GOLENIÓW – Wielkopostny Dzień Skupienia na Pomorzu Zachodnim.

25 lutego 2024 r.
Pierwsze cieplejsze, słoneczne dni po zimie, to zawsze jest mistrzostwo świata.
Raczej nikt się nie spodziewał, że tak się przypadkowo (a jakże !) zdarzy, że wiosna zawita po raz pierwszy już w lutym i akurat na wcześniej zaplanowany Wielkopostny Dzień Skupienia Ekip z Pomorza Zachodniego.
Jak się później okazało, przypadkowo (a jakże !) była to także dokładnie 85. rocznica pierwszego spotkania Ekipy – 25 lutego 1939 r. w Paryżu, o czym informuje profil facebookowy „Equipes Notre-Dame w Polsce”
https://www.facebook.com/ENDPolska zachęcamy do obserwowania.
Poniżej przesyłamy relację z Wielkopolskiego Dnia Skupienia autorstwa Oli i Tomka z Ekipy
Szczecin 2. Link do profilu facebookowego ks. Rafała Sorkowicza TChr, Doradcy Duchowego Ekipy
z Goleniowa (również zachęcamy do obserwowania), na którym także zamieszczona jest
krótka relacja z Wielkopolskiego Dnia Skupienia wraz ze zdjęciami oraz linki do zdjęć
autorstwa pozostałych uczestników spotkania:

https://www.facebook.com/sorkovitz

Natalia i Piotr z Ekipy Goleniów

25 lutego w parafii pw. Św. Katarzyny w Goleniowie odbył się zorganizowany przez tutejszą Ekipę Wielkopostny Dzień Skupienia par małżeńskich z Pomorza Zachodniego skupionych w Ruchu Équipes Notre-Dame. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy Świętej celebrowanej przez Doradcę
Duchowego ekipy goleniowskiej ks. Rafała Sorkowicza. Podczas kazania kapłan zachęcał zgromadzonych małżonków, aby w relacji stawiali akcent nie na „zmianę” lub co gorsza „zamianę” współmałżonka, ale by swoje siły koncentrowali na „przemianie”. Po wygłoszonym kazaniu zebrane małżeństwa dokonały aktu pojednania, uwieńczonego szczerze wypowiedzianym „przepraszam” za grzechy i zgorszenia osłabiające jedność małżeńską. Po
Mszy Świętej odprawiona została Małżeńska Droga Krzyżowa. Zwieńczeniem spotkania była wspólna uczta na plebanii przy pizzy, sałatkach i domowych
ciastach. W ramach wzajemnego poznawania się każda z par miała okazję poopowiadać o początkach swojej wspólnej drogi, odpowiadając na pytanie dotyczące zaręczyn, ślubu lub cech, które ujęły we współmałżonku na początku znajomości. Dowiedzieliśmy się przy tym m.in. gdzie można w panice schować pierścionek zaręczynowy, jak oświadczyć się na Saharze lub czym różni się prowadzenie Panny Młodej do ołtarza chwytem pchanym od
wleczonego. Śmiechom i żartom nie było końca.
Dziękujemy Ekipie goleniowskiej za organizację tego dnia i miło spędzony czas!

Ola i Tomek z Ekipy Szczecin 2.

Link do zdjęć – AJK – https://photos.app.goo.gl/qjSzHkHnwRshaJdK6

Święto Karty na Pomorzu Zachodnim – Szczecin, 03 grudnia 2023 r.

W niedzielę, 3 grudnia, obchodziliśmy w Szczecinie 76 rocznicę proklamowania Karty END. Podobnie jak w roku ubiegłym najpierw spotkały się pary odpowiedzialne ekip omawiając kluczowe kwestie dotyczące organizacji Ruchu END na Pomorzu Zachodnim. Prawdziwe świętowanie rozpoczęliśmy jednak od modlitwy w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie. O godz. 15.00 odmówiliśmy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później uczestniczyliśmy we Mszy św. Na ołtarzu płonęła świeca pomorskich ekip, którą uroczyście zapalili Natalia i Piotrek, para łącznikowa dla ekip szczecińskich. Ksiądz Marcin SChr, doradca duchowy ekipy Szczecin 2, odprawił mszę świętą i wygłosił kazanie. Członkowie naszego Ruchu wyraźnie zaangażowali się w liturgię poprzez czytania, śpiew psalmów, modlitwę powszechną. Choć była to msza święta niedzielna, parafialna nie brakowało odniesień do roli sakramentu małżeństwa, księdza Caffarela i Ruchu END podczas homilii i modlitwy. W czasie ogłoszeń parafialnych Tomek przybliżył uczestnikom mszy św. charyzmat Equipes Notre – Dame.

Po mszy św. udaliśmy się do „Kawiarenki” przy parafii Księży Chrystusowców na słodki poczęstunek, gorącą herbatę i kawę. Ale to zwłaszcza ciepła atmosfera rozgrzała serca uczestników. Sporo nas – byli obecni członkowie ekipy z Goleniowa, Nowogardu i dwóch ekip ze Szczecina. Powitaliśmy w naszym gronie nowe, młode małżeństwo – Roksanę i Macieja. Dzielnie towarzyszyli nam Ania i Jurek, nasza para łącznikowa z Poznania. Podczas, gdy do dzieci będących pod opieką sióstr Dominiki i Pauliny, zawitał sam św. Mikołaj, dorośli mieli inne zadanie. Każde małżeństwo wylosowało pytanie z kategorii wiary i budowania relacji. Po błyskawicznym przygotowaniu nadszedł czas wypowiedzi. Nie brakowało głębokich, życiowych refleksji, ale i też błyskotliwych i dowcipnych aluzji. Zaskoczyła nas niespodziewana wizyta św. Mikołaja, który, najprawdopodobniej słusznie, przyszedł z prezentem tylko do naszego księdza Marcina. Przed zakończeniem spotkania mieliśmy jeszcze okazję na „nieformalne”, „kuluarowe” rozmowy.

KLIKNIJ* FOTO z najnowszego wydarzenia END na Pomorzu Zachodnim.

Nelli i Grzegorz  – ekipa Szczecin 2

 

 

Inauguracja roku formacyjnego 2023-24 END na Pomorzu Zachodnim

W niedzielę 01 października 2023 r. w kościele parafii św. Jana Bosco w Szczecinie odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok formacyjny END na Pomorzu Zachodnim. Organizację tego dnia wzięły na siebie ekipy Szczecin 1 i Maszewo.
W pierwszej części spotkały się pary odpowiedzialne ekip z parami łącznikowymi. Tematem spotkania było podsumowanie poprzedniego roku formacyjnego i omówienie planu pracy oraz kierunków działań na rok kolejny.
Następnie, o godz. 15.00, małżeństwa z pomorskich ekip przybyły na  Mszą świętą, Powołane na ten rok nowo wybrane pary odpowiedzialne ekip otrzymały przesłanie od par łącznikowych, a ksiądz Mariusz Wencławek – doradca duchowy ekipy Szczecin 1 wręczył im świece. Wcześniej w wygłoszonym do nas słowie ks. Mariusz nawiązał do tegorocznego hasła „Eucharystia, źródło misji”.

Po mszy obejrzeliśmy prezentacje n.t. wyniesionej ostatnio na ołtarze rodzinie Ulmów.
A po uroczystej Eucharystii spotkaliśmy się w grupach mieszanych dyskutując o wartości wspólnoty i przeżywaniu Eucharystii.
Potem mogliśmy spotkać się na agapie, zjeść pyszne ciasto, wypić kawę,  porozmawiać ze sobą i pobyć razem.

Pomorze Zachodnie to nadal jeden z mniejszych rejonów – funkcjonuje tu aktualnie 5 ekip.
Liczymy, że w najbliższym czasie nastąpi i tu wzrost ilościowy, który pozwoli powołać na Pomorzu Zachodnim Sektor.
Spotkania małżeństw z Equipes Notre Dame są dla nas zawsze wielką radością.
Czujemy, że pogłębiają się między nami relacje przyjaźni i budują wspólnotę, która rozwija się zgodnie z charyzmatem naszego Ruchu.

Niech ten nowy rok będzie obfity w błogosławieństwa dla wszystkich małżeństw Ekip i naszych Doradców Duchowych,
którzy nam towarzyszą.

Ania i Jurek Kolbuszowie  –  Para Łącznikowa dla Pomorza Zachodniego
KLIKNIJ *Najnowsze FOTO z Pomorza ZACHODNIEGO

 

Zakończenie roku formacyjnego 2022/23 na Pomorzu Zachodnim.

Ekipy na Pomorzu Zachodnim to wciąż jedna z najmniejszych liczbowo wspólnot END na mapie naszego kraju. Funkcjonuje tu 5 ekip, to jeszcze nie sektor.

Wspólnota jeszcze mała, ale coraz prężniejsza.

W niedzielę 25 czerwca 2023 r. ekipa z Goleniowa przygotowała zakończenie roku formacyjnego. Specyficznie wybrane miejsce – świetlica wiejska w Żdżarach k. Goleniowa – okazało się być strzałem w dziesiątkę. Po raz pierwszy odprawiona tu Msza św. zgromadziła nie tylko członków Ruchu, ale także mieszkańców, którzy mieli okazję zapoznać się z Ekipami. I po raz pierwszy w świetlicy zabrakło krzeseł.

Zaczęliśmy od spotkania par odpowiedzialnych ekip. Następnie świetlica została przekształcona w kaplicę i ks. Rafał Sorkowicz SChr – doradca duchowy goleniowskiej ekipy – odprawił tu Mszę św. Niedzielne słowo Boże pięknie komponowało się z wydarzeniem zakończenia roku formacyjnego. Słowa Pana Jezusa „Nie lękajcie się…” dodały nam otuchy i wiary w to, że  żyjąc w bojaźni Bożej i karmiąc się Słowem Bożym, możemy pięknie na co dzień realizować przysięgę małżeńską, którą przed laty złożyliśmy sobie przed ołtarzem Pańskim. Pod koniec Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Był to niezwykle wzruszający moment.

Następnym punktem były rozmowy w grupach mieszanych. To zawsze wnosi nowy powiew, nowe spojrzenie na własne małżeństwo, daje radość spotkania  i ubogacenia się   życiem innych małżeństw ze wspólnoty. Towarzyszył nam też od tego momentu ksiądz Krzysztof, doradca duchowy ekipy z Nowogardu.

Zakończyliśmy agapą przy kiełbaskach i kaszance z grilla z pysznymi sałatkami  i słodkościami domowej roboty,  przygotowanymi przez małżeństwa. Cały dzień towarzyszyła nam piękna pogoda – zarówno ta z nieba jak i ta płynąca z naszych serc. Cieszy postępująca integracja pomorskiej wspólnoty, otwartość na inicjatywy budujące jedność wśród małżeństw.

A to jeszcze nie koniec wydarzeń na Pomorzu. Na 1 lipca zaplanowany jest spływ kajakowy rzeką Iną.

A może wśród Waszych przyjaciół, rodziny, znajomych … jest ktoś mieszkający na Pomorzu Zachodnim zainteresowany ekipami. Może się kontaktować korzystając z adresu mailowego pomorze.zachodnie@end.org.pl.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – link:

https://photos.app.goo.gl/zw1WT6SbZoBxgMXw5

Ania i Jurek Kolbuszowie – Wielkopolska A – para łącznikowa dla ekip z Pomorza Zachodniego

Łukęcin 19-21 maja 2023 r. “Jeśli nie chcesz mojej zguby, zacznij ze mną gadać, luby”.

Relacja z rekolekcji w Łukęcinie 

Intrygująco brzmiący temat rekolekcji “Jeśli nie chcesz mojej zguby, zacznij ze mną gadać, luby…”, atrakcyjność położenia Ośrodka Rekolekcyjnego w miejscowości nadmorskiej, osoba prelegenta – p. Małgosi Rosiak… wszystko to sprawiło, że planowane od blisko roku rekolekcje od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem – miejsca na liście zasadniczej szybko zostały zarezerwowane i powstała lista rezerwowa. Ostatecznie w rekolekcjach wzięło udział 17 małżeństw, którym towarzyszyło 19 dzieci. Wśród uczestników najliczniej reprezentowane było Pomorze Zachodnie, przyjechały także małżeństwa z Wielkopolski.

Temat prezentowany przez Małgosię – Diecezjalnego Doradcę Życia Rodzinnego z Archidiecezji Łódzkiej dotyczył komunikacji i psychologicznej strony relacji małżeńskich i nie tylko małżeńskich. Ilustrowany był bogato przykładami z życia i pracy prelegentki w Duszpasterstwie Rodzin.

Opiekę duchową roztoczył nad nami ojciec Łukasz z zakonu oo. Paulinów,  z tutejszego Domu Zakonnego.

Opiekę nad dziećmi sprawowały dwie młode opiekunki – Ania i Marysia z Poznania.

Nad przebiegiem rekolekcji czuwali Basia i Darek – para techniczna, którzy animowali też oprawę muzyczną podczas nabożeństw w kaplicy i kościele. Uczestnicy chętnie angażowali się w posługę liturgiczną – budujące !

Dziękujemy za ducha wspólnoty, rodzinną atmosferę i te wszystkie chwile, kiedy mogliśmy pogłębiać więzi między sobą – małżonkami i pozostałymi uczestnikami. Było pięknie – majowo, ciepło i domowo.

Pragniemy podziękować także naszej „niewidzialnej ręce” – Kasi i Bartkowi – małżeństwu odpowiedzialnemu
za organizację rekolekcji w naszym Regionie 1 – za trud włożony w ich przygotowanie.

Ania i Jurek Kolbuszowie – Wielkopolska A – para łącznikowa dla ekip z Pomorza Zachodniego

……………………

W dniach 19-21 maja 2023 roku uczestniczyliśmy w rekolekcjach w Łukęcinie.. Już sam tytuł rekolekcji jasno wskazywał, czego będą one dotyczyć. W ciągu trzech dni mieliśmy okazję, by wysłuchać szeregu wykładów na tematy, które bliskie są każdemu małżeństwu. Dotyczyły one sposobów komunikacji między małżonkami, typów osobowości, konfliktów oraz tego, jak sobie z nimi radzić i jak je rozwiązywać. Tematy te stanowiły oś, wokół której budowana była narracja prowadzącej, przeplatana przestrzenią na zasiadanie z małżonkiem na każdym z etapów konferencji. W osobie prowadzącej widoczne było wielkie doświadczenie płynące z pierwszej linii frontu, gdyż pani Małgorzata na co dzień pracuje zarówno z parami już po ślubie, jak i narzeczonymi na etapie ich przygotowań. Służyła chętnie swoją praktyczną radą, podsuwając przykładowe rozwiązania wychodzenia z konfliktów nawet do późnych godzin wieczornych.

Także ojcowie Paulini, u których gościliśmy, nie szczędzili nam swojego dobrego słowa. Zwłaszcza ojciec Łukasz Biedalak, który swoim bystrym spojrzeniem i humorem trafiał do naszych serc w homiliach, potrafił celnie i z wyczuciem poruszać tematy z zakresu psychologii małżeńskiej, niejako dopełniając przekazu płynącego ze strony prowadzącej.

Na czas rekolekcji z nieba przyświecało nam cudowne słońce, zachęcając do odbywania zasiadań i przeprowadzania dialogów na świeżym powietrzu. To nowe tchnienie, tak dosłowne jak i w przenośni, uzdolniło nas do szerszego spojrzenia na nasze małżeńskie charaktery i rzuciło nowe światło na tematy, które będziemy mogli poruszać podczas naszych rozmów.

Agata i Michał  Wachowscy  z ekipy Szczecin 2

Link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/zCcCgdxsZScfJ3Zu5

 

Łukęcin 17 – 21 lutego 2023 r.

To miał być weekend rodzinny dla jednej z ekip z Pomorza Zachodniego, wyszły … rekolekcje.

Ekip na Pomorzu Zachodnim jest pięć. Funkcjonują w pewnym geograficznym oddaleniu od innych sektorów. Nie jest to bynajmniej czynnikiem ułatwiającym dynamiczny rozwój wspólnoty na tym terenie. Tym bardziej cieszy wszelka inicjatywa wewnętrzna.

Jako para łącznikowa zostaliśmy zaproszeni do udziału w zaplanowanym przez ekipę z Nowogardu wyjeździe rodzinnym do ośrodka rekolekcyjnego Ojców Paulinów w nadbałtyckim Łukęcinie. To stosunkowo nowy, wygodny ośrodek położony ok. 1,50 km od plaży. A serwowane jedzenie … obiad porcjowany, a śniadania i kolacje w formie „szwedzkiego stołu”, z obfitą i urozmaiconą propozycją, której nie powstydziłby się nawet 4-gwiazdkowy hotel.

Niestety, z przyczyn zdrowotnych nie wszystkim udało się dotrzeć do Łukęcina. Odstraszająco brzmiały także prognozy pogody i ostrzeżenia o huraganowym wietrze, który w nocy z piątku na sobotę miał właśnie na Pomorzu wiać z największym impetem – ostatecznie nie było tak źle. Ale pomimo to frekwencja dopisała. Przez cały czas towarzyszył nam ks. Emil ze Stargardu Szczecińskiego, wraz z którym przybyły dwie rodziny spoza Ruchu END. Były także zaprzyjaźnione rodziny z dziećmi z okolic Nowogardu i dwie wdowy. W sobotę zaś odwiedził nas ks. Krzysztof – doradca duchowy ekipy z Nowogardu.

Codzienna Eucharystia z homilią, nocna, małżeńska  adoracja Najświętszego Sakramentu, dwie konferencje ks. Emila poświęcone modlitwie, film o Jezusie widzianym oczami współczesnych mu kobiet, pogodny wieczór… wszystko to sprawiło, że przeżyliśmy ten krótki czas w atmosferze duchowej radości oraz zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Oczywiście nie obyło się bez prezentacji Equipes Notre Dame osobom spoza Ruchu. Może coś zakiełkuje… ?

Dziękujemy małżeństwom z ekipy nowogardzkiej, a w szczególności Basi i Darkowi – parze odpowiedzialnej ekipy – za inicjatywę i trud organizacyjny, kapłanom za posługę duszpasterską, opiekunkom za zajęcie się dziećmi, a wszystkim uczestnikom za ciepłą, rodzinną atmosferę.

Z wielką radością odwiedzimy to miejsce ponownie – wybieramy się tu w maju, tym razem na zaplanowane rekolekcje zatytułowane „Jeśli nie chcesz mojej zguby, zacznij ze mną gadać luby”. Chętnie wszystkich byśmy tu zaprosili, lecz temat rekolekcji spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że możliwe jest zapisanie się już tylko na listę rezerwową.

Ania i Jurek Kolbuszowie – Sektor Wielkopolska A
– para łącznikowa dla Pomorza Zachodniego –

Kliknij Foto z Łukęcina ;-)

Święto Karty na Pomorzu Zachodnim – Szczecin 04 grudnia 2022 r.

Wspomnijmy, jak wyglądało Święto Karty END na Pomorzu Zachodnim.
Niedziela – Dzień Pański 4 grudnia 2022 roku.

Świętujemy uroczyście 75 rocznicę proklamowania Karty END – najważniejszego dokumentu w Ruchu Eguipes-Notre Dame. Do Szczecina, do parafii Księży Chrystusowców – Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie przybywają małżeństwa – pary odpowiedzialne ekip ze Szczecina, Nowogardu, Goleniowa i Maszewa. Z Wielkopolski przybywają dwa małżeństwa – para odpowiedzialna Regionu 1 – Danka i Marek oraz para łącznikowa dla Pomorze Zachodniego – Ania i Jurek.
Organizatorzy i gospodarze wydarzenia to młoda ekipa szczecińska po pilotażu wraz ze swym doradcą duchowym ks. Marcinem. Ekipa ta z jeszcze jednym małżeństwem z Maszewa dziś uroczyście przyjmie Kartę END. Podczas spotkania odpowiedzialnych w kawiarence omawiamy ważne sprawy dotyczące życia we wspólnocie na Pomorzu Zachodnim.

Zaraz potem wszystkie małżeństwa przybyłe na świętowanie Karty, wraz z obecnymi kapłanami uczestniczą w Eucharystii z parafianami. Obecność małżeństw z Equipes Notre Dame jest na tej mszy widoczna – czytania, śpiew psalmów, modlitwę powszechną prowadzą członkowie naszego Ruchu.
Tu także niespodzianka.
ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr Ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr.
Przebywający w parafii ksiądz Włodzimierz Maruszewski SChr, który przyjechał z Białorusi, pełniący tam posługę doradcy duchowego  w ekipach END, opowiada podczas homilii o swoich doświadczeniach, o charyzmacie i o życiu wspólnoty tam, właśnie na Białorusi. A na zakończenie mszy św. Agata i Michał z najmłodszej ekipy szczecińskiej dają świadectwo mówiąc o swoich poszukiwaniach i uczestnictwie w Ruchu END.
Następnie małżonkowie z nowej ekipy, w otoczeniu swoich dzieci i obecnej wspólnoty Kościoła przyjmują Kartę, a para Regionu powołuje Natalię i Piotra
Natalia i Piotr, kolejna para łącznikowa dla małżeństw Pomorza Zachodniego.do pełnienia posługi pary łącznikowej dla ekip ze Szczecina. Na koniec tych wydarzeń zawierzamy Matce Najświętszej wszystkich małżonków z rodzinami.

 

 

 

Natalia i Piotr, kolejna para łącznikowa
dla małżeństw Pomorza Zachodniego.

Po Eucharystii przechodzimy wszyscy do kawiarenki na agapę. Dzieci wraz z opiekunką spędzają miło czas w salce obok, uradowane przybyciem św. Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Rodzice w tym czasie oglądają film poświęcony Słudze Bożemu, Założycielowi naszego Ruchu, Ojcu Caffarelowi.
Atmosfera sprzyja głębokiej refleksji i przemyśleniom. W filmie wracamy do początków END. Lepiej poznajemy osobę Założyciela, jego zamysł i działania dla dobra chrześcijańskich małżonków. Wypowiedzi osób, które znały o. Caffarela dają do myślenia. Cieszymy się, że na Pomorzu nadal trwa peregrynacja wizerunku Założyciela i jest to kolejna okazja do “przebywania z Nim” w wyjątkowy sposób.

Samo wydarzenie świętowania rocznicy proklamowania Karty END ma głęboki sens, zwłaszcza, że przeżywamy go we wspólnocie z naszymi duchowymi doradcami – jest z nami ks. Marcin i ks. Rafał z Goleniowa. Dziękujemy Wam drodzy Kapłani za Waszą obecność, modlitwę i wsparcie.

Ubogaceni i zbudowani wracamy do swoich domów, z błogosławieństwem i Bożym pokojem w sercu.
Maryjo, nasza Patronko, prowadź i bądź z nami w każdym kolejnym dniu na drodze do świętości.

1. Kliknij FOTO z Pomorza Zachodniego
2. Kliknij FOTO z Pomorza Zachodniego
Ania i Jurek Kolbuszowie – para łącznikowa dla Pomorza Zachodniego

Inauguracja roku formacyjnego END na Pomorzu Zachodnim.

Na Pomorzu Zachodnim funkcjonuje aktualnie 5 ekip, w tym jedna, która właśnie zakończyła okres pilotażu.
Mamy nadzieję, że wkrótce powstanie tu Sektor.

Przewodnik END

Przewodnik END

 

W sobotę 17 września 2022 r. w kościele parafii św. Jana Bosco w Szczecinie odbyło się spotkanie rozpoczynające nowy rok formacyjny END na Pomorzu Zachodnim.

W pierwszej części spotkały się pary odpowiedzialne ekip z parą łącznikową. Tematem spotkania było podsumowanie poprzedniego roku formacyjnego i omówienie planu pracy oraz kierunków działań na rok kolejny.

W południe małżeństwa z pomorskich ekip przybyły na  Mszą świętą, w czasie której jedno małżeństwo przyjęło Kartę END. Powołane na ten rok nowo wybrane pary odpowiedzialne ekip otrzymały przesłanie od Ani i Jurka Kolbuszów – pary łącznikowej dla Pomorza Zachodniego. Ksiądz Mariusz Wencławek wręczył im świece. Wygłoszone wcześniej do nas słowo kapłana skupiało się na relacjach w małżeństwie. Przypadające na ten dzień czytanie o siewcy idealnie wpisało się w treść przesłania dla naszych małżeństw.

Po uroczystej Eucharystii mogliśmy spotkać się na agapie, zjeść pyszną zupę, ciasto,
wypić kawę z mlekiem prosto od krowy ;), porozmawiać ze sobą i pobyć razem.

Spotkania małżeństw z Equipes Notre Dame są dla nas zawsze wielką radością. Czujemy, że pogłębiają się między nami relacje przyjaźni i budują wspólnotę, która rozwija się zgodnie z charyzmatem naszego Ruchu.

Niech ten nowy rok będzie obfity w błogosławieństwa dla wszystkich małżeństw Ekip i naszych Doradców Duchowych, którzy nam towarzyszą.

Ania i Jacek Kusiakowie  –  ekipa Szczecin 1

Kliknij ;-)
Obrazki z inauguracji roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim

 

 

 

Kajakowy spływ intensywny na Pomorzu Zachodnim. Niedziela 12 czerwca 2022 r.

W niedzielę, 12 czerwca, dzień po zakończeniu roku formacyjnego, ekipy z Pomorza
Zachodniego i sympatycy Ruchu END ruszyli kajakami na malownicze tereny
Puszczy Goleniowskiej w wyjątkowo rodzinnym składzie – na każdy kajak przypadał
jeden dorosły i jedno dziecko. Nastawieni na łatwe przeszkody, nie spodziewaliśmy
się, że przyjdzie nam się zmierzyć z tak trudnymi blokadami na Inie. Było noszenie
kajaków lądem, nieplanowane kąpiele i wymiana handlowa przysmaków między
kajakami. Dzielnie mężczyźni asystowali i dzięki nim nawet słabsze niewiasty dały
radę. Po pięciu godzinach spływu nie mieliśmy dosyć swojego towarzystwa. A jako,
że wszystkie drogi prowadzą do pewnego czerwonego domku, to integracja przy
(domowym) ognisku trwała 10 godzin i pewnie ją powtórzymy niebawem.
Pozdrawiamy – Szczęść Boże
Natalia i Piotrek – Ekipa Goleniów

Zapraszamy – kliknij – obrazki ze spływu ;-)

Zakończenie roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim. 11 czerwca 2022 r.

Pomorze Zachodnie to rejon naszego kraju, gdzie ekipy mają stosunkowo niedługi staż. Aktualnie funkcjonują tu cztery ekipy, a piąta kończy pilotaż. To jeszcze zbyt mało, aby ekipy te tworzyły sektor. Odległość od innych ekip, chociażby wielkopolskich, także nie ułatwia rozwoju wspólnoty. Tym bardziej cieszy wszelka inicjatywa i aktywność tutejszych małżeństw.
Rodziny z Equipes Notre Dame, już nie po raz pierwszy, aktywnie uczestniczyły w organizacji Parafialnego Święta Rodzin w dekanacie Maszewo. Podczas trwających tydzień obchodów miały miejsce msze św. oraz konferencje o tematyce
małżeńskiej i rodzinnej. Zakończeniem była w sobotę 11.06 msza św. w kościele filialnym pw. św. Anny w Nastazinie.
Ta msza św. była jednocześnie mszą kończącą rok formacyjny dla ekip END z Pomorza Zachodniego. Eucharystię koncelebrowali ks. Przemysław Pokorski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
oraz ks. proboszcz Roman Wójciak. Ks. Przemysław w swoim kazaniu skierował wiele ciepłych słów pod adresem małżeństw z naszego Ruchu. Było także odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz Akt Oddania Rodzin Najświętszemu Sercu Jezusa.
Po mszy wszyscy uczestnicy – miejscowi oraz małżeństwa z END – udali się na pobliski plac koła łowieckiego, gdzie miał miejsce festyn parafialny. Była to też promocja naszego Ruchu poprzez rozmowy indywidualne oraz rozdawane materiały
promocyjne. Był także czas na krótkie podsumowanie minionego roku formacyjnego i… dużo dobrej zabawy sprzyjającej integracji.

Polecamy opiece Matki Bożej ekipy z Pomorza Zachodniego
Ania i Jurek Kolbuszowie – Para Łącznikowa dla ekip z Pomorza Zachodniego.


Obrazki z zakończenia roku formacyjnego na Pomorzu Zachodnim

 

Jesteśmy Super-Regionem międzynarodowego ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, którego celem jest pomaganie małżeństwom chrześcijańskim w pełnym przeżywaniu ich sakramentu małżeństwa.

DOŁĄCZ DO NAS

Małżonków zainteresowanych Ruchem oraz pragnących dołączyć do nas prosimy o kontakt:
end@end.org.pl
wielkopolska@end.org.pl
kujawy@end.org.pl
mazowsze@end.org.pl
lodz@end.org.pl
podlasie@end.org.pl
dolny-slask@end.org.pl
slask@end.org.pl
trojmiasto@end.org.pl
malopolska@end.org.pl
pomorze.zachodnie@end.org.pl

Liturgia dnia: