłoszonej konferencji każde z małżonków osobno odpowiadało na postawione przez księdza profesora pytania, a następnie konsolidowało swoje przemyślenia w formie dialogu małżeńskiego. W naszym odczuciu takie rozwiązanie spotęgowało odbiór przekazywanych treści oraz przyczyniło się do głębszego przeżywania tematu rekolekcji. Na miejscu zapewniona była opieka nad najmniejszymi uczestnikami wyjazdu, nad którymi czuwała dwuosobowa, bardzo zaangażowana diakonia. Same kwestie organizacyjne nie pozostawiały żadnych złudzeń, że trafiliśmy w dobre miejsce i w dobre ręce, za co z góry chcieliśmy serdecznie podziękować.
Agata i Michał Wachowscy

Boże, modlę się za Ukrainę

Wiadomości z samej Ukrainy: w Odessie członkowie ekip żyją prawdziwymi cudami. Rakiety wystrzelone w kierunku osiedli mieszkalnych wpadły do ujścia rzeki i nie spowodowały strat. Czują ochronę Pana Boga z różnych stron, gdyż dotychczas sztorm uniemożliwiał desant z Morza Czarnego W Czerniowcach na razie jest spokojniej.

Jesteśmy wraz z Ukrainą ogromnie wdzięczni za modlitwę różańcową w intencji pokoju. W czwartek e marca również w tej intencji w Kościele Matki Bożej z Lourdes w Warszawie ks. Stanisław Kosiorowski MIC odprawił Eucharystię. Wszystkim, którzy chcieliby poczuć ducha tej modlitwy załączamy nagranie dwóch pieśni właśnie z tej Eucharystii w tym “Boże, modlę się za Ukrainę”, które są śpiewane przez panią Ludmiłę Dudnik w języku ukraińskim.

Tak, jaki nformowali Helena i  Paweł słowa wsparcia i modlitwy płyną z całego świata. My dołączamy słowa z Włoch: 

Dear Beata and Marcin Pinkowscy,
we are Clelia and Gianni Passoni, responsible for Super Region Italy.

On behalf of the Italian equipiers, we express all our regret for the great suffering that this affair is causing everyone.
For now we are close to you in prayer of intercession so that it may first ofall change the heart of each of us and help us to make gestures of kindness towards any brother or sister we meet on our way and to plead for peace for all.

May Our Lady protect you, we embrace you united in prayer Clelia and Gianni Passoni

Cari Beata et Marcin Pinkowscy,
siamo Cleliae Gianni Passoni, responsabili della Super Regione Italia. A nome degli equipiers italiani esprimiamo tutto il nostro rammarico per latanta sofferenza  che questa vicenda sta provocando a tutti. Per ora vi siamo vicini nella preghiera di intercessione perchè possa primadi tutto cambiare il cuore di ognuno di noi e ci aiuti a compiere gesti dibontà verso qualsiasi fratello o sorella che incontriamo sulla nostrastrada  e per supplicare pace per tutti. Nostra Signora vi protegga , un abbraccio uniti nella preghiera Clelia eGianni Passoni

Drodzy Beato i Marcinie Pinkowscy,
Jesteśmy Clelia i Gianni Passoni, odpowiedzialni za Super Region Włochy. W imieniu włoskich ekip wyrażamy cały nasz żal z powodu wielkiego cierpienia, jakie ta sprawa powoduje dla wszystkich.Teraz jesteśmy blisko Was w modlitwie wstawienniczej, aby przede wszystkim odmieniła serce każdego z nas i pomogła nam czynić gesty życzliwości każdemu spotkanemu na naszej drodze bratu lub siostrze i wypraszać pokój dla wszystkich. Niech Matka Boża was chroni, obejmujemy was zjednoczeni w modlitwie.
Cleliai Gianni Passoni Łączymy sięw modlitwie różańcowej.

Beata i Marcin Pińkowscy
para odpowiedzialna Regionu 2

Święto Karty END na Pomorzu Zachodnim.

Święto Karty END na Pomorzu Zachodnim

W tym roku Święto Karty END Pomorze Zachodnie, czyli 5 ekip ze Szczecina, Maszewa, Nowogardu, Goleniowa oraz ekipa pilotowana, świętowało… 4 grudnia w Goleniowie właśnie. Obecna była także Para Łącznikowa dla Pomorza Zachodniego – Ania i Jurek oraz prelegenci – Ula i Piotr z Sektorów Wielkopolskich A i B.
Na zaproszenie ks. Rafała, cała społeczność małżeństw naszego rejonu spotkała się w Domu Parafialnym św. Katarzyny. Było kameralnie, przytulnie i… wspólnotowo :).

Rozpoczęliśmy Eucharystią w małej kapliczce domu, w której wieniec adwentowy to oryginalny korzeń wykopany w lesie.

Doradca duchowy trafił w sedno z nauczaniem skierowanym do nas. Mocno wybrzmiały słowa, by nie stać w miejscu, ale ruszyć naprzeciw innym małżeństwom w naszych parafiach, które dziś potrzebują Jezusa żywego i wzrostu, może bardziej niż kiedykolwiek. “Francuski sosik” to nie klimaty małżeństw Equipes Notre Dame, wszak o. Caffarel wzywa nas na nowo każdego dnia do życia w duchu misyjności.
Ufamy, że wielu spośród nas będzie długo rozważać te słowa, poszukując na modlitwie drogi służby dla swego małżeństwa. Wszak Jezus wysyłał uczniów “dwójkami”,
więc do dzieła! Ks. Krzysztof w tym czasie ofiarnie służył sakramentem pojednania.

 

W duchu gościnności ekipy z Goleniowa i Nowogardu, które były odpowiedzialne za przygotowanie tegorocznego świętowania, zadbały o pyszną zupę, słodkości i kawę, a Barbary (solenizantki) zostały obdarowane imieninowymi kwiatami przy gromko rozbrzmiewającym “Stoooo laaat!…”.


Dzieci z radością przyjęły upominki od Świętego Mikołaja (tudzież Gwiazdorka, Aniołka w innych rejonach kraju), w którego rolę wcielił się doświadczony dziadek pięciorga wnucząt, czyli Jurek.

Wysłuchaliśmy konferencji gości z Poznania – Uli i Piotra, którzy podzielili się swoim doświadczeniem życia wspólnotowego, budowanego przez parafian, w ścisłej jedności i współpracy z proboszczem. Cenne dla nas były ich przykłady działań integracyjnych, łączących i budujących więź mieszkańców, poczucie odpowiedzialności za dom parafialny oraz przykłady / propozycje wydarzeń integracyjnych realizowanych w ramach naszego Ruchu – dziękujemy:)

Nie zdążyliśmy popracować w grupach, czas nas naglił, ale wyjechaliśmy radośni, nakarmieni Ciałem, Słowem i …. pysznościami, pełni przemyśleń i refleksji, nad czym można popracować (głębsza integracja i otwartość na nowe małżeństwa), zadań (rekolekcje nad morzem z myślą o pomorskich ekipach), planów (nowy sektor)…

 

Niech Pan daje wzrost zasianemu ziarnu!
Amen.
Dorota i Rafał – Ekipa R1PZ4 – Szczecin

Link do zdjęć:   https://photos.app.goo.gl/1cZjmN5bMkqsJtat7

 

Rozpoczęcie roku formacyjnego w ekipach Pomorza Zachodniego. Przekazanie posługi pary odpowiedzialnej za łączność z tymi ekipami.

17 września, późnym popołudniem wyjechaliśmy z Pniew w kierunku Szczecina, aby nazajutrz wspólnie z ekipami Pomorza Zachodniego rozpocząć nowy rok formacyjny. Spod klasztoru sióstr Urszulanek (tam umówiliśmy się, aby podróżować wspólnie – Honorata i Sławek, Ania i Jurek, Danka i Marek –  uśmiechniętym Seatem), pod okiem Matki Bożej. Podróż minęła, wypełniona modlitwą, radosnymi rozmowami uczestników. A wysłużony – jak mówili – Seat dojechał na miejsce bez niespodzianek. Dziękujemy Sławkowi – kierowcy! I nawigatorowi – Honoracie ;-) Dotarliśmy do pięknego domku Natalii i Piotra, cudownie ugoszczeni tym co w sercach Gospodarzy i tym co na ich stole, do późna zajęci rozmową…
Nie zrobiliśmy nawet wspólnego zdjęcia ;-(
Danka i Marek
Para Odpowiedzialna za Region 1
A o poranku…

Piszą:
Natalia i Piotr, ekipa Goleniów.
Jednym z obowiązków każdego małżeństwa, będącego w Ruchu END, jest przyjmowanie braterskim sercem małżeństw z innych ekip, gdy nadarzy się do tego okazja. Dzięki tej pięknej zasadzie mogliśmy z wielką radością ugościć w naszym domu wyjątkowych gości: Dankę i Marka Szczepaniaków, Honoratę i Sławka Pakułów oraz Anię i Jurka Kolbuszów. Przy wspólnych posiłkach, gdzie cisza nigdy nie nastawała, mogliśmy dzień wcześniej celebrować rozpoczęcie roku formacyjnego 2021/2022.

Dla pozostałych uczestników ten moment nastąpił dopiero w sobotni poranek, 18-go września w parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. Tam, dzięki uprzejmości proboszcza, mogły się wspólnie spotkać tegoroczne Pary Odpowiedzialne Ekip Pomorza Szczecińskiego. Przedstawiciele Szczecina, Nowogardu i Goleniowa zapoznali się z nową Parą Łącznikową – Anią i Jurkiem. Wysłuchaliśmy też cennych wskazówek od bardziej doświadczonych małżeństw Ruchu.

Wiele małżeństw Ruchu END przybyło na Mszę Świętą, odprawioną przez ks. Mariusza Wencławka i ks. Krzysztofa Bartoszewskiego w parafii św. Jana Bosko. Zebrani wierni wysłuchali głębokiego w swojej treści słowa Bożego. Po Eucharystii byliśmy świadkami powołania przez Dankę i Marka nowej Pary Łącznikowej. Kolejno, natchniona przez Ducha Świętego, Ania pięknie wprowadziła nas w temat tegorocznych spotkań – czym może być tytułowy zaczyn odnowy rodziny i społeczeństwa. Chyba wszyscy obecni zgodzą się z myślą Ani, że MIŁOŚĆ jest najpełniejszą odpowiedzią. I tak z miłością pożegnaliśmy Honoratę i Sławka, mając nadzieję, że o Pomorzu Zachodnim nie zapomną i chętnie będą tu wracać. Mszę Świętą zakończono indywidualnym błogosławieństwem Relikwią Krzyża Świętego, do którego każdy przystąpił, korzystając z Misji u Stóp Krzyża odbywającej się w parafii św. Jana Bosko.

Ostatnim punktem spotkania były refleksje w grupach na trzy pytania wprowadzające nas w nowy rok formacyjny 2021/2022. W ten tradycyjny sposób Honorata i Sławek zaaranżowali dla nas owocną konwersację, co było miłym zakończeniem ich posługi. My natomiast mogliśmy zacieśniać więzi między naszymi ciągle młodymi ekipami zarówno w trakcie rozważań, jak i później, przy pysznych domowych wypiekach. Teraz napełnieni Łaską jesteśmy gotowi na nowe działania przybliżające nas do uświęcenia.

https://photos.app.goo.gl/aoC6dao91fsqHqT5A

 

Sobota 19 września rozpoczęcie roku formacyjnego POMORZE ZACHODNIE

To już ponad tydzień jak  Ekipy z terenu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły nowy rok formacyjny Ruchu Duchowości Małżeńskiej.  Dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie od czasu gdy po raz pierwszy usłyszeliśmy o wirusie, którego z racji tego, że ma koronę, nazwano koronawirusem. To on zaczął królować w naszych domach, kościołach, parafiach i wdarł się w życie naszych Ekip. Na pewno wielu z nas patrząc na siebie pytało się o to-    jak przeszliśmy ten trudny czas? W jakiej kondycji zaczynamy nowy rok formacyjny? Jak sprawdzili się w nowej rzeczywistości nasi opiekunowie duchowi? Jesteśmy dziś silniejsi, czy może zaczynamy naszą formację od początku? Ten czas się jeszcze nie skończył i na pewno musimy odpowiedzieć sobie na pytanie- co się z nami stało? Bez tej odpowiedzi, bez momentu refleksji o naszych Ekipach zawsze wracać będziemy do punktu wyjścia i powtarzamy sobie jak mantrę pytanie- co się z nami stało?

Sobota-19 wrzesień godzina 15.30- to wielka radość, bo przybyła na nasze rozpoczęcie wcale niemała grupka małżeństw. Do naszej radości zaraz dołączyła się nadzieja, że jeszcze istniejemy, że mamy w sobie chęć wspólnej modlitwy, i że nasza ufność wychodzi poza ramy codziennych wiadomości o tych, co zachorowali…

Rozpoczęliśmy od konferencji, którą poprowadzili Ala i Andrzeja. Przypomnieliśmy sobie o Czterech Głównych Zasadach działania END. Bez nich nie jest możliwy prawidłowy rozwój i trwanie naszych Ekip. Są to: kolegialność,współodpowiedzialność, wspólnotowość, zaufanie. Nie są to tylko słowa, ale tak jak zaznaczyła Ala, te cztery zasady są stanem ducha dane nam po to abyśmy razem rozpoznawali wolę Bożą. Słowa te powinny nas ożywiać.  Ważne było też przypomnienie, że bycie w Ruchu jest też naszym zobowiązaniem. Zobowiązaniem do stawania się architektami i robotnikami w budowie Królestwa Bożego!

Później była najważniejsza część naszego spotkania- Eucharystia. Ksiądz Krzysztof w czasie swojego słowa mówił do nas o codziennej wierności. Zaczynając od wierności do sportu, a kończąc na duchu. I tu dotknął naszej słabości mówiąc: ,,jak raz, drugi, trzeci zwolniliśmy się z naszego obowiązku lub nawet ktoś z nas z niego zwolnił to piąty i siódmy raz już się sami zwolnimy, a dwudziestego wyrobi się nam nawyk, a trzydziestego to już nie będziemy pamiętać jaki mieliśmy zobowiązania i zasady”. Te słowa mówiły i dotykały czasu w którym żyjemy. Są dla nas ostrzeżeniem i jasnym wskazaniem na dzisiejsze zagrożenia.

Po Eucharystii powiedzieliśmy TAK i tym samym ponownie przyjęliśmy Kartę naszego Ruchu. To TAK to potwierdzenie, że reguły Wspólnoty Duchowości Małżeńskiej będą ciągle częścią naszego życia.

Na koniec było to, co najbardziej lubią nasi milusińscy, czyli ciasta, ciasteczka i oczywiście kawa i herbata. Wspólna agapa to rozmowy o tym co u nas słychać. O naszych radościach i kłopotach. O tym czy wirus jest, czy go nie ma? Czy się go boimy, czy też nie. To był czas radości ze wspólnego spotkania.

I tak każdy z nas powrócił do domu. Niosąc ze sobą siłę naszej wspólnoty. Nadzieję, że dalej chcemy być razem i że warto iść wspólnie do Tego, który daje nam Zbawienie.
Kasia i Mirek Woszczyłowie

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
malopolska@end.org.pl

Liturgia dnia: